Головні теми: Після Києва російські війська, зазнали невдачі в Харкові. Фінляндія буде в НАТО. Євробачення: Крик «Допоможіть Маріуполю» та перемога Kalush Orchestra з України. В Німеччині хочуть повернути обов’язкову військову службу йдуть дебати
Країни G7 «ніколи» не визнають примусових кордонів які хоче росія. Заява міністрів закордонних справ G7
Конкурс пісні Євробачення завершився після того, як було надруковано європейські газети, зокрема й у Великій Британії. Інтернет-видання «Daily Star» припустило, що це була «емоційна ніч» для українських переможців, заявивши, що Калуський оркестр «украв серця половини земної кулі». The «Mail Online» описує це як «хвилю кохання» з усієї Європи. А на сайті «Times» пише, що «ну, це просто мала бути Україна», додаючи, що це могла бути перемога Великобританії «але будь-якого іншого року».
Австрія
Газета «KURIER» вийшла з анонсом заголовком: «Україна виграла пісенний конкурс. Перемогу Києву приніс Калуський оркестр який випередив Великобританію та Іспанію
Колонка: Історик: «Вина росії у війні очевидна»
Експерт Вольфганг Мюллер з військових міфів. Фінляндія та Швеція хочуть вступити до НАТО, у чому Москва бачить загрозу. Це має давню традицію: багато років росія заявляла, що альянс порушив обіцянки, пов’язані з розширенням, і використовує це як аргумент на користь війни проти України.
Юридично зобов’язальної обіцянки ніколи не було, каже історик Вольфганг Мюллер в інтерв’ю KURIER: «Це не було навмисним перекручуванням фактів».
Португалія
«Publico» – «Після Києва російські війська, схоже, також зазнали невдачі в Харкові»
Італія
«La Stampa» заголовок на фото «Звільнений Харків»
Головний заголовок: «Фінляндія в НАТО, гнів Путіна».
Євробачення: Крик України «Допоможи Маріуполю».
«США, умови для перемир’я» – заголовок в La Repubblica на фото. «Пентагон каже Москві про необхідність припинення вогню»
«Путін президенту Фінляндії: членство в НАТО – помилка».
«Окоп для нової Європи» – колонка зліва. Ватикан. Газета «L’Osservatore Romano» – «Помилка в розрахунку».
Франція
«Le Figaro» – заголовок анонс: Дивовижна стійкість державних служб в Україні».
Косово
«Koha Ditore». Підпис під фото: «Турин, 14 травня – Драматичним став фінал європейського пісенного фестивалю «Євробачення». Україна була оголошена переможцем 66-го турніру, який пройшов в італійському Туріні, в суботу ввечері. Саме публіка віддала перемогу пісні «Стефанія» у виконанні «Калуського оркестру», яка поєднує український фолк і хіп-хоп. «Я завжди знайду дорогу додому, навіть якщо всі дороги будуть зруйновані», – каже рядок пісень, з якими Україна здобула перемогу на найбільшому пісенному конкурсі Європи.
Заголовок: «Росіяни починають відхід з Харкова».
Іспанія
«ABC» – «Путін попереджає Фінляндію про помилку вступу в НАТО і відключає їй електроенергію». G-7 попереджає, що ніколи не визнає кордонів, які хоче нав’язати росія, і виявляє страх, що голод різко зросте після того, як Індія заборонить експорт пшениці.
«La Vanguardia». ВІЙНА В ЄВРОПІ. Путін попередив Фінляндію про «помилки» виходу з нейтралітету та вступ до НАТО. Учора Путін переніс свій гнів на Фінляндію у зв’язку із заявкою цієї скандинавської країни на вступ до НАТО. Телефонна розмова з президентом Фінляндії була повна застережень.
Німеччина
Газета «FAZ» – «Приєднуйтесь до національної оборони»
Солдати та політики хочуть запровадити військову службу – або повернути її. Чи має це сенс?
Раніше у Німеччині було півмільйона солдатів, багато з яких були призовниками. Президент асоціації резервістів Патрік Сенсбург попереджає, що Німеччина надто покладається на своїх союзників у питаннях національної оборони.
Країна з військовим обов’язком має великі резерви. Мільйони німців пройшли базову військову підготовку. Вони знали, що назвати базуку «легкою» зброєю, а зенітний танк – «оборонною» – нісенітниця.
У партії ХДС вважають, що військова служба може об’єднати суспільство. «Солдати були з усіх сімей та станів. Це прийняття та сприйняття Бундесверу, звичайно, зникло».
Проте зазначається, що навіть якби Бундесвер захотів, вони не могли б знову взяти призовників. Число було б занадто великим. Обов’язок має поширюватися як чоловіків, і жінок. Інакше закон не пройде у Конституційному суді. Це буде колосальні 600 тисяч призовників на рік. І довелося б усіх скликати. Інакше Конституційний суд розкритикує військову юстицію.
Обговорюється також шведська модель. Там було відновлено військову службу. Переоглядаються всі, але тільки ці мотивовані вважаються придатними і будуть покликані. Отже, перед кожним громадянином стоїть питання, але все залишається добровільним. Нещодавно генерального інспектора з військових питань запитали, чи хоче він повернути призов на військову службу. Він сказав, що зараз — ні.
Якщо це так, то необхідні «суспільні дебати» та «консенсус». Тож нехай цивільні вирішують.
«Der Tagesspiegel» – «У разі потреби Захід хоче постачати Україну зброєю роками».
• Міністр закордонних справ Бербок звинувачує Москву у «зерновій війні».
• Країни G7 «ніколи» не визнавати примусових кордонів
Берлін – Захід готовий продовжувати військову допомогу Україні на невизначений термін. У разі потреби сім провідних демократичних індустріальних держав (G7) хочуть продовжити постачання зброї та іншої військової техніки для Збройних сил України на довгі роки вперед. «Ми продовжимо нашу постійну військову та оборонну допомогу Україні стільки, скільки це буде необхідно», – йдеться у повідомленні.
Той факт, що росія блокує порти в Україні і, отже, не можна експортувати зерно, не є побічними збитками від війни. Швидше Москва готує живильне середовище для навмисного ослаблення міжнародної єдності. Наразі вивчаються альтернативи надсиланню зерна з України, щоб прорвати російську блокаду.
Ізраїль
«HAARETZ» – «Поганий тиждень для Путіна, гарний тиждень для НАТО, що відроджується, оскільки Швеція слідує за Фінляндією»
Коли 24 лютого президент росії Володимир Путін направив свою армію для вторгнення в Україну, його головною метою було раз і назавжди покласти край історії України як незалежної держави.
Але в нього була інша мета. Він хотів викрити слабкість НАТО, показати його застарілим, непотрібним і непотрібним військовим союзом, нездатним захистити свій східний фланг чи розширитися далі до кордонів росії. Україна досі воює і завдає великих втрат досить невдалим російським військовим.
Очікується, що Швеція, ще один стійкий нейтралітет, незабаром піде за Фінляндією та вступить у НАТО. Як і очікувалося, прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков відповів жорстко, заявивши, що це «пряма загроза» росії, і що «буде змушена реагувати військовими, технічними та іншими засобами, щоб припинити загрози на своїх кордонах». Однак це не зупиняє фінів. Як нація, яка пережила численні російські вторгнення, вона не хоче залишатися на самоті, коли Путін показав, що не має меж.
Підпис під фото: Чоловік тримає фігурку Путіна під час маршу у Белграді у понеділок.
США
Газета «WP» – «Росія має дуже мало важелів впливу, оскільки Фінляндія прямує до НАТО»
«Потік зброї до Києва викликає побоювання контрабанди»
Очікується, що найближчими днями президент Байден підпише пакет допомоги в галузі безпеки на суму 40 мільярдів доларів, який збільшить потік ракет, ракет, артилерії та безпілотників у Україну, що роздирається війною.
Але що залишається незрозумілим, то це здатність Вашингтона відслідковувати потужну зброю, коли вона потрапляє в один із найбільших центрів незаконного обігу в Європі.
Незаконний ринок зброї України роздувся з моменту початкового вторгнення росії у 2014 році, чому сприяв надлишок незакріпленої зброї та обмежений контроль за її використанням.
Ця незручна реальність для Сполучених Штатів та їхніх союзників виникає на тлі наполегливих закликів президента України Володимира Зеленського надати артилерію, необхідну для протидії російським силам на сході та півдні країни.
«Los Angeles Times» – «Росія відступає у Харкові».
Україна готується до затяжної фази війни
Фінляндія та Швеція приєднуються до зустрічі НАТО.
Підпис під фото: «УКРАЇНСЬКИЙ військовослужбовець патрулює під час місії у звільненому селі на околиці Харкова».