Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Резонансні вбивства товаришів по службі в Україні та світі

Вранці 27 січня Україну сколихнула новина про стрілянину на заводі Південмаш. 20-річний нацгвардієць Артемій Рябчук зайшов до збройової кімнати, звідки забрав автомат АК-47 та патрони, та почав стріляти по співслужбовцях та працівниках заводу. На той момент у караульному приміщенні було близько 22 солдатів. Двоє з них вибігли надвір і викликали поліцію та швидку.

Внаслідок стрілянини загинуло 5 людей, серед яких 4 чоловіків та 1 жінка. Ще 5 отримали поранення. Стрілка вдалося затримати вранці того ж дня в приватному секторі Підгороднього. 

Подібні випадки трапляються не вперше. Так, у 2018 році затримали двох морських піхотинців, яких підозрюють у вбивстві чотирьох співслужбовців під Широкиним. Штаб АТО раніше повідомив про виявлення тіл загиблих морських піхотинців у будинку, в якому вони тимчасово проживали. Прессекретарка Генерального прокурора України Лариса Сарган повідомила, що на тілах загиблих були виявлені вогнепальні поранення. До того ж, у приміщенні, де знайшли загиблих, були ознаки приховування злочину — підпал і закладки вибухівки. Підозрювані зізналися, що скоїли вбивство через нестатутні відносини під час проходження військової служби. Загибель військових кваліфікували як вбивство, відкрито кримінальне провадження за ст. 115 ККУ — умисне вбивство.

Ще один «стрілок», який у 2014 році розстріляв п’ятьох своїх співслужбовців, був засуджений до довічного ув’язнення за масове вбивство. Тоді їхня компанія відпочивала на природі, і чоловік, знаходячись у стані алкогольного сп’яніння, зайшов до намету і відкрив вогонь з автомата по товаришах по службі. Всього загинули троє бійців і двоє були поранені. Сам обвинувачений говорив, що не пам’ятав причини та сам факт вбивства. 

Відбуває свій термін покарання і ексначальник відділення зв’язку штабу військової частини В0849 Віталій Винник. Навесні 2017 року він вбив свого підлеглого — солдата Олега Томашука. Військовослужбовець виклав у мережу інтернет відео, з якого було зрозумілі позиції військової частини, тим самим загиблий підставив під удар своїх сослуживців, бо їхня частина перебувала в зоні АТО. Розлючений майор взяв пістолет і вистрелив солдату в голову. Відповідно до висновку амбулаторної експертизи, майор у момент злочину перебував у стані тимчасового розладу душевної діяльності — так звана реакція «короткого замикання». Він не міг усвідомлювати свої дії та керувати ними.

Навесні минулого року військовослужбовець Андрій Горластий застрелив з автомата Калашникова свого співслужбовця Івана Кожемяко, після чого скоїв самогубство. Вбивство відбулося біля села Відрождення Донецької області. Мотиви скоєного невідомі, але свідки повідомляли, що перед інцидентом обидва чоловіки розпивали разом спиртні напої. 

Не рідкість вбивства військовими своїх товаришів по службі й у сусідній Росії. Найбільш резонансна справа – розстріл восьми військовослужбовців рядовим Рамілем Шамсутдіновим у 2019-му році. Чоловік зараз відбуває свій термін покарання – 24,5 років позбавлення волі. Шамсутдінов після масового розстрілу втік з військової частини з автоматом у місцеве селище.  Втікача затримали тільки після спецоперації. Сам обвинувачуваний пояснив свій нервовий зрив тим, що піддавався знущанням з боку товаришів по службі, а один з офіцерів погрожував йому зґвалтуванням. У Міноборони Росії визнали, що у Шамсутдінова був конфлікт з одним із офіцерів. Було навіть порушено кримінальну справу про «дідівщину». 

Подібні випадки, коли солдати навмисно вбивали своїх товаришів, періодично трапляються по всьому світові. У 1996 році в Індонезії чоловік вбив 16 військовослужбовців, у 2012 році в Казахстані товариш по службі розстріляв 15 людей, у 2015 році в Тунісі солдат вбив 8 співслужбовців, поранив 9.