«Оператор ГТС України» повідомив про неможливість транспортування газу через тимчасово окуповану територію Луганської області.
«Оператор повідомляє про настання форс-мажорних обставин, які унеможливлюють подальше транспортування газу через газовимірювальну станцію «Сохранівка» та прикордонну компресорну станцію «Новопсков», що знаходяться на окупованій території, – йдеться у повідомленні. – «Новопсков» є першою з компресорних станцій української ГТС на Луганщині, через яку здійснюється транзит майже третини газу (до 32,6 млн куб. м на добу) з рф до Європи».
Українська сторона підтвердила, що на окупованих росією територіях крадуть газ.
«У результаті воєнної агресії російської федерації проти України, низка об’єктів ГТС знаходиться на території, контрольованій російськими військами та окупаційною адміністрацією. Наразі ОГТСУ не може здійснювати оперативно-технологічний контроль за КС «Новопсков» та іншими активами, розташованими на цих територіях. Більш того, втручання окупаційних сил у технологічні процеси, зміни режимів роботи об’єктів ГТС, включно з несанкціонованими відборами газу з транзитного потоку, поставили під загрозу стабільність та безпеку роботи всієї української газотранспортної системи», – йдеться у повідомленні української компанії.
В компанії пропонують перенести потужності на станцію «Суджа», яка знаходиться на кордоні між Сумською та Курською областями росії. Транзит через цю точку входу становить 72 млн куб. м газу.
«Для виконання транзитних зобов’язань перед європейськими партнерами у повному обсязі та згідно з умовами договору, можливий тимчасовий перенос недоступних потужностей із фізичної точки з’єднання «Сохранівка» на фізичну точку з’єднання «Суджа», яка знаходиться на контрольованій Україною території», – запропонували в Україні.
Як заявив голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко, Україна не несе відповідальності за транзит окупованими територіями.
«Наразі це приблизно 1/3 від загального обсягу транзиту. «Газпром» може перемістити цей обсяг до іншої точки приєднання до України», – повідомив Вітренко.
Пізніше стало відомо, що російський «Газпром» припинив подачу газу через захоплену окупантами станцію. «О 6:55 11 травня 2022 року оператор ГТС російської федерації ПАТ «Газпром» закрив кран на магістральному газогоні «Союз» на території росії. Таким чином, було припинено транзит газу від газовимірювальної станції «Сохранівка», – повідомив оператор ГТС. Але збільшення транзиту до ЄС через іншу станцію не відбулося.
Буде чи не буде росія подавати газ для транзиту, їй все одно потрібно платити. Або її чекає суд.
«Пригадується мені, що у 2019 році ми з Міллером підписали транзитний контракт з положенням «качай або плати». Тому, чи подавати газ для транзиту – це право Газпрому вирішувати. А от платити, навіть якщо не подаєш газ, – це обов’язок за контрактом. Якщо не буде оплати, виглядає так, що має бути новий арбітраж. «Можем повторить»?» – повідомив голова правління НАК «Нафтогаз України».