Site icon Телеканал «ДніпроTV»

«Це не лише мистецтво, це спільна реабілітація», — режисерка Лідія Гужва про відкриття художньої виставки у Дніпрі

o 1iv604amguo51t5k1hae180d17qc2c

o 1iv604amguo51t5k1hae180d17qc2c

У Дніпрі відкрили масштабну мистецьку виставку «Зліпок часу», яка об’єднує живопис, інсталяції та відеоарт українських митців-військовослужбовців. Кураторка проєкту — кінорежисерка та мисткиня Лідія Гужва. Проєкт стартував у 2023 році в Історичному музеї Дніпра, а згодом був представлений у Києві, а також містах Бельгії та Франції.

«Цей проєкт народився, коли я вперше побачила серію картин Сергія Захарова «Календар венер війни». Мені захотілося створити простір, де ця тема тілесності, жінки, переживання могла би звучати повноцінно. Це проєкт про те, як ми, українці, живемо у стані постійного випробування і при цьому не виглядаємо жертвами. Тут картини й об’єкти взаємодіють як діалог екстремумів: скорбота і сонце, трагедія й віра, втрата і краса. Усе це — зліпок нашого часу. Ми дуже вдячні, що нашу ініціативу підтримав департамент гуманітарної політики Дніпровської міської ради та надав приміщення для організації заходу», — сказала Лідія Гужва.

Експозиція складається з живопису, інсталяцій, відеофільмів та артоб’єктів, створених як професійними митцями, так і військовими, для яких мистецтво стало способом відновлення і самовираження. Однією з найемоційніших робіт стала інсталяція у вигляді мобілізаційного ящика з написом «Відкрий мене». Усередині рапорт із проханням зарахувати до «космодесанту». Автор інсталяції — військовослужбовець-десантник Максим Потапчук.

«Це про цивільних, про захист. Це ящик-символ: ти відкриваєш його, знаходиш рапорт і яблука з Покровська, яблука, які моя мама сушила до того, як наше місто почали бомбити. З’ївши їх, ти ніби стаєш частиною боротьби, частиною спільноти. Це дуже особисте. І для мене участь у цій виставці не лише мистецький акт, а й психологічна реабілітація», — поділився штаб-сержант ЗСУ Максим Потапчук.

У центрі експозиції — серія живописних робіт Сергія Захарова «Календар війни». Сам митець пережив полон, а нині продовжує творчість, створює графічний роман про експолонених.

«Коли я потрапив у російський полон, пройшов катівні й підвали, я не думав, що хтось шукатиме художника з фронту. Але пощастило, мене звільнили через півтора місяця. Ці картини про те, як кожен місяць повномасштабної війни ми виживаємо, далі живемо. Жінки в моїх роботах — це уособлення краси, перемоги, сили. Вони зображені без кінцівок — це метафора: ми втрачаємо території, житло, близьких, але не втрачаємо гідність і красу. Ми все одно переможемо», — зазначив художник Сергій Захаров.

До участі у виставці долучилися: Сергій Захаров, Дмитро Коломойцев, Світлана Ландар, Ольга Миколайчук, Яна Соколова, Танака Павлова, Олександр Скрябін, Олександр Ротман, а також художник-переселенець із Луганщини Володимир Куп’янський.

Найближчим часом проєкт буде представлений у Коломиї та Львові.

Читайте також: У Дніпрі відбудеться спеціальний кінопоказ документального фільму “Місія- Космос. Мрія”

o 1iv604amguo51t5k1hae180d17qc2c