30 квітня православні християни відзначають Страсну п’ятницю, п’ятий день Страсної седмиці. Це особливий день, оскільки саме тоді зрадники розіп’яли Ісуса на хресті, де він помер за гріхи людські. Тому вечірнє богослужіння в церквах має заупокійний характер і стосується поховання Христа.
Це найскорботніший день Страсного тижня, коли віруючі згадують про страждання Спасителя, смерті на хресті, зняття Його з хреста та поховання. Розп’яття було найганебнішою стратою у євреїв. Такий вирок отримували розбійники, убивці, бунтівники. Крім нестерпного болю і душевних страждань, розп’ятий мучився від сильної спраги. Під час розп’яття Ісуса Христа на Голгофі сталося знамення: сонце погасло і настала темрява по всій землі, яка тривала до самої Його смерті.
Страсна п’ятниця – найсуворіший день Великого посту. Дорослим забороняється їсти до виносу плащаниці (близько 16-18 годин вечора), а після можна вживати в їжу тільки воду і хліб.
У цей день церква забороняє пити алкоголь. За віруваннями, ті, хто в Страсну п’ятницю випиває, приречені на залежність від спиртного на все життя.
Також потрібно утримуватися від плотських утіх. Дитина, зачата цього дня, буде багато хворіти. Якщо ж дитя народилося на Страсну п’ятницю, люди вірили, що його потрібно понести до відунів, які прочитають заговор, що захищає від бід, хвороб і важкої долі.
У страсну п’ятницю категорично заборонено грати, співати, танцювати, веселитися. Цей день потрібно провести в молитвах. Не можна святкувати день народження, краще перенести торжество на інший день.
Не можна займатися домашніми справами: прибиранням, роботою на землі, рукоділлям, лагодженням одягу. Вважається, що рослини, посаджені в цей день, не приживуться. Не слід протикати землю залізом (копати, сапати), тому що це – поганий знак і великий гріх. Ті, хто так ризикує, можуть накликати на себе несприятливі наслідки у вигляді ран і порізів.
Жінкам не рекомендується в цей день стригти волосся, робити косметичні процедури і наводити красу.