Українська техніка пересувається російськими дорогами, а наші військові роблять фото біля тамтешніх вказівників та магазинів. Це не сон, а реальність. Шостого серпня у російських телеграм-каналах почала ширитися інформація про просування Збройних Сил України на території курської області.
На той час українська сторона жодних підтверджень не надавала. А в мережі вже почали з’являтися перші відео як українські військові беруть ворогів у полон та трофеять їх техніку. Вишенькою на торті стали новини про захоплення міста Суджа.
Офіційні коментарі від української влади з’явилися лише під час останньої ставки Головнокомандувача ЗСУ.
12-го серпня наступальну операцію на Курщині підтвердив Президент України.
“Ми бачимо, як росія за часів путіна насправді рухається: 24 роки тому була катастрофа “Курська” – символічний початок його правління. Зараз видно, що є фіналом для нього. І теж Курськ. Катастрофа його війни. Так завжди буває з тими, хто зневажає людей та будь-які правила”, – наголосив президент України Володимир Зеленський.
У МЗС заявили, Україна не планує забирати себе Курську область.
Реакція західних партнерів була стриманою. Їхній меседж – Україна вправі захищати свій суверенітет. Деякі ж міжнародні політики були чимало здивовані несподіваним проривом російських кордонів.
“Через стільки місяців ваші люди страждають. Є стійкість, але ваші люди вже на території росії. Це сміливо і чудово. Я радий, що ви нам про це не сказали, не попередили, а натомість зробили це”, – сказав сенатор США Ліндсі Грем.
Нагадаємо, західні партнери виступають проти ударів далекобійною зброєю вглиб росії. Однак експерти переконані — це питання часу.
“Питання про ескалацію, про яку так часто говорили росія та наші партнери, вже не є таким очевидним. Саме цю невизначеність, на мою думку, слід використати українській дипломатії, щоб на тлі подій у Курській області переконати наших партнерів надати дозвіл на удари по глибинних об’єктах на території росії”, – зазначив кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих громад” Олексій Буряченко.
Інші експерти додають — прорив російських кордонів – це політична катастрофа для президента рф владіміра путіна.
“Це психологічний аспект не лише для російського суспільства. Попри гучні заяви кремля, зокрема Медведєва, російська територія залишається незахищеною. Це свідчить про неспроможність кремля забезпечити безпеку країни”, – сказав політолог Володимир Воля.
Однак до можливих бунтів на території росії ще далеко. Мають сумніви політологи і в зміні позицій кремля стосовно можливих перемовин з Україною.
Важливий наслідок операції – велика кількість полонених російських військових. За різними джерелами обмінний фонд збільшився на кілька сотень осіб. Серед бранців є як і строковики, так і так звані елітні війська кадирівців.
За словами головкома ЗСУ Олександра Сирського, українські війська контролюють близько тисячі квадратних кілометрів російських територій. За даними Інституту Вивчення Війни – це більше, ніж те, що російським окупантам вдалось захопити з початку поточного року.
Читайте також: Зі школярами Дніпропетровщини проведуть виховні бесіди щодо підпалів автівок ЗСУ