Site icon Телеканал «ДніпроTV»

У Дніпрі для слухачів Університету третього віку організували творчий майстер-клас з грецької вишивки

У Дніпрі вишивали грецькі картини. Майстер-клас з еллінського рукоділля провела переселенка з Донеччини. Що означають орнаменти на рушниках і серветках? 

«Оце минуле, оце сьогодення, а оце —майбутнє».

Це орнаменти унікальної грецької вишивки. Переселенка з Донеччини Олена Лазько прожила серед нащадків еллінів понад 40 років. Знання вбирала всюди — від грецької громади і до американського Метрополітан Музею. А до Дніпра жінка переїхала з початком повномасштабного вторгнення російських загарбників.

Олена Лазько, майстриня грецької вишивки: «Бо я боялася залишатися там. Я не снарядів, отакі там осколки по двору валялися, я не снарядів боялася, я боялася отих диких людей, які можуть зайти».

Тохма — це вишита картина у грецькому стилі. Широкому загалу унікальну вишивку представили слухачам Університету третього віку.

«Нічого, не засмучуйтесь, в одну ниточку».

Кожен елемент тохми має власний символізм, — розповіла майстриня. Читають її з лівого нижнього кута виробу до правого верхнього. Тобто від минулого до майбутнього. Слухачка Університету третього віку Алла Просяна не пропустила жодного заняття. І від рукоділля у захваті. Лише за останній місяць жінка опанувала секрети користування мобільним телефоном і філігрань.

Алла Просяна, слухачка Університету третього віку: «Дуже цікаво. Я вперше зіткнулася з грецькою вишивкою. Я вчилася петриківській розписі, малювала».

Тепер у пані Алли буде власноруч виготовлена серветка. Університет третього віку дуже популярний у Дніпрі. Пропонує різнопрофільні курси — від вивчення іноземних мов до опанування агрономії і комп’ютерної грамоти. У Дніпропетровській обласній бібліотеці таку співпрацю схвалюють.

Ольга Прокопович-Ткаченко, виконувачка обов’язків директора Дніпропетровської обласної бібліотеки для дітей: «Ми раді вітати в наших стінах будь-якого віку користувачів, відвідувачів. Це лише початок нашої роботи спільної».

Блакитний – особливий колір для грецької вишивки. Може означати море, небо, а ще волю та свободу. Майстриня впевнена: свободу відвоює і Україна. І жінка нарешті зможе повернутися додому.

Олена Лазько, майстриня грецької вишивки: «Я люблю свій дім, свій сад, свою землю. Я мрію. Я тут, на третьому поверсі, думаю: а де ж тут земля, а як тут люди без трави, без квітів».

Тохму вишивали переважно жінки. І ці яскраві вироби греки вішали між віконцями. Окрім цього, вишивали сорочки і рушники.