Зіпсована їжа на прилавках магазинів. У соцмережах зростає кількість відео із непрацюючими холодильниками через відключення світла. Як результат – порушення правил зберігання і можливість купити вже протухші продукти. Що роблять продуктові магазини, аби тримати товар у достатній температурі і чи вдається це їм? Дізнавався Євген Полторацький.
М’які шоколадки, рідке морозиво та надуті пакунки з сардельками. І усе це – на прилавках магазинів. Такі відео викладають українці у соцмережах. Через часті відключення світла не всі супермаркети можуть забезпечити безперебійне електроживлення.
Наталію ми зустріли в одній із популярних мереж супермаркетів. Жінка каже, вже має гіркий досвід.
Більшість дніпрян, враховуючі тривалі відключення світла, стали прискіпливіше обирати продукти.
«Слава богу випадків таких не було, щоб я купила зіпсовану продукцію. Але ти дивишся на строк придатності, це – по-перше, по-друге ти дивишся на упаковку. Тобто, якщо вона зіпсована – ти не береш її. А в супермаркетах є генератори і дякую за те, що вони дивляться за продукцією», — розповіла дніпрянка Альона.
«Я завжди звертаю увагу на дату, бо зазвичай акції – вони сходятся тоді, коли або дуже багато товару, або його вже час ліквідації скоро, але я також перевіряю дати не на акційні товари, які там швидко псуються. Це наприклад м’ясо, риба, ковбаса. Взагалі, я такий що більше сприймаю на запах. Але ну я ж не буду відчиняти там коробку з рибою, або пакуном з м’ясом, щоб понюхати його і якщо мені не сподобається, то покласти назад», — сказав дніпрянин Данило.
Керівництво мережі популярних супермаркетів зазначає, усі магазини обладнанні дизельними електростанціями або пересувними генераторами. Під час відключень світла роботу свою продовжують, але з деякими обмеженнями.
Холодильне устаткування та морозильні камери не відключаються. Швидкопсувні продукти переміщуються у середнєтемпературні та низькотемпературні ларі та камери. Таке обладнання утримує заданий температурний режим до 6-8 годин.
Продавчиня Дар’я показує нам м’ясну вітрину. Допустима температура всередині від 5 до 8 градусів. Каже, під час відключень світла рятуються лише генераторами. На ніч намагаються нічого не залишати, аби завжди була свіжа продукція.
«Ми вирахували таку необхідну кількість товару, щоб вистачало на робочій день .У нас щоранку поставки товару. Тобто ми зменшили залишки товару на кожному магазині. Також ми тимчасово скоротили асортимент», — пояснила Анна Міщенко, директорка з продажів компанії.
Подібної стратегії дотримуються і інші магазини. На наш запит відповіла ще одна популярна мережа.
«Ми ретельно моніторимо ситуацію та адаптуємо кількість та асортимент готової продукції під запити та потреби наших клієнтів. Оскільки готові страви та випічку готують щоденно, клієнти можуть бути впевнені у свіжості продукції, незалежно від ситуації з електроенергією. Частина супермаркетів вже обладнана системами — автоматичного перемикання на генератор. При відключеннях світла перехід на альтернативне джерело живлення відбувається одразу. Там, де такої системи поки немає, ми виводимо в ніч працівників, відповідальних за перемикання», — пояснила Світлана Карпенко, заступниця директора з операційної діяльності мережі VARUS.
Та от на нічну роботу генераторів все більше скаржаться дніпряни. Тому магазинам доводиться вимикати їх.
«Мені, допустимо, не сильно, а ось діти, хто спить, маленькі. Маленькі діти, вони ж можуть не спати через це. Тільки і всього. А так, чим вони можуть заважати ще? Це ж вимушений захід. Нічого вже не вдієш», — розповів дніпрянин Олександр.
У Держпродспоживслужбі зазанчають, перевіряють роботу магазинів, коли надходять скарги на зіпсовану продукцію.
«Під час проведення заходу перевіряються безпосередньо тільки ті питання, які зазначені були у зверненні. В разі недотримання температурного режиму ця продукція знімається з реалізації. Обов’язково перевіряється, щоб не було в реалізації протермінованих харчових продуктів. Вже за результатами перевірки вживаються заходи реагування», — пояснила Олена Лукацька, головна спеціалістка відділу безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужби області.
У разі виявлення порушень, магазинам загрожує штраф від 50 до 80 тис гривень.
«Для того, щоб продукт вважався безпечним, то при температурі в холодильнику до +4 – 5 градусів – не більше 4-х годин він вважається безпечним. Якщо це в морозильній камері, продукт зберігається при температурі не вище мінус 4 градуса – 48 годин. Якщо це повна морозильна камера. А якщо це напівпорожня морозильна камера – до 24-х годин», — розповіла Олена Лукацька, головна спеціалістка відділу безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужби області.
Деякі магазини, аби хоч якось утримати холод, вигадали спосіб заморожувати пляшки з водою і перекладати їх на прилавки під час відключень. Також закривати вітрини плівками та накривати холодильники картоном.
Читайте також: На Дніпропетровщині у професійне свято відзначили тренерів