У закладах загальної середньої та дошкільної освіти успішно розвивають STEM-освіту, яка охоплює природничі науки (Science), технології (Technology), технічну творчість (Engineering) та математику (Mathematics), де замість традиційних уроків фокус уваги спрямовується на формування практичних навичок в учнів.
Учитель хімії Дніпровського ліцею «Джерело» № 67 Оксана Артем’єва з успіхом реалізує елементи STEM-освіти на своїх уроках, створюючи для школярів справжнє диво. Кожне її заняття містить не лише теорію, а й корисну практику, яка дозволяє пізнати всі тонкощі теми уроку.
Сьогодні, 16 січня, Оксана Артем’єва провела відкритий урок хімії з елементами STEM- освіти для учнів 7 класу з теми «Фізичні та хімічні явища». За її словами, природничі науки важливі для загального розуміння природничої та наукової картини світу. Дуже багато питань, з якими стикається у повсякденному житті дитина, можна пояснити з точки зору хімії, фізики, математики.
«Тому елементи STEM- освіти впроваджуємо у нашому ліцеї з 5 класу. У нас викладається міжгалузевий інтегрований курс STEM, співавтором якого я є. Дуже багато речей учні вже знають. Більше уваги приділяємо практичній складовій, щоб діти зрозуміли, як отримані знання можна застосувати на практиці. Учні 5-7 класів – «чомучки», їм усе цікаво. Щоб у них не зник інтерес до нових знань, у курсі навколишнього світу вводимо дітей у світ фізики, хімії, біології, географії», — розповіла Оксана Артем’єва.
На відкритому уроці хімії з елементами STEM-освіти учні проводили досліди, які демонстрували різні фізичні явища.
«Наприклад, робили хімічну грілку, плавили парафін. Діти розуміють, що ті знання, які отримали на уроці, вони їх можуть застосувати у різних життєвих ситуаціях. Наприклад, якби це був звичайний урок хімії, ми б нагріли парафін і сказали, що це фізичне явище, оскільки речовина змінила агрегатний стан. Нагріли б мідну пластину і сказали, що це хімічна реакція, бо вона почорніла. Цінність знань — у їхньому застосуванні. Для нинішнього покоління дітей важливо розуміти, а навіщо їм це потрібно? Якщо вони не отримують відповіді, то й робити цього не будуть. Так само це стосується і навчання. Використовую методику перевернутого класу. Дітям важко вчити визначення і вони часто не хочуть цього робити. Щоб не змушувати учнів вчити нові визначення за новою темою, даю їм кросворд, де вони виписані. Щоб зробити кросворд, треба виписати поняття, до них скласти визначення. Користуємося сучасними інформаційними технологіями — в онлайн-сервісі. І коли діти розгадали кросворд, вже ці визначення не лише вивчили, а й можуть ними оперувати», — підкреслила Оксана Артем’єва.
Семикласниця Анастасія із захопленням говорить про урок хімії з елементами STEM-освіти: «Палили парафін. Зараз він дуже запитуваний, оскільки потрібен для виготовлення окопних свічок нашим захисникам. Такі уроки зовсім не нудні, а цікаві. Проводимо досліди. А ще нам розповідають, як у сучасному житті зможемо корисно застосовувати набуті знання».