У 2017 році, на третій рік війни, апеляційний суд Дніпропетровської області підтвердив рішення, за яким провідне українське оборонне підприємство «Південмаш» зобовʼязане виплатити 6 млн гривень російській компанії «Ілюшин Фінанс Ко». Про це повідомила у своїх соцмережах Марія Барабаш, громадська лідерка, що знаходиться зараз в США на інавгураційних заходах Дональда Трампа, пише сайт 49000.
Ця компанія входить до корпорації «Ростех», що є потужною частиною російського військово-промислового комплексу. Дані з реєстру судових рішень, свідчать про те, що головувала на цьому суді Оксана Лаченкова – мати блогера від офісу президента Ігоря Лаченкова.
Південмаш – це одне з найбільших підприємств військово оборонного комплексу України та серце ракетно-космічної галузі. Це підприємство отримало «ніж у спину» від колегії суддів на чолі з Оленою Лаченковою, що одноголосно ухвалило рішення, яке фактично спрямовує мільйони гривень до рук агресора.
Російська компанія «Ілюшин Фінанс Ко», що подала позов, входить до корпорації «Ростех» і є ключовою частиною військово-промислового комплексу РФ. Саме ці компанії виробляють зброю та техніку, що сьогодні вбиває українців.
Замість того, щоб відмовити у виконанні цього арбітражного рішення, український суд одноголосно, без зауважень та окремої думки інших суддів, віддає 6 млн гривень у руки ворогу.
«Таке рішення українського суду в умовах війни є не лише економічним ударом по ключовому підприємству оборонного комплексу, а й моральним викликом», — зазначає Марія Барабаш.
Суд мав усі підстави відмовити у виконанні цього рішення:
- Протиріччя публічному порядку. Відповідно до статті 396 Цивільного процесуального кодексу України, виконання рішень, що загрожують національній безпеці, можна відхилити. У такому випадку гроші могли потрапити до бюджету російського ВПК.
- Національні інтереси. Умови війни дозволяють розглядати будь-які виплати країні-агресору як загрозу державній безпеці.
- Політичний контекст. Суд міг мотивувати своє рішення тим, що отримувач фінансування є частиною країни, яка веде війну проти України.
Однак судді на чолі з Оксаною Лаченковою вирішили інакше, що виглядає як пособництво ворогу.
У 2023 році Оксана Лаченкова була звільнена з апеляційного суду, однак питання щодо причин цього рішення залишаються відкритими. Чому судді, які ймовірно, могли співпрацювати з ворогом, не несуть відповідальності після виходу на пенсію? І чому вони продовжують отримувати виплати від держави?
«Чому з її сина Офіс Президента в обличчі Дмитра Литвина, радника Зеленського та як кажуть найкращого друга Ігоря Лаченкова активно створює ідола та кумира для української молоді?» — задається питанням волонтерка.
Чи будуть поданы заяви проти цих суддів за звинуваченням у державній зраді? І чи дочекаємося нарешті реформи, яка перетворить правосуддя справді на українське?
Читайте також: СБУ та ДБР затримали “на горячому” адвоката у Дніпрі, який організував схему для ухилянтів