Лідери країн “Люблінського трикутника” – Україна, Польща та Литва – закликають російський і білоруський народи вимагати від їхніх урядів припинити військову агресію проти України.
«Це атака на суверенну, мирну та демократичну державу. Росія грубо порушує міжнародне право”, – йдеться у декларації прем’єрів. В цей час Захід переймається дипломатичними маневрами з Росією. Та нібито попросила військової допомоги у Китаю. Чекати на реакцію США довго не довелося.
Росія попросила військову техніку у Китаю. Про це написали два гіганти періодики – Вашингтон пост та Файненшл таймс. Однак, представник посольства Китаю в США заявив, що офіційний Пекін ніколи не чув про запит Росії про військову допомогу після вторгнення в Україну. І нагадав про дипломатичні шляхи.
Лю Пеньюй, речник посольства Китаю в США: “Нам необхідно відстоювати концепцію спільної та стійкої безпеки. Китай бачить рівноправним діалог між ЄС, США, Росією та НАТО”.
Попри відкидання китайською стороною заяв про кооперацію з агресором, лідери США занепокоїлися і відправили радника з національної безпеки США Джейка Саллівана до Риму. Там він має зустрітися з китайським дипломатом Яном Цзечи. Американська сторона заявила, що Пекін однозначно матиме наслідки у разі співпраці з Москвою.
Джейкоб Салліван, радник з нацбезпеки США: “Ми уважно слідкуємо за тим, яку саме підтримку надає Китай Росії – чи то матеріальну, чи то економічну. Це нас дуже турбує. Ми дали зрозуміти Пекіну, що не будемо стояти осторонь і не дозволимо будь-якій країні компенсувати втрати Росії від економічних санкцій”.
Це перша зустріч Саллівана з Цзечі після закритих консультацій у Цюриху в жовтні. Американці попереджають, що китайські компанії, які проігнорують обмеження на експорт до Росії, будуть позбавлені доступу до американського обладнання та програмного забезпечення. Про це заявила міністр торгівлі США Джина Раймондо.
Тим часом у Брюсселі представниця ЄС Набіла Маасралі заявила: «В нас немає поки жодних доказів про те, що Росія попрохала допомоги у Китаю».
На додачу до російських маневрів, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко зустрівся з послом Китаю Се Сяоюн. Він вирішив поговорити про так звані «додаткові шляхи співпраці із Китаєм».
Олександр Лукашенко, самопроголошений президент Білорусі: “Я не наполягаю на тому, щоб у зв’язку з тими санкціями, які введені проти Росії та Білорусі, Китай ніс якусь відповідальність. У цій ситуації нам треба знайти та вибудувати ту модель взаємовідносин та співробітництва, яка б відповідала інтересам двох держав”.
Тим часом у світі тривають антивоєнні акції. Активісти португальської столиці підсвітили російське посольство в Лісабоні кольорами українського прапора. А на площі Святого Петра Папа Римський Франциск у неділю виступив із найрізкішим на сьогодні засудженням війни в Україні.
Папа Римський Франциск: “Іменем Бога, я прошу вас зупинити цю бійню!”
Папа Римський заявив, що українські міста ризикують перетворитися на цвинтар, якщо не спинити «неприйнятну озброєну агресію» Путіна.