Головні теми газет:
- Занепокоєння світових лідерів повідомленнями про ракетний удар по Польщі відбито на фотографіях, надрукованих у багатьох газетах. Джо Байден, Ріші Сунак, Еммануель Макрон та інші зібрались разом на переговорах на G20
- НАТО не бачить цілеспрямованої атаки на Польщу
- Українські біженці у Бельгії теж сплять на вокзальних лавках
- Польщі нічого не загрожує – кажуть презідент і прем’єр міністр
- Деталізований консенсус G-20 включає Китай і робить Путіна більш ізольованим
- За даними НАТО, ракета, яка впала у Польщі, була українською
- Чому Україна та Польща можуть навчитися в Ізраїлю?
- Київ просить західну ППО (Противоповітряну оборону)
Велика Британія
«The Times» – Київ просить західну ППО
Україна зажадала додаткових західних ППО після того, як загибель двох людей у Польщі, яка загрожувала конфронтацією НАТО з росією, була приписана до радянських ракет, яка, мабуть, дала осічку.
Заступник міністра оборони України Володимир Гаврилов заявив під час візиту до Великої Британії, що Києву необхідне найкраще озброєння для захисту від щоденних крилатих ракет та безпілотників-камікадзе з росії. Він сказав, що президент Путін несе відповідальність за смерть на зерносховищі приблизно за чотири милі від кордону з Україною. «Це результат російських ракетних ударів по українській інфраструктурі», – сказав він, хоча і визнав, що використання його урядом зброї радянських часів іноді призводило до «нещасних випадків».
У вівторок українські сили спробували перехопити понад 80 російських ракет, націлених на цивільну інфраструктуру. Припускають, що ракета 5В55К, яку використовує Україна, могла збитися з курсу, що призвело до вибуху в Пшеводові. Кремль заперечував відповідальність.
«Financial Times» – Ракетний удар не є «навмисним»
Глава НАТО Єнс Столтенберг заявив учора, що немає «жодних ознак» того, що ракета яка вибухнула, була «навмисною атакою», заявивши, що вона, ймовірно, була запущена Україною, захищаючись від нещадної російської зброї.
Київ за даними видання Україна заперечує це, і його позиція, створила напруженість у відносинах із НАТО. Один західний дипломат заявив газеті, що Україна відверто бреше.
«The Guardian» – «Ми боїмося» – Шалена ракета пробуджує страх перед сусідньою війною»
Вчора вдень, у перший і єдиний раз відколи він переїхав до Пшеводів, маленьке польське прикордонне село, отець Богдан Вазни відслужив обідню в порожній церкві. Лише годину тому з території України вилетіла ракета російського виробництва, яка вбила двох його парафіян і зруйнувала ілюзію, що географія та міжнародне право захистять мешканців села.
«Фізична межа тут також подумки відділяла нас від війни [в Україні]. Ми завжди так думали», – сказав Вазні.
Однак тепер страх, жах і раптовий рій поліцейських і військових утримали віруючих вдома, а новини про їхню особисту трагедію рикошетом помчали по всьому світу, перетворившись на геополітичну кризу.
Кошмар, про який Київ та його союзники попереджали протягом кількох місяців, став реальністю: війна в Україні виплеснулася з України і привернула міжнародну увагу до цього сонного села лише за чотири милі від кордону.
На день пізніше він каже, що досі важко вірить, що двоє чоловіків, яких він добре знав, були вбиті ракетою. «Люди бояться, але в них ще недостатньо часу, щоб поговорити один з одним, переварити це».
За кілька годин президент США Джо Байден та лідери Польщі заявили, що, на їхню думку, ракета, хоч і російського виробництва, була запущена Україною з метою самооборони.
«The Daily Telegraph» – «Польська ракета була російською, наполягає Зеленський»
Володимир Зеленський заявив, що «не сумнівається», що вибух, який забрав життя двох чоловіків у Польщі, був спричинений ракетою, випущеною з боку росії.
Президент України заперечив попередні висновки розвідки США та західних лідерів, які стверджували, що вибух у селі Пшеводов був спричинений заблуканою ракетою протиповітряної оборони Києва від російського бомбардування.
Україна наполягала, що має докази «російського сліду» у вибуху, який на короткий час загрожував поставити Москву та НАТО на межу війни.
«Я не сумніваюся, що це була не наша ракета», — сказав учора пан Зеленський.
«Виходячи з достовірності звітів військових, я вважаю, що це була російська ракета».
Джеймс Клеверлі, міністр закордонних справ, закликав обережно ставитися до початкових висновків про те, що Україна випустила ракету, сказавши парламенту, що Британія не винесе висновку, доки не буде повна інформація.
Західні лідери, включно з Ріші Сунаком, заявили, що росія винна в цих двох смертях, навіть якщо зрештою буде підтверджено, що це була заблудла українська ракета, стверджуючи, що її ніколи не було б запущено, якби не російське бомбардування України, яке включало 90 ракетами, а також ударами безпілотників.
Австрія
«Der Standard» – «НАТО не бачить цілеспрямованої атаки на Польщу»
Вважається, що смертельним ударом стала несправна ракета з України
Підпис під фото: Такі глави держав і урядів, як Джо Байден, Олаф Шольц, Еммануель Макрон, Ріші Сунак і Джастін Трюдо, зустрілися на полях саміту G20 на Балі, Індонезія, на імпровізовану кризову зустріч, щоб обговорити інцидент у Польщі. Міжнародна дипломатія здебільшого відреагувала спокійно.
Бельгія
«De Morgen» – «Ризик ескалації став більшим»
Підпис на фото: Приголомшені погляди на Байдена, Шольца, Макрона та інших глав держав, коли вони чують новини на саміті G20 на Балі.
«De Standaard» – «Зеленський напружує відносини з НАТО»
Президент Володимир Зеленський після вторгнення до росії показав, що він є майстер комунікації. Але у вівторок щось пішло не так. Це не зовсім незрозуміло.
«Українські біженці теж сплять на вокзальних лавках»
Після дев’яти місяців війни хвиля солідарності з біженцями досягла своєї межі. Люди, яким потрібний притулок, змушені випадково звертатися до OCMW.
А поки що вони сплять у притулку для безпритульних чи на Південному вокзалі у Брюсселі.
Олені (42 роки) після довгого шляху від кордону з росією через Краків та Турне до центру реєстрації українських біженців на Південному вокзалі Брюсселя минулого тижня співробітники Fedasil сказали, що Бельгії нема де її прийняти.
«Вони запитували, чи є у мене бельгійські друзі чи знайомі, чи можу я сама знайти місце для ночівлі», — каже вона в коридорі притулку брюссельської організації бездомних Samusocial.
«Я сказала ні. Вони сказали, що не можуть мені допомогти, що всі місця зайняті і мені доведеться шукати самої. Це був шок», – каже Олена.
Вона отримала контактні дані Samusocial від співробітників реєстраційного центру. Так вона опинилася у будівлі у Кукельберзі. Спочатку це місце служило для прийому українців, які гостро потребували, прибувши, коли стійка реєстрації була закрита. «Але останнім часом все більше і більше людей повертаються до нашого порога, навіть після реєстрації», – говорить Магалі Пратте з Samusocial.
Оскільки будівля на двадцять місць часто переповнена, некомерційна асоціація за погодженням з залізною дорогу також вкладає українців спати в терміналі Eurostar на Південному вокзалі. Залізнична компанія підтверджує це. «За останні два місяці там переночували 75 українських біженців, – каже Пратте. «У стільцях, на лавках чи на підлозі, під ковдрами, які ми їм даємо. Сім’я із восьми чоловік ночувала там три дні. Їх може і не бути надворі, фактично вони бездомні».
Це нове для українських біженців. З початком війни їм було надано статус тимчасового захисту, і вони йдуть іншим шляхом, ніж інші біженці. Солідарність теж була великою: бельгійські сім’ї приймали людей під девізом #PlekVrij, і вперше з часів Другої світової війни було збудовано аварійні села. Але за дев’ять місяців українці все ще сплять на станціях.
Польща
«Dziennik Polska» – «Польщі нічого не загрожує – кажуть презідент і прем’єр міністр»
Президент Дуда: Це був не напад росії, а випадковість: – Я рішуче наголошую, що немає жодних ознак того, що це був навмисний напад на Польщу, – заспокоює президент Анджей Дуда.
«Gazeta Wyborcza» – «Це не було нападом на Польщу»
Це була не ракета, націлена на Польщу, а, ймовірно, українська зенітна ракета та прикра випадковість, – заявили президент Анджей Дуда, прем’єр-міністр Матеуш Моравецький та голова НАТО Єнс Столтенберг. Вибух у Пшеводові забрав життя двох людей
Перші повідомлення, ще у вівторок, говорили про російську ракету або навіть про дві ракети, що впали в районі Любліна. Польща хотіла активувати ст. 4 Вашингтонського договору, в якому йдеться, що сторони повинні консультуватися одна з одною «щоразу, коли, на думку будь-якої з них, територіальна цілісність, політична незалежність чи безпека перебувають під загрозою».
Тепер він більше не просить про це.
Іспанія
«ARA» – «Деталізований консенсус G-20 включає Китай і робить Путіна більш ізольованим»
Сі Цзіньпін визнав, що «більшість» засуджує вторгнення в Україну та відкидає застосування ядерної зброї.
НАТО підтверджує, що ракета, яка впала у Польщі, була українською, але Зеленський наполягає на тому, що винна Москва
«ПРОВОДИ НА ПОЛЬСЬКОМУ КОРДОНІ З рОСІЄЮ»
Польські солдати вчора встановлювали колючий дріт 2,5 метри завширшки і 3 заввишки на кордоні з росією, на північному сході
Франція
«Libération»: «Україна – жах зими»
- Перебої з електрикою, непрохідні дороги, проблеми із постачанням…
- Настання екстремальних температур непокоїть людей.
- Погано підготовлена та погано оснащена російська армія здається особливо вразливою.
Німеччина
«Augsburger Allgemeine» – «Ракета випадково влучила в Польщу»
- Вона була з України?
- НАТО не бачить доказів нападу росії.
Індія
«The pioneer» – «G20 повторює слова Моді «Це не епоха війни» щодо української кризи»
Ізраїль
«HAARETZ» – «Путін, Нетаньяху, доктор Оз програли Феттерману»
Рідко, якщо взагалі будь-коли, обрання сенатора США має стійкі міжнародні наслідки.
Тим не менш, обраний сенатор Джон Феттерман з Пенсільванії, можливо, домігся того, чого не досяг жодного кандидата в Сенат до нього минулого тижня. Він не лише переміг свого опонента, трампіста доктора Мехмета Оза, та перевернув місце, що допомогло демократам зберегти контроль над Сенатом США. Крім того, він переміг двох диктаторів та одного обраного прем’єр-міністра. Володимира Путіна в росії, наслідного принца Саудівської Аравії Мохаммеда бен Салмана та ізраїльського Біньяміна Нетаньяху можна вважати тією чи іншою мірою програли на проміжних виборах.
Занадто надумано і передчасно описувати Феттермана як крила метелика, які поступово викликають широкомасштабну зміну політичної атмосфери. Але це теж немислимо. Дуже легко перерахувати переможців проміжних виборів на політичній арені США: президент Джо Байден; Демократична партія (хоча вона, швидше за все, програє Палату представників із невеликим відривом); губернатор Мічигану Гретхен Вітмер; Феттерман, Арізонські демократи; і всі ті сенатори-демократи, які тепер залишаться далі головами відповідних комітетів.
Так само легко перерахувати явних невдах усередині країни: колишнього президента Дональда Трампа; Трампістський культ MAGA, що заперечує вибори; Лідер меншості в Сенаті Мітч МакКоннелл; Сенатор Тед Круз і, по суті, вся Республіканська партія, особливо в штатах, які потенційно стануть полем битви 2024 року.
Проте виявити очевидних переможців на міжнародній арені майже неможливо. Зазвичай не передбачається, що проміжні вибори США матимуть міжнародні наслідки. Зрештою, це були не президентські вибори, які б могли стати відправною точкою від колишньої політики. Крім того, зовнішня політика не була проблемою (включаючи ціни на газ) чи суттєвим чинником мотивації виборців чи моделей голосування, і тому вплив на політику має нюанси та обмежений.
Потенційні позитивні наслідки контролю партії над Сенатом для конкретних країн встановити важко.
«The Jerusalem Post»
«Чому Україна та Польща можуть навчитися в Ізраїлю»
Складна війна у небі над Україною часто зіштовхує українську систему ППО з обстрілами російських крилатих ракет та безпілотників. Оскільки росія прагне порушити енергосистему України та тероризувати громадянське населення, не дивно, що ракета перелетіла через кордон до Польщі.
Польща та інші країни, які межують з Україною або перебувають у межах досяжності ППО та крилатих ракет, побоюються загрози, яку становлять ці системи. Ізраїлю вже давно доводиться мати справу не лише з ракетними погрозами, а й із проблемою ракет ППО, що заблукали, спеціально випущених сирійським режимом.
Системи ППО часто використовують комбінацію радарів та транспортних засобів з ракетами для ураження цілей.
США
«The Wall Street Journal» – «Вибух у Польщі не був атакою росіян»
Підпис під фото: Поліцейський патруль біля місця падіння ракети у Пшеводові, Польща. У НАТО заявили, що ракета, найімовірніше, була випущена українською системою ППО, а не росією.
Іран створив свої безпілотники з запчастин із Заходу
Нові розвідувальні дані, зібрані зі збитих іранських безпілотників в Україні, показують, що більшість деталей літаків виробляється компаніями в США, Європі та інших союзних країнах, що викликає занепокоєння у західних офіційних осіб та аналітиків та розслідування уряду. США, за словами людей, знайомих із цим питанням, та документів, розглянутих The Wall Street Journal.
Документація західних частин показує, як Тегеран озброює себе та своїх союзників новою потужною зброєю, незважаючи на те, що він є метою одного з найбільш всеосяжних режимів санкцій у сучасній історії.
За оцінками української розвідки, три чверті компонентів іранських безпілотників, збитих в Україні, виготовлено в США, згідно з документами, з якими ознайомився журнал.
За словами українських слідчих, висновки були зроблені після того, як українські військові збили кілька безпілотників, у тому числі іранський безпілотник Mohajer-6, який агенти зламали у польоті та приземлили цілим.
Компоненти, ідентифіковані українською військовою розвідкою, були перевірені Незалежною антикорупційною комісією (НАКО) — некомерційною київською організацією, яка інспектувала безпілотник. NAKO, експертиза якої включає оцінку військових контрактів і озброєнь, представила свій звіт The Wall Street Journal.