«Допомагати один одному, бо разом ми — сила». Саме таким власним принципом поділились мешканці одного з дніпровських шелтерів. Його особливість полягає в тому, що він поєднаний із школою для дітей з аутизмом.
Юлія приїхала до Дніпра в березні 2022 року. Тут знайшла прихисток в одному з шелтерів міста, який водночас поєднаний зі школою для дітей з аутизмом.
«Так сталось, що моя дитина має інвалідність. Тому я не маю можливості працювати деінде, оскільки маю доглядати, діагноз ДЦП та епілепсія, вона потребує постійного догляду. Тут моя дитина має можливість займатись з логопедом, дефектологом і отримати реабілітацію», — розповідає Юлія переселенка з Лисичанська.
На базі центру віднедавна Юлія розпочала опановувати ABA-терапію.
«Для моєї дитини, хоч вона й не має аутизму, але має проблеми з поведінкою, проблеми психічного розвитку. Тому ця терапія допомагає мені з нею комунікувати. Ну, і по закінченню я планую, якщо вдасться, щоб це переросло в професійну діяльність», — каже Юлія
ABA-терапія нині один із найефективніших методів корекції аутизму та інших особливостей розвитку. Це інтенсивна учбова програма, яка використовує поведінкові технології та методи навчання.
«Ми навчаємо дітей по програмі НУШ, але вона більш адаптована для дітей з особливостями. У нас не лише аутисти, а й діти з синдромом Дауна, інтелектуальними порушеннями. Зараз іде така колаборація з переселенцями, щоб вони не лише жили з нами під один дахом, а ще й працювали. Ми їх навчаємо, спілкуємось дуже багато», — Владислава Ясін – директорка освітнього простору для дітей з аутизмом.
Школа для дітей з аутизмом після початку повномасштабного вторгнення опинилась під загрозою закриття. Тоді дирекція звернулась до пані Олени, яка опікується закладом до нині.
«Ми обладнали приміщення: 4 учбових класи, ігрова зона, сенсорна кімната – це наша гордість, клас логопеда і клас, де діти займаються фізкультурою», — каже Олена Осипова – засновниця шелтеру та школи для дітей з аутизмом.
Також саме Олена заснувала у центрі шелтер, де зараз проживає понад 60 ВПО на безоплатній основі. Коштом громадської організації тут створили навчальний простір, де нині мають змогу займатись як діти, так і переселенці.
В’ячеслав Надточій – регіональний координатор UHF ГО «Проліска» в області розповідає: «Це було створено для того, щоб діти та їхні батьки отримували дистанційно освіту, тобто діти безпосередньо навчились»
Паралельно з шелтером розвивається і школа для дітей з аутизмом. Зараз вона має 25 вихованців. Головна складність для таких дітей – соціалізація, кажуть вихователі.
«Якщо поведінка буде дивіантна, то з дитиною не буде можливості працювати і не піде процес навчання. Тобто починаємо ми завжди з поведінки, а потім вже йдемо в навчальний процес.», — Владислава Ясін директорка освітнього простору для дітей з аутизмом.
Аби діти почували себе безпечно і комфортно, тут обладнали спеціальний простір.
«Це кімната для сенсорної інтеграції. Сенсорна кімната гордість нашої школи, кімната для заспокоєння дітей. У них є у дуже багатьох сенсорні дефіцити. Це, коли дитина хоче щось потрогати, але не може, або у неї починається психоз. Вона починає кричати, плакати, стрибати. Виявляється, девіантна поведінка, ми проводимо її сюди, оці вогники, вони заспокоюють нервову систему у дітей з аутизмом. Дитина заходить сюди, ось так починає смикати за оці штучки. Вона також заспокоюється, називається воно сухий душ. Це щось схоже, але це сенсорний. Дитина може залізти, посмикати і заспокоїтись.»
Тут же, у відокремленій зоні, з дітьми займається психолог. А також є інший кабінет, де малеча відвідує заняття з логопедом.
Переселенців, які нині долучились до програми навчання, опанують не лише ABA, а й інші види терапії. І в подальшому їх планують працевлаштувати у цьому ж центрі в якості т’юторів.
Читайте також: Спортсмени з Дніпра – переможці та призери змагань на Кубок Європи з кіокушин карате та Чемпіонату Європи