Уперше в Україні запустили зв’язок 5 покоління. 5G-телеміст об’єднав одразу три європейських міста – Івано-Франківськ, Київ та Гельсінкі. Та ще 4 роки тому українці обурювались впровадженню цієї технології і зібрали 25 тисяч голосів, аби заборонити 5G. Що змінилося зараз? І чи означає це початок ери більш швидкісної мережі в Україні?
В Україні вперше в тестовому режимі запустили 5G. І хоч технологія ще не запущена, але турбуються через неї вже декілька років.
У квітні 2020 року на сайті президента зареєстрували петицію про заборону впровадження 5G через негативний вплив на здоров`я. Тоді зібрали понад 25 тисяч голосів.
«З чого почалася та небезпека, про яку кажуть за 5G. Тому що в Америці один лікар, наче то сказав, що взагалі вишки 5G якось впливають на коронавірус. Але зараз вже в 2024 році ми можемо розуміти, що це взагалі не так, що коронавірус це окремо, а 5G це окремо», – зазначає лікарка-терапевт Марина Гетта.
Зараз зв’язок 5 покоління працює в понад 90 країнах світу. І є дослідження, що підтверджують безпечність технології.
«Все залежить від відстані та часу, протягом якої відбувається взаємодія з цим випромінюванням. Якщо користувач знаходиться на великій відстані від базової станції, досить великої, наприклад, декілька метрів, то можна вважати, що потужність шкоди не нанесе. Тобто є певні норми», – наголошує кандидат технічних наук, доцент кафедри телекомунікаційних систем та мереж ДНУ ім. О. Гончара Сергій Бухаров.
За рік людина неминуче отримує близько 3 мілізівертів опромінення. 5G – це буде мінімум, який не загрожує здоров’ю.
«5G випромінювання використовує електромагнітні хвилі в діапазоні радіопередач. Тому ми можемо спокійно казати, що ці хвилі не можуть, на відмінно від ультрафіолетового випромінювання, рентген випромінювання, проникати через нашу шкіру та розривати молекули, змінюючи нашу ДНК», – пояснює Марина Гетта.
Такі ж пояснення надали у відповідь на петицію та нагадали, що у 2020 році технологію в Україні впроваджувати не планували. Однак у 24-му необхідність все ж виникла.
«Одночасно багато користувачів, багато мереж, вони можуть заважати один іншому, тому виникає необхідність використання нових діапазонів. 5G – це дозволяє», – розповідає Сергій Бухаров.
ЄС до 2025 року планує покрити територію всіх міст та основних шляхів 5G. В Україні інновацію лише почали тестувати.
«Це тестово-промислове. Тобто зараз телефони, в яких відкрита 5G, наприклад, там Xiaomi, будь-яка людина заходить, платить по тарифу 4G, користується швидкістю 5G, все нормально. Далі ми працюємо з вендерами, з державою, Але це якраз для того, щоб подивитись, чим більше людей, як буде навантаження впливати, яку швидкість буде в кінці отримувати клієнт», – повідомив директор департаменту управління якістю та клієнтським досвідом Vodafone Ukraine Олександр Ткач.
Така технологія стане в нагоді заводам, аграріям та лікарням. Для звичайного ж користувача нагальної необхідності немає.
«Покласти поряд два телефони 4G, і 5G – дуже велика буде різниця, в 3-4 рази по швидкості, але це не відчується при користуванні сервісами. Можливо, ніша – це геймінг, тому що там потрібна дуже низька затримка в сигналі, але це дуже нішова штука, яка не для звичайного користувача, якому потрібні пошта, кіно, соцмережі і месенджери. Для них на сервісі різниця не буде відчутна», – рояснює Олександр Ткач.
Тестові запуски 5G планують проводити до кінця літа, а про подальші плани та терміни говорити поки зарано
Читайте також: Ліквідація наслідків ворожої атаки на Дніпро 4 червня: що зроблено