Війна в Україні щодня призводить до поранень як цивільних, так і військових. Втім, до початку повномасштабного вторгнення в Україні система професійної реабілітації розвинена не була. А це, говорять медики, напряму впливає на повернення поранених до повноцінного способу життя. Проте, у Дніпрі є місце, де кваліфіковано вирішують цю проблему…
«Де відчуваєте найбільш больові відчуття?» — «Отут, у п’ятці, і коли наважую, віддає от сюди», — «Робіть декілька обертів».
У залі фізичної реабілітації чергове заняття. На спецтренажері 20-річна Єлизавета Лаптєва відпрацьовує певні вправи.
Єлизавета Лаптєва, студентка: «Робимо певні вправи на те, щоб покращувати і те, щоб можна було добре ходити вже».
Місяць тому дівчина зламала ногу через падіння з драбини. На біль спочатку не звернула уваги.
Та коли відчула, що не може наступити на ногу, звернулася до лікарів.
«За декілька місяців ми відновили повністю».
З такими та іншими патологіями стикаються постійно, говорять у лікарні.
Олексій, фізичний терапевт відділення медичної реабілітації: «Багато травм, патологій хребта, шийного відділу, поперекового відділу, рук, верхніх кінцівок та нижіх кінцівок».
Головне завдання реабілітації — після хірургічного втручання повернути пацієнта до звичного життя.
Олексій, фізичний терапевт відділення медичної реабілітації: «Ми намагаємося повністю відновити кінцівки, якщо це пов’язано з патологією або травмою. Це фізичні вправи перш за все, це масаж, це фізіотерапія сюди входить».
Лікарня, яка рятувала лише цивільних, за останні 9 років стала базою надання меддопомоги постраждалим у боях.
«І цей робе, і цей. От бачите, рухаються в мене пальчики».
У лікарняній палаті 75-річна Оксана Луганська розповідає про своє самопочуття. Мешканка Бахмуту потрапила під обстріл. Її, поранену в кисть, українські вояки вивезли з-під обстрілу на танку. У пошуках допомоги бідолашна 8 днів з температурою побивалась по лікарнях. Аж доки не потрапила сюди.
Оксана Луганська, мешканка Бахмуту: «Розбило зовсім руку. Оце дирка така тут була. Це якби не оця лікарня, я б не знаю що б робили. Пальці висіли, оця рука… отут її ж пришили».
Відновна хірургія та реабілітація кисті — унікальний напрям, який розвивають у медзакладі вже 30 років.
Руслан, завідувач відділення відновної хірургії та реабілітації кисті: «У мирний час надавали. Це були в нас виробничі травми, побутові. Цивільних з 5 областей, не рахуючі нашого Дніпра, міста областей України. На даний час приорітети трошки помінялись. Зараз в нас 99-98 відсотків — це потрепілі хлопці, воїни, які захищають нас».
Ці травми потребують специфічних знань і навичок лікарів.
«Там вже в четвер знімаєм шви, це вже дійсно знімаєм».
Але напрацьований роками досвід допомагає у воєнний час. Переважна частина пацієнтів — українські захисники. Вони потрапляють з мінно-вибуховими та вогнепальними пораненнями.
Один з таких — військовий медик Дмитро. У Бахмуті опинився під мінометним обстрілом, коли завершував перев’язувати пораненого.
Дмитро, військовий медик: «Там, де мені приносили поранених, позиції вирахували, нас накрила мінометка. Ми були в приміщенні, в гаражі. Проламало дах, проламало стіну, чуть не поховало».
Відділення медичної реабілітації тут існує вже третій рік. Лікарі додають, післяопераційні відновлення — вимога часу. Система професійної реабілітації в Україні тільки починає розвиватися.
І від її якості залежить повернення пацієнта до повноцінного способу життя.
Наталія Вадимівна, медична директорка з реабілітації: «Наші хірурги прооперували, а надалі починається процес реабілітації. Тобто відновлення пацієнта для подальшого його життя. Щоб була певна якість життя, щобь була впевненість у собі, у своїх функціях, у своїх можливостях. То на це потрібен певний період часу, і цей певний період часу має бути заповнений втручанням спеціалістів, які розуміються на цьому».
Читайте також: На Дніпропетровщині поранених бійців протезують за сучасною технологією