Нове шкільне меню, сучасне обладнання для столових та прозора система закупівель. У Дніпрі провели масштабний форум «Реформа системи шкільного харчування». До обласного центру з’їхалися представники 6 регіонів, аби поговорити про чергові зміни, які чекають нову українську школу. Серед гостей заходу – перша леді України Олена Зеленська, премьєр- міністр Денис Шмигаль та міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
Реєстрація, медогляд з виміром температури, а потім допуск у залу. Так у Дніпрі розпочався третій регіональний форум: «Реформа системи шкільного харчування».
“Уже два роки я живу разом із цією реформою”.
Ініціаторка реформи, перша леді України Олена Зеленська відкрила форум. Дружина президента повідомила: протягом останніх двох років займається тим, аби забезпечити українських школярів корисним та смачним харчуванням.
Олена Зеленська, перша леді України: “Два роки тому це все рзпочиналося як моє просте бажання, як мами, зробити так, щоб моя дитина і іншй діти харчувалися корисно та смачно в школі. То за ці два роки це перетворилося для мене у важливу місію. І я вже можу впевнено сказати, що це не просто реформа шкліьної їдальні, не просто реформа їжі – це реформа мислення”.
Нові норми і вимоги не прості для впровадження. Але ці зміни необхідні, додала Олена Зеленська. Реформа вже відбувається і вона торкнеться кожної області, міста, села, школи і дитини.
Денис Шмигаль, премьєр-міністр України: “Після комплексного обстеження шкіл майже на всій території України, уряд затвердив план заходів реформування системи шкльного харчування”.
Інвестування в розвиток людини – це головний пріоритет роботи влади. Суть же самої реформи шкільного харчування – це здоров’я дітей по всій Україні, повідомив премьєр-міністр Денис Шмигаль.
Денис Шмигаль, премьєр-міністр України: “Ключові складові плану – це оновлення застарілої нормативно-правової бази підвищення контролю за безпечністю та якістю харчових продуктів, ресурсне забезпечення шкіл і формування культури здорового харчування. Це, напевно, один з важливих елементів, який, власне, на форумі відбувається і формується”.
У період з 2020 по 2021 роки в Україні модернізували понад 2,5 тисячі шкільних харчоблоків. Для початку реалізації реформи – це високий показник, зазначив премьєр. А нові правила шкільного харчування допоможуть поліпшити здоров’я дітей.
Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я: “Ми маємо собі за мету, мету, яку визначив собі президент України – побудувати здорову націю. Ми розуміємо, що ми можемо сьогодні робити певні зміни, які кожному із нас принесуть користь. Але ми повинні дивитись вперед на декілька десятиліть. І ми кажемо: те, що ми сьогодні започатковуємо, дасть результат через 10 років”.
Українські школи поступово переходитимуть на новітнє меню. Дніпропетровщина виявилася показовою серед інших областей, які запровадили зміни у шкільному харчуванні.
Ксенія Сушко, директор департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради: “Наразі сьогодні в 40 школах проведені капітальні ремонти їдалень. Це сучасні приміщення, які відповідають сучасним вимогам і викликам часу. Наприклад, тої ж пандемії. Це безконтактні змішувачі, безконтактні електричні сушарки, а також вентиляція, кондиціонування. І повністю всі системи енерговитрат, які оновлені. Ми працюємо над тим, щоб підходити до капітальних ремонтів харчоблоків”.
У школах Дніпропетровщини харчуються 265 тисяч дітей. 80 відсотків – учні області, майже половина з них забезпечена харчуванням безкоштовно. Та окрім різноманіття, їжа має бути й безпечною, зазначили під час форуму. Для цього вимоги до якості харчування та дотримання санітарно-гігієнічних норм мають бути посилені.
Олексій Полторацький, директор департаменту освіти і науки Дніпропетровської облдержадміністрації: “У нас в депаратменті вже більше 85 спірвобітників вакциновані, і сподіваємося, що протягом тижня ми завершимо вакцинацію на сто відсотків. І далі ми будемо працювати в нормальному режимі, адже ми спілкуємося з відділами освіти 86 територіальних громад області – це величезне коло людей. Ми маємо унебезпечити і себе, і не нанаржати на небезпеку інших”.
А під час практичної панелі команда професійних кухарів демонструвала можливості сучасного технологічного процесу. За 45 хвилин було приготовлено обід в асортименті з 6 страв для 650 осіб – учасників форуму, також представили дорожню карту переходу на нові стандарти приготування їжі.