Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Скільки платитимемо за комунальні послуги під час війни

10 травня уряд на засіданні підтримав законопроекти, які пропонують запровадити на період воєнного часу і на пів року після його завершення мораторій на підвищення тарифів на тепло, гарячу воду, газ та його розподіл для всіх категорій споживачів.

«У ці складні дні будь-яке підвищення тарифів точно не на часі», – заявив голова Кабміну.

Вже зараз тарифи на деякі комунальні послуги заморожені:

Нагадаємо, що під час війни українці мають сплачувати комуналку, але тих, хто не зможе цього зробити, не будуть карати штрафами та нараховувати пеню. Про це йдеться у повідомленні Центру протидії дезінформації при РНБО.

Відключати від послуг, навіть при наявності боргів, під час військового стану заборонено. Але, щоб не накопичувати несплачені платіжки, за можливості, краще сплачувати комуналку.

«З 24 лютого 2022 року і до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Така вимога діє відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 5 березня 2022 р. №206. В той же час, для нашої перемоги на енергетичному фронті критично важливою є оплата споживачами отриманих послуг», – йдеться у повідомленні Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг.

Але для того, щоб не підвищувалися тарифи і компанії змогли надавати послуги, потрібно списати борги комунальним підприємствам. Про це заявив виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

«Ми маємо успішну практику таких рішень: минулого року був підписаний меморандум між центральною владою і Асоціацією міст України, за яким різницю в тарифах в обсязі 22 млрд грн було списано, що дозволило не підвищувати ціну на газ», – заявив Слобожан.

Крім цього, в асоціації пропонують:

Кому спишуть борги

Окремо Верховна Рада розгляне законопроект, який пропонує скасувати плату за комунальні послуги тим, хто через війну втратив житло. Нагадаємо, що понад 10 мільйонів українців змушені були покинути свої міста й села через війну та руйнування.

«У даний період ми в АМУ виділили чотири типи територій у нашій країні: зона активних бойових дій, тимчасово окуповані території, прифронтові й глибокий тил. Відповідно, в громадах різна ситуація. Отже, і підхід до нарахування оплати за ЖКП має бути різним», – вважає Слобожан.

Він пояснив, що в зоні, де тривають активні бойові дії, фізично немає можливості надавати комунальні послуги. Водночас у населення або відсутні кошти, або воно фізично, навіть маючи кошти, не може сплатити за послуги, тому що багато людей змушені були залишити домівки й переїхати жити в інше місце. На тимчасово окупованих територіях ситуація з ЖКП трохи краща, ніж у зоні бойових дій: послуги надаються, але є певні проблеми зі сплатою за них. 

«Попри це, рівень проплати там знаходиться у межах від 47 до 80%, залежно від типу територіальної громади. Люди платять. Навіть ті, хто виїхав із цих територій», – розповів виконавчий директор асоціації.

Нагадаємо, що на початку квітня уряд затвердив механізм обстеження пошкоджених агресором будівель. Подати заявку про пошкоджене внаслідок війни житло українці можуть у застосунку «Дія».

«Держава запустила спеціальні програми обліку та реєстрації зруйнованого та пошкодженого житла. І таким людям, зрозуміло, плата за комунальні послуги не буде нараховуватись, тому що вони їх фактично не отримують», – зазначив Олександр Слобожан.