Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Чому зростає підлітковий суїцид? Кількість випадків зросла ВТРИЧІ за 2 роки війни

11 дітей покінчили життя самогубством за 8 місяців цього року. Це втричі більше ніж у минулому. Загалом Україна займає 9 місце у світі за кількістю підліткових самогубств. Останнім часом випадки суїциду почастішали, в тому числі і в Дніпропетровській області. За весь рік 2023 вкоротили собі віку 10 підлітків. З причин можуть бути негаразди в родині, непорозуміння з однолітками та, звісно, травми війни.

Хвиля підліткових самогубств на Дніпропетровщині зростає. Адже емоційність та гіперболізація в такому віці часто тягне за собою негативні наслідки.

Тетяна – мати хлопця та дівчинки, 12-ти та 16-ти років. Про перехідний вік у дітей різної статі знає з власного досвіду.

“По-перше, стають більш емоційними, більш імпульсивними, гостріше реагують на будь-які пропозиції та зауваження. Типові відповіді в такому випадку: “Я краще знаю”, “Залиш мене” або “Я сам”. Ця конфронтація і опір є невід’ємною частиною шляху до самостійності”, – зазначила мати підлітків Тетяна Гром.

Підлітки дійсно часто схильні до агресії та різкої зміни настрою. Та, попри це, дитина повинна мати завзяття до якоїсь справи. Апатія та байдужість, в тому числі й до того, що раніше приносило дитині задоволення, може бути тривожним дзвіночком.

“Бували дні, коли мене охоплювала смуток, але я знала, як з ним впоратися. Бальні танці – засіб від поганого настрою. Коли відчуваю меланхолію, вирушаю на тренування”, – розповіла”, – розповіла 11-класниця Евеліна Гром.

“Таким чином, ми можемо запідозрити наявність депресивного стану, коли людина перестає відчувати емоції, які раніше викликали в неї позитивні реакції. Наприклад, якщо раніше певні події чи заняття приносили радість, а тепер залишають байдужим, це може свідчити про наявність емоційних розладів”, – сказала психологиня Еліна Карепова.

З найпоширеніших причин суїцидів – проблеми в родині, непорозуміння з однолітками, вплив оточення або ж невзаємні почуття.

На емоційний стан молоді та депресивні настрої впливає і війна.

“З початком війни їхні звичні кола спілкування розпалися. Хтось переїхав, хтось евакуювався, а хтось перейшов на онлайн-навчання. Тобто їхня соціальна ідентичність, умовно кажучи, зазнала руйнувань. Більш адаптивні підлітки знайшли нові інтереси та спільноти, наприклад, гуртки. А ті, кому й раніше було непросто, відчули посилення негативних наслідків, що могло призвести до депресивних станів”, – зазначила Еліна Карепова.

Статистика показує, що в середньому щороку в Україні приблизно 120 дітей накладають на себе руки. Найчастіше це роблять у віці 12-16 років, третина жертв – дівчата. Цифри по Дніпропетровщині теж невтішні.

“Станом на кінець серпня 2024 року в Дніпропетровській області внаслідок самогубств загинуло 11 дітей. Для порівняння: у 2022 році за аналогічний період таких випадків було 4, а в 2023 році – 10”, – повідомила начальниця відділу ювенальної превенції управління превентивної діяльності ГУ Національної поліції у Дніпропетровській області Вікторія Гаркач.

Якщо дитина має ознаки суїцидальної поведінки,  рідним важливо вчасно звернутися за професійною допомогою. 

Читайте також: 18 годин у суцільній темряві: як українцям пережити зиму?