Велика Британія
На першій шпальті Financial Times розповідається про те, як Німеччина та Австрія роблять кроки з нормування газу на тлі платіжного глухого кута з росією. Москва вимагає виплати в рублях з 31 березня. У відповідь Німеччина закликала клієнтів та компанії використовувати менше газу.
Daily Telegraph повідомляє, що вище керівництво росії боїться розкривати «грубі помилки вторгнення» в Москві. У газеті є коментар начальника ГЧК про те, що «помічники Путіна йому брешуть».
The Times також публікує коментарі сера Джеремі і повідомляє, що Володимир Путін стикається з «зростаючим військовим повстанням через його особисту війну». За даними газети, перебіжчики вже приєдналися до української армії у складі легіону добровольців. У ньому йдеться про те, що вчора в додатку для обміну повідомленнями Telegram були опубліковані зображення російських солдатів, які вчаться користуватися протитанковою зброєю.
Ірландія
«Irish Examiner» вийшла заголовком: «Росіян вислали через побоювання безпеки»
Рішення вислати чотирьох високопоставлених російських дипломатів з Ірландії цього тижня було прийнято після того, як уряд отримав брифінг з питань безпеки, сказав Мічел Мартін.
Чотирьох дипломатів попросили покинути країну за поведінку, яка «не відповідає міжнародним стандартам», що викликало різку критику з боку російського посольства. Росіяни заявили, що цей крок «не залишиться без відповіді».
Італія
Газета «La Stampa», заголовок фото: «Без миру».
Німеччина
Газета FAZ, «З’єднання з росією»» – надпис над малюнком на першій шпальті. «Залежні – Німеччина є товстим клієнтом Газпрому. Коли фотограф FAZ відвідав московську штаб-квартиру держкомпанії в 2011 році, енергетичні відносини вже зазнали кризи: росія двічі відключала газ для України і вплинула на країни ЄС. Але разом вони планували «Північний потік», повз Україну. Після анексії Криму пішов Північний потік 2. Все це економіка, зазначили німецькі політики. Тепер вона хоче, щоб Німеччина була лише сірою плямою на моніторах Москви. В чому проблема? Все це економія!»
«росія продовжує атаки на Україну» — матеріал на першій шпальті відання «Passauer Neue Presse».
«росія продовжує війну в Україні новими нападами навіть після прогресу в раунді переговорів. За словами російських військових, вони за допомогою ракет знищили два склади боєприпасів у Донецькій області на сході України. Речник Міноборони повідомив, що загалом протягом доби в Україні було знищено 64 військові об’єкти. За даними українських джерел, десятки людей були викрадені з пологового відділення в обложеному місті Маріуполь до росії. Маріуполь тижнями відключений від поставок і зазнає потужних обстрілів».
США
The Wall Street Journal вийшов с заголовком «росія принижує значення мирних переговорів».
Москва відкинула дипломатичну увертюру України під час мирних переговорів, тоді як російські війська в середу вразили цілі навколо Києва, незважаючи на заяву, що обмежуватимуть атаки там, посилюючи наземні та повітряні атаки у східних частинах країни.
Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що переговори у вівторок у Туреччині між українськими та російськими делегатами не є поворотним моментом у конфлікті. «Ніхто не сказав, що сторони досягли успіху», – сказав він. «Ми не можемо вказати на щось особливо перспективне».
Менш ніж за 24 години до цього головний переговорник Москви Володимир Мединський назвав пропозиції Києва на переговорах конструктивним кроком і висловив перспективу зустрічі президента росії Володимира Путіна зі своїм українським колегою. Володимир Зеленський
Ще один матеріал: «Західні союзники готові планувати гарантії безпеки Україні»
Західні чиновники заперечують пропозицію України щодо взаємної оборони в стилі НАТО, яка може втягнути їхні військові сили у війну з росією, навіть якщо вони висловлювали певну сприйнятливість до ідеї міжнародних гарантій безпеки як частини угоди про припинення бойових дій.
На мирних переговорах у вівторок у Стамбулі українські переговорники передали росії детальну пропозицію щодо нейтрального статусу для України з її безпекою, гарантованою США, Великобританією, Францією, Туреччиною, Німеччиною, Канадою, Польщею та Ізраїлем. Українська пропозиція просить країни реагувати на порушення її суверенітету так, як члени Організації Північноатлантичного договору діяли б згідно зі статтею 5, обіцянкою альянсу щодо взаємної оборони, але готові планувати це.
«Це те, що ми називаємо українським НАТО», – сказав український переговорник Давід Арахамія, лідер парламентської більшості країни, в інтерв’ю в Стамбулі. «Отже, ми отримуємо нейтралітет, але наша ідея полягає в тому, щоб отримати статус укріпленого нейтралітету».
Президент Байден ще не прокоментував цю пропозицію.
«росія робить атаки незважаючи на розмови; США показують напруження всередині Кремля» пише The New York Times.
«Очікування в темряві, поки впаде наступний снаряд» — головний матеріал
Гуляйполе, Україна — Обстріли починаються невдовзі до півночі, задовго після того, як небо почорніло, вежі стільникового зв’язку відключили, а бродячі собаки почали гавкати до ночі.
У Гуляйполі немає ні електрики, ні водопроводу. Настає лише темрява й довгі хвилини тиші, коли цокання настінних годинників на батарейках чи ґрати відкритих воріт на холодному вітрі тривожно розглядають, аж поки десь поруч не пролунає наступний вибух, брязкаючи вікнами. І кістки.
А потім це відбувається знову. І знову. Високий вереск, а потім гуркіт. Іноді снаряди наближаються. Або подалі. Можливо, на кілька годин вони взагалі припиняються. Але майже місяць у цьому місті на лінії фронту на сході України була одна і та ж рутина, і кожна ніч приносить одне й те саме запитання: де приземлиться наступний?
«Це як жити у фільмі жахів», – сказала 64-річна Людмила Івченко між сльозами, закутана в зимову парку в понеділок. Вона гойдалася взад-вперед, сидячи біля полум’я масляної свічки глибоко в підвалі міської лікарні, де зараз живуть вона та її сусіди.
«The Washington Post». Заголовок «Путін введений в оману радниками, стверджують США».
Заголовок колонки на першій шпальті: «Вихід українців сягає 4 мільйонів
Лідер захищений від поганого прогресу вторгнення
Радники президента росії Володимира Путіна захищають його від того, наскільки погано йде вторгнення в Україну, заявили високопосадовці США в середу, оскільки конфлікт тривав, незважаючи на мирні переговори, а кількість українців, які втекли з країни, перевищила 4 мільйони.
За словами представників розвідки США, радники Путіна можуть боятися повідомити погані новини лідеру, який був готовий вживати все більш екстремальних заходів проти людей, які виступають за інакомислення всередині російської системи. Одним із тривожних наслідків, за словами представників Пентагону, є те, що переговори, які тривають між Росією та Україною щодо припинення вторгнення, яке триває майже п’ять тижнів, можуть бути підірвані дезінформованими очікуваннями та директивами російської сторони.
«У нас є інформація, що Путін відчув, що введений російськими військовими в оману, що призвело до постійної напруги між Путіним та його військовим керівництвом», — сказала журналістам речниця Білого дому Кейт Бедінгфілд. «Ми вважаємо, що його радники дезінформують Путіна про те, наскільки погано працюють російські військові та як російську економіку калічать санкції, тому що його старші радники занадто бояться сказати йому правду».
І українські, і російські учасники переговорів загалом позитивно сказали в середу про останній раунд переговорів, який завершився днем раніше в Стамбулі. Але додаючи до загального відчуття, що на російській стороні є розколи або, як мінімум, відсутність розуміння бажань Путіна, деякі високопосадовці росії дали суперечливі заяви.