Велика Британія
Видання «Observer» вийшло в недію з матеріалом «росія використовувала дітей як живий щит під Києвом».
Данія
Газета «Politiken», головний матеріал: «Фіни утрималися від референдуму»
Головні політики Фінляндії побоюються, що росія може зіпсувати референдум про членство в НАТО через дезінформацію. Прем’єр-міністр Метте Фредеріксен також бачить загрозу у зв’язку з майбутнім голосуванням у Данії щодо оборонного альянсу. «Люди дуже прагматично ставляться до цієї теми. Вони розуміють, що ризик занадто великий, і ми бачили різні види дезінформаційних кампаній у різних частинах світу. То навіщо ризикувати?», — запитує Юркі Катайнен, колишній прем’єр-міністр Фінляндії від консерваторів, колишній комісар ЄС, а сьогодні директор державного аналітичного центру Sitra.
Німеччина
У виданні «Der Tagesspiegel» вийшло інтерв’ю українського посла Андрія Мельника про війну, невдачі Берліна – і «павутину» контактів з росією Штайнмаєра. Заголовок інтерв’ю «З Путіним миру немає»
Головний матеріал: Київська область знову під контролем України
Близько 300 загиблих поховані в братських могилах поблизу столиці/російські війська перекидають бойові дії на Донбас
Уряд відновив повний контроль над регіонами навколо столичного Києва. «Від окупантів звільнено Ірпінь, Бучу, Гостомель та всю Київську область», – написала у суботу у Facebook заступник міністра оборони Ганна Маляр. Київське передмістя було сильно пошкоджено за тижні боїв між українською армією та російськими військами.
Радник президента Володимира Зеленського, Михайло Подоляк, розповів про «швидкий вихід» росіян з регіону. Британська спецслужба підтвердила виведення з району Києва. Українська армія змогла відбити «більше 30 міст», – сказав інший радник президента Олексій Арестович.
За даними влади, після відходу військ з Бучі в невеликому містечку було поховано в братських могилах 280 людей. Вулиці завалені трупами, повідомив інформаційному агентству AFP міський голова Анатолій Федорук. Померлих довелося ховати в братських могилах, оскільки міські кладовища знаходяться в межах досяжності російських військових.
Повідомляється, що російська армія вийшла із зони відчуження навколо колишньої Чорнобильської атомної електростанції. Зеленський заявив, що очікує “потужних атак” на сході країни. «На Донбас везуть російських військових. Так само і в напрямку Харкова».
У суботу ввечері з кількох регіонів повідомили про насильницькі напади: бомбардували житлові квартали міста Харкова, повідомили в уряді Києва. Також обстріли зазнали місця в Донецькій та Луганській областях на сході та на півдні Херсонської області. Під обстрілом було також місто Чернігів на північний схід від Києва.
Газета «Frankfurter Allgemeine Zeitung», напис на малюнку: «Скільки триває солідарність? Багато німців переживають за українців. Вони допомагають – і водночас Багато німців дуже стурбовані війною проти України. Про це свідчить, наприклад, кількість грошей, які вони жертвують. Деякі організації повідомляють про постійні записи, як-от альянс з ліквідації наслідків стихійних лих. Там лише за перші два тижні війни отримав 76 мільйонів євро, більше ніж будь-коли за такий короткий час.
Однак питання в тому, що буде далі. Велика солідарність буде трохи меншою. Німці зварять спаржу, підсмажать сосиски, поїдуть у відпустку, і будуть скаржитися, що все так дорого стало. Навіть дорожче, ніж зараз. Наскільки тоді німці будуть солідарними з українцями, наразі невідомо. Це ускладнює роботу федерального уряду, наприклад, коли йому доводиться приймати рішення про енергетичне ембарго проти росії. Про це зараз просить багато людей. За останніми опитуваннями більшість німців висловилася за. Але скільки людей готових платити ціну місяцями, а може й роками, щоб економити на ковбасах-гриль і святах, бути пригніченими, коли почули, який ресторан і яке середнє підприємство зараз збанкрутували, можливо, самі залишилися безробітними? Особливо, коли щось інше впливає на настрій, наприклад, тридцять друга хвиля корони.
Італія
Газета «La Stampa», вийшла з фото солдатів, які фотографуються на фоні підбитого російского танка у Бучі, із заголовком на фото: «Росіяни залишають Київ».
Іспанія
Газета «ARA» вийшла з заголовком та фото: «Харків. Місто-привид. Спустошене й зруйноване, друге місто України героїчно переживає жорстоку російську облогу».
Ізраїль
Газета «HAARETZ» вийшла з колонкою. «Українські війська відвоювали райони поблизу Києва».
Війська обережно рухалися, щоб повернути територію на північ від столиці країни в суботу, використовуючи кабелі, щоб витягнути тіла мирних жителів з вулиць в одному з міст через побоювання, що російські сили могли замінувати їх перед тим, як відійти. Президент України Володимир Зеленський у своєму нічному відеозверненні за кілька годин до цього попередив, що російські війська, які відходять, створюють «катастрофічну» ситуацію для мирного населення, залишаючи міни навколо будинків, покинуте обладнання та «навіть тіла загиблих».
Газета «The Jerusalem Post» вийшла з матеріалом: «Українські війська повернули території на північ від Києва. Зеленський звинувачує росіян у тому, що вони залишили міни».
МКЧХ намагається евакуювати мирних жителів Маріуполя
Українські сили просувалися в суботу до районів на північ від Києва, засмічених уламками та знищеними російськими танками, оскільки президент України Володимир Зеленський звинуватив російських солдатів, які відбули, у тому, що вони залишили міни.
Радник президента України Олексій Арестович заявив, що українські війська повернули собі понад 30 міст і сіл у регіоні з тих пір, як росія цього тижня оголосила про скорочення операції навколо столиці, щоб зосередитися на боях на сході.
На сході колона Червоного Хреста знову намагалася евакуювати мирних жителів з обложеного портового міста Маріуполь після того, як у п’ятницю припинив спробу через відсутність гарантій безпеки. Але очікувалося, що ця оновлена місія досягне порту принаймні до неділі.
росія змалювала розведення сил під Києвом як жест доброї волі на мирних переговорах. Україна та її союзники стверджують, що російські сили були змушені перегрупуватися після великих втрат.
Газета «Yedioth Ahronoth» вийшла з матеріалом від своїх кореспондентів, які супроводжували українські війська протягом 30 годин. «Ми йшли містом-привидом. Тут немає жодної будівлі, яка б не постраждала. Більшість із них повністю знищені. Крім водія транспортного засобу, який перебував у ньому. Тіла були нагромаджені, живими ми бачили лише двох людей пишуть кореспонденти видання.
Аргентина
Видання «Clarin» Підпис на фото: «Вторгнення в Україну. Тільки жах, після відходу Буча, під Києвом. Руйнування, братські могили та розстріляні зі зв’язаними руками мирне населення. Звідти вже пішли російські загарбники, які групуються на Сході».
Уругвай
Видання «El Pais» вийшло з матеріалом та фото української жінки “Я НЕ ХОЧУ ЙТИ”. Ірина, перша українка, яка шукала притулку в Уругваї.
США
Видання «The Press of Atlantic city» вийшло із заголовком «Допомога Україні»
Місцеві українські американці жертвують на цю справу. Що ви робите, коли ваш будинок атакують, але ви перебуваєте за тисячі миль? Таке питання ставили собі багато українців-американців, коли росія вторглася в Україну наприкінці лютого і шокувала совість більшої частини світу. Українська громада Південного Джерсі об’єднується, щоб знайти відповідь. Ольга Люппа, американка українського походження з Оушен-Сіті, керує зусиллями з організації збору пожертвувань персоналу в Медичному центрі «Шор», де вона працює представником з обслуговування пацієнтів. Вона залучає мережу місцевої діаспори для доставки допомоги Україні.
The Washington Post, заголовок «росія звужує цілі війни, відступає від Києва».
Заголовок колонки на першій шпальті: «Україна тримає лінію; Москва дивиться на схід». Армії не вистачає сил, чисельності, щоб взяти столицю.
Через п’ять тижнів після того, як російські війська увірвалися в країну в надії швидко захопити столицю, встановити дружній уряд і підпорядкувати Україну, російські військові, схоже, скорочують свої цілі, щоб визначити пріоритетність на сході, передислокуючи сили, які були призначені для Київської області.
Цей крок являє собою новий і суттєво інший етап війни, оскільки росія виводить свої війська з побитих північних і західних районів, щоб зосередитися на схід, де вона вже спричинила масові руйнування та позбавлення, особливо в місті Маріуполь, де близько 100 тис. люди залишалися в пастці в жахливих умовах.
Зміни відображають визнанням в Москві того, що росія більше не може досягати своїх початкових цілей, вважають аналітики. Здобувши початкові досягнення, сили росіі зупинилися на більшості фронтів, на які вони просувалися, а тим часом вони зазнали величезних втрат у техніці та солдатах.
Вашингтон та інші західні партнери висловлюють скептицизм щодо заявлених росією намірів переорієнтуватися на схід, а чиновники стверджують, що росія, схоже, перегруповує та переміщує свої сили, а не обмежує свої цілі.
Колонка зліва: «У новому болоті Путіна примари радянської невдачі в Афганістані». Кремль розраховував на швидке, безпроблемне обезголовлення, щоб вирішити проблему сусіда, який, здавалося, відійшов занадто далеко від орбіти Москви.
Але після того, як її хвалена армія прогриміла через кордон, мало що пішло за планом.
Війська вторгнення зустріли запеклий опір українців, які захищали рідну землю. Міжнародні союзники, включаючи Сполучені Штати, кинулися на допомогу аутсайдерам. І війна, в якій Москва вважала шанс продемонструвати свою могутність, натомість стала кривавим і бентежним проявом слабкості, яка загрожувала стабільності її глибоко вкоріненного режиму.
«Відхід росії розглядається як головний прорахунок» — головний матеріал The New York Times.
Колонка перша справа: «Путін нагадав Заходу, що у нього також є економічна зброя
За п’ять тижнів після вторгнення росії в Україну Сполучені Штати, Європейський Союз та їхні союзники розпочали економічний контрнаступ, який припинив доступ росії до сотень мільярдів доларів її власних грошей і зупинив велику частину її міжнародної комерції. Понад 1000 компаній, організацій та окремих осіб, у тому числі членів внутрішнього оточення президента Володимира В. Путіна, потрапили під санкції та потрапили у фінансову невизначеність.
Але минулого тижня пан Путін нагадав світові, що у нього є власна економічна зброя, яку він може використати, щоб завдати болю чи відбити напади. А потім виникла загроза зупинити потік газу з росії до Європи, що було викликано вимогою пана Путіна, щоб 48 «недружніх країн» порушили власні санкції та платили за природний газ рублями. Воно змусило лідерів у столицях Німеччини, Італії та інших союзних держав боротися і продемонструвати найпомітнішим чином з початку війни, наскільки їм потрібна російська енергія для живлення своїх економік.
Саме ця залежність змусила Сполучені Штати та Європу звільнити закупівлі палива від суворих санкцій, які вони запровадили проти росії на початку війни. Європейський Союз отримує 40 відсотків газу та чверть нафти з росії. Як попередив цього минулого тижня канцлер Німеччини Олаф Шольц, відключення від одного дня до наступного призведе до занурення «нашу країну та всю Європу в рецесію».
Колонка перша справа: «Тіла, міни та обвуглені танки, залишені в спадщину»
Буча, Україна — Російські війська, які на початку війни мали намір заволодіти Києвом з танками та артилерією, у суботу відступили під вогнем широким фронтом, залишивши за собою загиблих солдатів та спалену техніку, за словами свідків, українських чиновників, супутникових знімків та військових аналітиків.
Відхід передбачає можливість серйозного повороту в шеститижневій війні — краху, принаймні наразі, початкової спроби росії захопити Київ, українську столицю, і припинення її сподівань на швидке підкорення нації.
«В Угорщині старий союзник Путіна стикається з виборцями, стурбованими війною» – ще один матеріал.
Дебрецен, Угорщина — Високий меморіал, споруджений на полі битви, де російська імперська армія розгромила угорські війська, оплакує перемогу росії над «хоробрими захисниками батьківщини» в 1849 році. Це нагадування про те, як протягом століть психіка Угорщини формувалася і шрамувалась примарою російського панування.
На тлі агонії, завданої сусідній Україні протягом останніх п’яти тижнів з боку Москви, проросійська позиція пана Орбана викликала у багатьох в Угорщині та за її межами пригніченість і гнів, що країна з таким тривалим і болісним досвідом російської агресії може так далеко вийти з ладу з решта Європи.
Перед виборами в неділю проти надзвичайно об’єднаної опозиції, пан Орбан назвав себе нейтральним миротворцем, який не хоче роздмухувати війну.