З бюджетів місцевих громад хочуть забрати ПДФО від військових та правоохоронців. До яких наслідків це може призвести?
Мінфін запропонувало нововведення, яке суттєво погіршить стан місцевих бюджетів. Планується повністю забрати у місцевих громад податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) з грошового забезпечення військовослужбовців та правоохоронців.
Але, здається, ніхто не зауважив, що це може призвести до фатальних наслідків для територіальних громад, адже наразі громади надають військовим мільярди допомоги саме з цих надходжень. Саме податок на доходи фізичних осіб формує левову частку доходів територіальних громад.
Навіщо зараз, в ці важкі воєнні часи підривати зсередини успішно працюючу систему самостійності та фінансової незалежності органів місцевого самоврядування.
В середньому впровадження запропонованих нововведень призведе до скорочення надходжень ПДФО до загального фонду обласних бюджетів на чверть.
Варто наголосити, що ці платежі надходили до місцевих бюджетів і до повномасштабних воєнних дій, з 2014 року, за їх рахунок надавались послуги військовослужбовцям та членам їх родин.
Ще один важливий факт – за логікою, якщо держава забирає з місцевих бюджетів кошти, то мусить тоді також взяти на своє утримання ті заклади й установи, що утримувались громадами. Бо після вилучення ПДФО вони не зможуть надалі їх фінансувати.
Впродовж 2017-2023 років обсяг додаткової дотації зменшився більше ніж у 5 разів, а обсяг видатків на передані повноваження зріс удвічі.
Отже за умов вилучення з місцевих бюджетів у 2024 році значного фінансового ресурсу у вигляді ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців, зменшення на 4% нормативу відрахувань від ПДФО, 30% – обсягу базової дотації, а також зростання фонду оплати праці на 15% – 16%, прогресуючих інфляційних процесів – до 12,5%, вкрай необхідним буде збільшення в декілька разів обсягу додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я для місцевих бюджетів.
До того ж у зв’язку з очікуваним зростанням середньої заробітної плати педагогічних працівників на 17,4% збільшення обсягу освітньої субвенції лише на 12,8% недостатньо.
А субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на підтримку закладів та заходів у системі охорони здоров’я на 2024 рік поки що взагалі відсутня. При цьому обсяг згаданої субвенції у попередньому 2023 році забезпечив лише половину потреби в коштах з утримання медичних установ, що залишилися на фінансуванні обласних бюджетів.
Залишається сподіватися, що ці нюанси візьме до уваги Міністерство фінансів України під час формування бюджету на наступний рік.
«Хочу наголосити, що питання ефективності та пріоритетності використання громадами коштів ПДФО військових, звісно, треба розглядати. Неприпустимо під час війни витрачати кошти на другорядні речі, які можуть наразі почекати. Першочерговою є забезпечення нашої перемоги і підтримка ЗСУ», – зазначає голова Львівської ОВА Козицький.
На його думку, можливо, варто розглянути варіант відрахування якоїсь частини ПДФО військових та правоохоронців до державного бюджету. Але точно не всього!
Читайте також: До 10 операцій на день: як дніпровські лікарі рятують поранених військових та цивільних.