Головні теми газет за 3 листопада 2022 рік:
- Розвідка США відстежувала розмови, в яких не брав участі Володимир Путін, що викликало занепокоєння у Вашингтоні на хвилі агресивної риторики російського президента
- Війна в Україні вже забрала життя понад 400 дітей. У київській школі дітей готують до життя на війні
- Російські військові обговорюють питання використання ядерної зброї
- Росія повернулася до угоди про експорт українського зерна через Чорне море.
- Війна в Україні ще раз показує, чому необхідно скасувати систему вето в ООН
- Путіна змінять. Наступний може бути ще небезпечнішим. Британський історик і письменник сер Ентоні Бівор уважно стежив за історією Росії, і тепер він в курсі останніх подій завдяки книзі «Росія»-революція та громадянська війна 1917–1921
- Битва за Херсон вважається останньою великою битвою перед настанням зими, голова української розвідки Кирило Буданов вважає, що місто буде звільнено до грудня
- Український конфлікт рухається до «війни дронів
- Польща будує паркан на російському кордоні, оскільки напруга зростає
- Відновлення розбитих життів. Маючи мінімальну державну фінансову підтримку, українці, які бажають відремонтувати свої пошкоджені будинки, були надані самі собі
Велика Британія «The Daily Telegraph» – «У США «стурбовані» російськими ядерними розмовами»
Розвідка США відстежувала розмови, в яких не брав участі Володимир Путін, що викликало занепокоєння у Вашингтоні на хвилі агресивної риторики російського президента.
Джон Кірбі, представник Білого дому національної безпеки, заявив, що «немає жодних ознак» того, що російський президент вирішив застосувати ядерну зброю, але попередив, що «ми можемо не враховувати всі індикатори».
Він додав: «Це турбує з погляду ступеня, до якого він відчуває, що має напружитися, щоб вести цю війну».
Це сталося після того, як Дмитро Медведєв, колишній президент Росії та високопосадовець Ради безпеки, заявив, що мета України повернути собі всі свої окуповані Росією території, включаючи Донбас та Крим, буде «загрозою для існування нашої держави». Пан Медведєв сказав, що це буде “прямою причиною” для посилання на ядерне стримування Росії.
МЗС Росії також заявило, що світ балансує на межі ядерного конфлікту, і звинуватило Захід у провокації, яка може призвести до «катастрофічних наслідків».
У заяві міністерство засудило «безвідповідальні та зухвалі дії, спрямовані на підрив нашої національної безпеки» та закликало інші ядерні держави «відмовитися від небезпечних спроб утисків життєво важливих інтересів один одного». Він закликав ядерні держави — США, Велику Британію, Францію та Китай — «спільно працювати над вирішенням пріоритетного завдання» «уникнення будь-якого військового зіткнення».
Тим часом високопоставлений західний чиновник заявив, що Путін був ослаблений своїм рішенням вторгнутися в Україну. Чиновник сказав: «Ми бачимо, як російські військові принижені Україною. Вони не мали плану Б, вони думали, що це буде легко.
Наступні заплановані президентські вибори у Росії відбудуться у 2024 році. Однак він додав, що нового керівництва у Кремлі не очікується «найближчим часом».
Росія має до 2000 одиниць тактичної ядерної зброї, і будь-яке рішення про її застосування має приймати Путін. Про розвідувальні дані, в яких деякі його військові чиновники обговорювали, як це буде зроблено, вперше повідомила New York Times.
У ході переговорів між російськими військовими офіційними особами не було зазначено жодних конкретних цілей.
З того часу, як розвіддані стали відомі у Вашингтоні в середині жовтня, між високопоставленими американськими та російськими діячами встановився зв’язок. Це включало дзвінки між Ллойдом Остіном, міністром оборони США та його російським колегою Сергієм Шойгу.
Учора ввечері прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков назвав звіт New York Times «вкрай безвідповідальним».
За його словами, у Москви «не було жодного наміру брати в цьому участь».
Аналітики вважають, що Росія може вирішити застосувати малопотужну тактичну ядерну зброю в безлюдній частині України, не заподіявши людських жертв.
Вчора ввечері також з’ясувалося, що Північна Корея таємно намагалася поставити Росії значну кількість артилерійських снарядів. Північна Корея переправляла їх через країни Близького Сходу та Північної Африки, хоча ще не було ясно, чи були вони отримані.
Пан Кірбі сказав, що США не вірять, що ця подія змінить хід чи темп війни.
Швейцарія. «20 Minuten – Zurich» – «Київські діти тренуються на бомбі»
Війна в Україні вже забрала життя понад 400 дітей. У київській школі дітей готують до життя на війні.
Європа зараз живе зі слабким страхом, що війна в Україні може призвести до ядерної атаки. Але дамоклів меч висить просто над головами українців – та їхніх дітей. «20 Minuten» відвідали школу у Києві, де не лише практикують, як учні мають реагувати на авіанальоти чи як боротися з мінами. Діти також дізнаються, що робити у разі ядерної атаки.
Школа №309 на вулиці Петра Григоренка у Позниківському районі особлива: на відміну від інших шкіл Києва, тут навчаються 1700 учнів, як поводитися під час нападу. У віці від 6 до 17 років дізнаються, як боротися із наземними мінами, що робити під час повітряного нальоту та навіть ядерної атаки.
«Ми намагаємося бути реалістами і нічого не прикрашатим, — каже шкільний психолог Любов Краснікова. «Ми говоримо про злих людей, які вторглися до нашої країни. Ці люди мають свою ідею, але ми не думаємо, що це правильно. І ми говоримо про те, що в деякі моменти ми нічого не можемо вдіяти із ситуацією, тому доводиться емоційно озброюватися. І мати можливість бути готовим до змін».
Вчителька Вікторія Назарчук не шкодує своїх четверокласників: «Ми маємо бути готовими залишатися у бомбосховищах понад 72 години», — каже вона. “Від чого це залежить? Про те, наскільки сильним буде ядерний вибух». Щоб захистити себе від радіоактивних опадів, діти повинні по можливості прикривати всі частини тіла. Ось чому вони мають маски всіх видів, кольорові пластикові плащі або плащі, а також
Пластикові рукавички і потренуйтеся надягати їх якнайшвидше.
Невипадково директор школи Ольга Тимошенко запровадила цю обов’язкову програму у травні. Не лише тому, що у лютому по сусідству падали ракети, а й тому, що вона давно знає війну. Вона втекла з Криму, коли Росія захопила острів у 2014 році. Після нападів у лютому вона зрозуміла, що їй потрібні заходи для захисту дітей.
Школи, зокрема, часто стають об’єктом атак із боку Росії. Вона згадала програму, яку ЮНІСЕФ запровадив у школах Донбасу вісім років тому, коли там розпочалася війна. Зараз директор узяв на себе це майже віч-на-віч – вже не за рахунок коштів ЮНІСЕФ, а за рахунок батьків дітей.
Італія. «La Stampa» – “Пшениця, Путін відкриває порти”
Бельгія «Der Standard» – «Російські шпигуни у Відні на перерві»
Греція «Kontra News» – Попереджає та погрожує Заходу. Ядерна… гра Путіна у Балтійському Морі
Іспанія «ABC» – «Російські військові обговорюють питання використання ядерної зброї»
Застосування Росією ядерної зброї в Україні перетворилося на завуальовану загрозу з боку президента Володимира Путіна у військовий варіант, що обговорюється керівництвом його армії. Російські військові в середині минулого місяця провели переговори про те, як і коли застосувати тактичну ядерну зброю на території України, повідомили «The New York Times» в уряді США.
Путін не брав участі в цих дискусіях, але російський президент, за яким залишається останнє слово щодо будь-якого застосування ядерної зброї, першим заговорив про таку можливість. Це було зроблено наприкінці вересня, у розпал українського контрнаступу, яке триває й досі і торкнулося частини східних і південних територій країни, контрольованих російською армією, і незадовго до анексії цих регіонів через референдуми, визнані незаконними міжнародною спільнотою.
На думку Вашингтона, дискусії російського військового керівництва щодо цього типу атаки викликають занепокоєння, оскільки показують їхню незадоволеність ходом війни — Україна не лише відобразила взяття Києва та запобігла падінню уряду Володимира Зеленського, а й також турбує російську армію завдяки зброї, надісланій її західними. дає зрозуміти, що загрози Путіна були блефом.
Минулого четверга президент Росії спробував заспокоїти ситуацію і заперечував намір застосувати ядерну зброю. “Ми не бачимо, що це необхідно”, – сказав він у своєму виступі в клубі “Валдай”, російському аналітичному центрі, близькому до Путіна. “У цьому немає сенсу, ні політичного, ні військового”.
Зі свого боку представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі, який завжди говорив, що можливість ядерної атаки сприймається «всерйоз», запевнив, що США не зафіксували переміщення зброї або інші види підготовки до нападу. використання такої зброї. Але він визнав The Washington Post, що адміністрація Байдена «з кожним місяцем дедалі більше стурбована цією можливістю».
Наближення зими посилило напругу у війні. Українська армія прагне повернути собі якнайбільше території до того, як це ускладнять погодні умови. Тим часом Росія заявляє про використання зброї, яка могла б переламати перебіг війни. не тільки люблю їх
Найгіршим наслідком для Путіна буде те, що два його основні прихильники — Китай та Індія — відвернуться від нього, якщо він наважиться застосувати зброю такого типу.
Ядерна зброя Путіна, а також попередження вищого командування його армії Сергія Шойгу про те, що Україна може використовувати брудну бомбу — змішану з радіоактивним матеріалом — на території Росії. Влада США та Європи побачила в цьому можливу підготовку російської операції «під чужим прапором», яка звинуватить Київ у її використанні.
Будь-який варіант вимагатиме від США силової відповіді, але Вашингтон ясно дав зрозуміти, що не хоче прямої конфронтації з Москвою. Найгіршим наслідком для Путіна буде те, що два його головні прихильники — Китай та Індія — відвернуться від нього, якщо він зробить крок до застосування ядерної зброї.
Німеччина «Frankfurter Allgemeine Zeitung» – «Росія повертається до зернової угоди»
Росія повернулася до угоди про експорт українського зерна через Чорне море.
Президент Росії Володимир Путін заявив у середу, що за посередництва Туреччини Україна отримала необхідні гарантії, що гуманітарний коридор для вантажних суден не буде використовуватися у військових цілях. Росія призупинила дію угоди в суботу після того, як російські військові кораблі були пошкоджені в результаті атаки безпілотника в порту Севастополя в окупованому Криму.
МЗС Росії опублікувало в середу заяву про «недопущення ядерної війни». У ньому йдеться про те, що Росія керується «постулатом неприпустимості ядерної війни». Російські документи щодо застосування ядерної зброї чітко сформульовані і “не допускають розширеного тлумачення”.
Реакція з використанням ядерної зброї «гіпотетично» можлива лише в тому випадку, якщо Росія буде атакована зброєю масового знищення або якщо існування російської держави буде поставлено під загрозу через атаку з використанням звичайної зброї.
Ірландія. «Irish Times» – «Війна в Україні ще раз показує, чому необхідно скасувати систему вето в ООН»
Нідерланди. «Het Parool» – «Заклики до провідної військової ролі Німеччини стають все гучнішими»
Португалія «Público» – «Росія повернулася до угоди щодо експорту зерна»
Норвегія «Dagbladet» – «Думаю, Путіна змінять. Наступний може бути ще небезпечнішим»
Без оптимізму: Британський історик і письменник сер Ентоні Бівор уважно стежив за історією Росії, і тепер він в курсі останніх подій завдяки книзі «Росія». Революція та громадянська війна 1917–1921 гг.
Путін завжди був розумний, але зараз він дуже дурний. Він, здається, повністю втратив хватку і досяг прямо протилежного тому, що планував зробити в Україні, каже відомий історик і письменник сер Ентоні Бівор.
Як і більшість інших, його теж усипили пильність, коли Росія вторглася до України.
– Я знав лише одну людину, яка була впевнена, що Путін нападе. «Колишній міністр закордонних справ Польщі Радек Соковськи був переконаний, що Путін був злом, і сказав мені, що відчував зла, коли Путін увійшов до кімнати», — сказав Бівор Dagbladet BOK.
Британський автор нещодавно був у Осло у зв’язку з тим, що його остання книга «Росія. Революція та громадянська війна 1917-1922 рр.» перекладена норвезькою мовою. Він вважає, що не виключено раптове зникнення Путіна.
– Протягом лютого чи березня наступного року ми дізнаємося набагато більше, і я не здивуюся, якщо Путіна на той час уже не буде, – каже він і продовжує:
– Багато залежатиме від швидкості розпуску російської армії і від того, чи спробує Путін розпочати атаку залякування з чистого розпачу. Його мова стала абсолютно божевільною, Путін перейшов від розмов про братів і сестер до фашистів і нацистів. Він говорить про сатанізм. За словами Бівора, зараз відбувається крайнє розумове деградування.
Історик звертається до старої радянської доби і згадує про можливість санаторію.
– Цілком може статися так, що Путіна відправлять до санаторію, а решта в його оточенні вирішать, хто його візьме. За його словами, щоб надати режиму нову особу.
– Але це нічого не змінить. Лібералів, які можуть раптом прийти, немає, а ті, хто захоплять, гірші за Путіна. Ці люди знають, що для них немає альтернативи. Їхнє власне життя, і головне щоб не забрали їхній стан, інакше вони будуть у небезпеці, каже Бівор.
Він вважає Путіна та його оточення «в’язнями власного минулого», які постійно бояться бути оточеними ворогами. Путін теж не працює на те, щоби подобатися народу.
– Як будь-який гангстерський бос, він хоче поваги та страху, – каже Бівор.
Це частина історії, на чому грає Путін, як і його попередники.
– У Росії завжди було виправдання: такій великій країні потрібна сильна людина, інакше вона розвалиться. Коли помер Сталін, майже всі жителі були у сльозах. Не тому, що вони любили Сталіна, а тому, що боялися, що в Росії може вибухнути громадянська війна через те, що вони втратили сильну людину, каже Бівор.
Російські військові також повинні наводити страх на супротивників, як вказує Бівор, перегукується з монгольською навалою в 12 столітті.
– Протягом багатьох років терор, масові руйнування та зґвалтування були для російських знаряддями війни. Так було і в Європі під час релігійних воєн, але це давно зникло, каже Бівор.
– Росіяни здаються замкненими у своєму минулому. Не все, звісно, й історик має заперечувати узагальнення. Але коли ми дивимося на можливості для демократії і на те, що зараз відбувається в Росії, то урок не дуже обнадійливий.
Як військовий історик, він, природно, уважно стежить за війною, що триває. Бівор давно вважав, що президент України Володимир Зеленський використовуватиме анексований Кримський півострів як те, що він називає «розумним козирем».
– Тут мене нещодавно поправив посол, який добре знає Зеленського. Він заявив, що президент настільки злий на те, що сталося в країні, що ні про який дозвіл росіянам залишатися на території України не може бути й мови. Зеленський сповнений рішучості повернути весь Крим, каже Бівор.
Автор зазначає, що і англійці, і американці вже давно дуже не наважуються допустити належного нападу на Крим.
– Це було видно з того, яку зброю видали українцям. Тепер це, здається, змінилося. Коли британський міністр оборони нещодавно був у Вашингтоні, він відкрито натякнув, що Крим тепер є законною метою, каже Бівор і продовжує:
– Багато що змінилося. Не викликає сумнівів, що війна не закінчиться дуже скоро. Але Крим буде частиною ключа, у цьому немає жодних сумнівів, каже він.
Бівор вражений тим, чого досягли українці, і зазначає, що тепер у них більше танків, ніж у росіян завдяки величезній допомозі США, Великобританії, ЄС та Норвегії.
– На цей раз я вважаю, що західний альянс непогано розіграв свої карти. Я думаю, що Єнс Столтенберг, НАТО і всі інші справили дуже сильне враження. Вони не провокували без потреби і рухалися спокійно, каже Бівор.
Він вважає, що агресивна війна Росії продовжуватиметься.
– У майбутньому, я думаю, ми побачимо потворні ракетні удари та все, що з ними пов’язано. Немає сумнівів, що Херсон та інші міста повністю розгромлять, прогнозує Бівор.
– Виходить, нам варто хвилюватися?
– Так, я дуже хвилююся. Є багато факторів, які вступають у гру. У російських солдатів немає гарного мотиву воювати. Під час Другої світової війни було трохи інакше. Потім заговорили про помсту за вчинене нацистами. Зараз цього немає, і це одна з причин поганого морального духу російських військ.
За словами Бівора, останнім часом російська армія вербує бездомних на вулицях Санкт-Петербурга та ув’язнених із особливо небезпечних в’язниць.
– Боюся, завербовані борються досить ефективно, бо їм дали жорстокий пряник: вони можуть робити саме те, що хочуть, коли дістануться туди. Ми не знаємо, але я боюся, що звірства будуть ще гіршими, ніж те, що ми бачили в Бучі та інших місцях, — каже Бівор.
У той же час він вважає, що зараз ситуація все ж таки набагато краща, ніж коли в лютому почалася війна.
– Навіть Путін розуміє, що війну він більш-менш програв. Але це робить всю ситуацію більш небезпечною з погляду людського життя, помсти та руйнування.
– Росіяни знову бояться нової, великої громадянської війни, якщо режим Путіна впаде?
– Ні, ніколи більше не буде 1917 року. Революції відбуваються лише тоді, коли правлячий режим втрачає віру. Або втратив волю до влади. Це не той випадок тут. Якщо Путін зникне, його заміна готова. А вони ще гірші, повторює Бівор….
Швеція «Aftonbladet» – «Так закінчиться війна для Путіна»
▪ Остання битва ▪ Кінець для Путіна: «Навряд чи він виживе»
Битва за Херсон вважається останньою великою битвою перед настанням зими, голова української розвідки Кирило Буданов вважає, що місто буде звільнено до грудня.
У великому інтерв’ю The Warzone він висловлює своє бачення того, чим закінчиться війна – і що станеться з Путіним. Чорноморське місто Херсон жителі, які залишилися, називають містом-привидом. Більшість втекли вже на початку війни, коли Росія швидко окупувала весь регіон.
У контрнаступі українські війська просуваються вздовж Дніпра на південь і підходять до Херсона. Зараз Росія евакуювала з міста своїх громадян і проросійськи налаштованих жителів.
Для російського керівництва було б великою втратою престижу бути змушеним відмовитися від Херсонщини, частини однойменної області, яку воно анексувало і вважає частиною Росії. Місто має стратегічне значення для України, оскільки його можна використовувати як базу для подальшого просування до Криму. Кажуть, що війна, швидше за все, увійде в більш низьку інтенсивність, коли зимова погода зробить дороги та місцевість непрохідними.
У великому інтерв’ю досвідченому військовому репортеру Говарду Альтману на сайті The Warzone Кирило Буданов, керівник військової розвідки України, розповідає про бачення країни щодо того, коли місто вдасться взяти.
— Операція, ймовірно, триватиме до кінця наступного місяця, — каже він. Начальника розвідки запитують, які російські війська знаходяться в місті.
– Найкраще підготовлені та найбоєздатніші російські підрозділи зараз перебувають у Херсоні. Значну частину з них складають ВДВ, російський спецназ і морська піхота. Тож це найкраще, що вони мають. Ці підрозділи складають кістяк, але вони також були посилені солдатами з мобілізації, розповів Буданов The Warzone.
Він стверджує, що Росія має загалом близько 40 000 солдатів у регіоні по обидва боки річки.
Буданов каже, що робляться спроби оточити Херсон, щоб зафіксувати російські війська в місті, але вони стикаються з сильним опором російських підрозділів з інших місць.
Під час інтерв’ю керівник розвідки відповідає на низку запитань про те, як розвиватиметься війна після зими.
► Про український наступ на Крим – і можливість повернення анексованого півострова.
– Це можливо лише військовими зусиллями, і це буде наступного року.
► Чи можуть новомобілізовані солдати Путіна уповільнити просування України.
– Нам кидають гарматне м’ясо, але в сучасній війні вони не мають великого значення чи вирішального впливу на війну.
► Якщо Путін накаже завдати ядерного удару по Україні.
– Теоретично це можливо, тому що Росія – держава-ізгой з ядерною зброєю. Але підготовки до ядерного удару по Україні ми не зафіксували, – каже він.
Буданова також запитують, чим закінчиться війна – і якою буде перемога України.
— Це дуже просто. Спочатку ми відновимо наші кордони так, як вони виглядали в 1991 році. Тоді ми сприймемо це як хороший знак і гарну можливість покласти край війні.
– Це буде наступного року.
Однак Буданов не уточнює, коли це може статися, оскільки не хоче «вдаватися у військове планування». Його також запитують, чи зможе Путін політично пережити поразку у війні.
— Навряд чи він це переживе.
Він не вірить у державний переворот проти Путіна, поки триває війна, але в те, що вона «піде швидко», якщо Росію витіснять з України.
Туреччина «Daily Sabah» – «Угода з експорту зерна відновлюється, оскільки Росія повертається у несподіваному розвороті»
Президент Ердоган був першим, хто оголосив про розворот Москви щодо зернового пакту після переговорів турецького лідера зі своїм російським колегою Путіним у вівторок та після консультацій між міністрами оборони двох країн.
Учора РОСІЯ оголосила, що погодилася повернутися до укладеної за посередництвом Туреччини та ООН угоди, яка дозволяла перевозити через Чорне море життєво важливі експортні товари українського зерна, лише через чотири дні після припинення своєї ролі у пакті, що загрожувало загострити ситуацію. голод по всьому світу.
Минулими вихідними Росія вийшла із зернової угоди, пославшись на звинувачення в атаці українського безпілотника на її чорноморський флот.
Вчора Ердоган заявив, що після розмови з Путіним міністр оборони Росії Сергій Шойгу повідомив міністру оборони Хулусі Акару, що угода щодо гуманітарного зернового коридору «продовжуватиметься так само, як і раніше».
Незабаром після виступу Ердогана Міноборони Росії заявило, що Росія погодилася продовжувати виконувати свою роль в угоді після отримання письмових гарантій від Києва, що Україна не використовуватиме морський коридор.
для бойових дій проти Москви.
У Міноборони заявили, що завдяки участі ООН та Туреччини Україна офіційно взяла на себе зобов’язання використовувати безпечні судноплавні коридори через Чорне море «виключно відповідно до положень Чорноморської ініціативи». окремі угоди, підписані Москвою та Києвом 22 липня за посередництва ООН та Туреччини.
Японія «The Japan Times» – «Український конфлікт рухається до «війни дронів».
Швидка та сувора відповідь російського президента Володимира Путіна на напад на його Чорноморський флот відбиває війну, яка дедалі більше характеризується дуеллю між російськими ракетами великої дальності та інноваційними українськими безпілотниками та бомбами для вантажівок.
У понеділок Путін пояснив, чому він припиняє участь Росії в угоді, яка протягом трьох місяців дозволяла постачати таке необхідне українське зерно на світові ринки: він хоче убезпечити кораблі ВМФ Росії після атаки повітряних та морських безпілотників.
Його реакція красномовно говорить про двоїстої природі війни, яка зараз так само інтенсивно ведеться за лінією фронту, як і на ній.
Чорноморський флот, що базується в Криму, може більше не загрожувати неминучому десанту, як це було на початку путінського вторгнення, але, за даними США та України, він запускає крилаті ракети «Калібр», які є частиною ракетних загороджень. Росія вже кілька тижнів обрушується на українські міста.
І хоча сили президента України Володимира Зеленського не мають у своєму арсеналі прямих аналогів для вогню у відповідь, вони знаходять інші способи відповісти.
Далека війна, частиною якої є Чорноморський флот, швидше за все, стане ще важливішою в найближчі місяці, оскільки наземні бої сповільнюються осінніми дощами і падаючими зимовими температурами, що ще більше втомлює обидві армії. конфлікт високої інтенсивності, що триває з лютого.
Це “війна дронів”, заявив заступник прем’єр-міністра України з питань цифрової трансформації Михайло Федоров в інтерв’ю Forbes Ukraine, опублікованому в понеділок, додавши, що його країна знаходиться на порозі буму їхнього виробництва, зокрема моделі, спеціально призначеної для збивання безпілотників.
“Виграють ті, хто зараз зможе масштабувати управління та виробництво ударних дронів на промисловому рівні”, – сказав Федоров.
Росія заперечує, що її безпілотники “Геран-2” перейменовані з “Шахедів”, куплених в Ірані. У вівторок офіційний представник Ради національної безпеки США Джон Кірбі заявив, що США стурбовані тим, що “Іран може розглянути питання про постачання Росії ракет класу “земля-земля” на додаток до безпілотників”. Власним виробничим лініям Путіна заважають санкції щодо ключових компонентів, таких як кремнієві чіпи.
Тим часом Україна, схоже, використовує будь-які засоби для завдання удару.
США «The New York Times» – «Російські військові заговорили про використання ядерної зброї»
Нещодавно високопоставлені російські військові вели переговори, щоб обговорити, коли і як Москва може застосувати тактичну ядерну зброю в Україні, що, за словами багатьох високопосадовців, посилило занепокоєння у Вашингтоні та союзних столицях.
Президент Володимир В. Путін не брав участі в бесідах, які проходили на тлі ядерної риторики Росії, що посилюється, і невдач на полі бою.
Але той факт, що вищі російські військові керівники навіть вели обговорення, стривожив адміністрацію Байдена, тому що це показало, наскільки російські генерали були розчаровані своїми невдачами на місцях, і можна припустити, що завуальовані загрози Путіна застосувати ядерну зброю можуть бути не просто словами.
Тим не менш, американські офіційні особи заявили, що не бачили жодних доказів того, що росіяни переміщали ядерну зброю, робили встановлення зброї або вживали інших тактичних заходів з підготовки удару.
Інформація про розмови була поширена всередині уряду США у середині жовтня. Офіційні особи США не описували сценарії застосування ядерної зброї, які розглядали воєначальники.
Проте Вільям Дж. Бернс, директор ЦРУ раніше заявляв, що «потенційний розпач» Путіна в прагненні здобути перемогу в Україні і невдачі у війні можуть призвести до того, що Росія їх використовує.
Канада «The Globe and Mail» – «Відновлення розбитих життів»
Маючи мінімальну державну фінансову підтримку, українці, які бажають відремонтувати свої пошкоджені будинки, були надані самі собі.
Оксана Ємельянова з чоловіком повернулися до своєї квартири після того, як росіян витіснили з Ірпеня. Будівля була малопридатною для проживання, тож жителі скинулися на заміну вікон та ремонт зовні.
Вона стоїть у своїй однокімнатній квартирі на Ковальському провулку, 19 у київському передмісті Ірпінь, мешканці якої змушені просити пожертвування на ремонт даху та зовнішніх стін. Це одна з тисяч будівель по всій Україні, що гостро потребують ремонту, а в багатьох випадках і повної реконструкції.
Маючи мінімальну державну фінансову підтримку, українці, які бажають відремонтувати свої пошкоджені будинки, були надані самі собі.
Вартість відновлення інфраструктури країни оцінюється майже в 350 мільярдів доларів США, і ця цифра зростатиме в міру продовження війни.
Маленький календар, який Оксана Ємельянова тримає на холодильнику у своїй однокімнатній квартирі в Ірпені на околиці Києва, застиг у часі. Пані Ємельянова зазвичай відзначала дні ковзним квадратом, але вона не рухала його з 24 лютого, коли Росія почала вторгнення в Україну, і її солдати швидко рушили до Ірпені.
Пані Ємельянова була евакуйована у березні у зв’язку з посиленням бойових дій, але вона та її чоловік Іван повернулися через місяць після того, як росіяни були витіснені з міста. Вони одразу зіткнулися з новим випробуванням.
Їхній п’ятиповерховий житловий будинок ледве придатний для проживання. Більшість даху було зруйновано, але в багатьох стінах були сліди осколкових ушкоджень. Танкові гусениці все ще стояли вздовж під’їзної доріжки. У квартирі на першому поверсі, яку пані Ємельянова ділить зі своїм чоловіком, жили солдати, і, хоча нічого особливого не було вкрадено, на матраці все ще залишалися відбитки черевиків.
Тепер перед нею та іншими мешканцями будинку постала дилема: хто платитиме за ремонт?
За мінімальної фінансової підтримки з боку уряду пані Ємельянова та інші були надані самі собі. Кожен із них зробив усе, що міг, і зібрав 2,2 мільйона гривень, або 81 000 доларів, на заміну вікон та ремонт деяких елементів екстер’єру. Але їм все ще потрібно близько 6 мільйонів гривень (222 тисячі доларів США), щоб відновити дах. Оскільки більше не було куди звернутися, вони створили веб-сайт і попросили пожертвування. Будинок на Ковальському провулку, 19 — лише один із тисяч по всій Україні, які гостро потребують ремонту, а в багатьох випадках і реконструкції.
За даними Світового банку, поточна вартість відновлення інфраструктури країни оцінюється майже в 350 мільярдів доларів США, і ця цифра зростатиме в міру продовження війни. Фінанси українського уряду жахливі, і хоча Канада та інші країни запропонували допомогу, на даний момент більша частина тягаря лягла на місцевих жителів, багато з яких вже пережили невимовний жах. І тепер їм доводиться відновлювати значною мірою самостійно.
У провулку Ковальський пані Ємельянову та ще 133 сім’ї у будинку попросили внести по 1000 доларів США на ремонт будівлі. Менше половини могли дозволити собі платити, і лише небагато сімей повернулися. Омеляновим вдалося заробити лише 500 доларів. Їм також довелося покрити витрати на ремонт власної квартири та купівлю нової раковини у ванній, туалеті та деяких меблях.
Все це було нелегко, враховуючи, що пані Ємельянова не може знайти роботу, а її чоловік отримує невеликий дохід як механік. “Ми не можемо дозволити собі весь цей ремонт”, – сказала 41-річна Ємельянова, оглядаючи свою квартиру-студію.
Пара вже була вигнана з Луганська на сході України у 2015 році після початку війни з повстанцями, що підтримуються Росією. Тепер вони знову майже все втратили.
На іншому кінці міста 62-річна Вікторія Дейнека та її 72-річний чоловік Петро десятиліттями жили у своєму просторому будинку з чотирма спальнями. Пан Дейнек виріс тут і перейшов у володіння майном, коли померли його батьки. Вони збудували невеликий гостьовий будинок на задньому дворі і прибудували сауну.
Коли росіяни вторглися, пані Дейнека попрямувала до центральної України, але її чоловік відмовився їхати. Він мало не загинув, коли ракета потрапила до гостьового будинку. Бомба розплющила будівлю, а уламки розлетілися по головному будинку, залишивши десятки дірок у даху та тріщини у стінах.
Подружня пара, прибуток якої залежить від пенсій, зареєструвалася в місті для отримання якоїсь підтримки. Але поки що нічого не чути, а з наближенням зими пан Дейнека взявся за ремонт сам. Він встановив нові вікна та відремонтував більшу частину даху, але покриття тимчасове, і пара турбується про те, чи буде в будинку досить тепло. Пані Дейнека махнула рукою на запитання, скільки це все коштувало. “Я навіть не можу вирахувати це”, – сказала вона. — А витрати продовжують зростати.
Валентин Бронетко майже не бачив зовнішніх змін у своєму багатоквартирному будинку на вулиці Яблунській, 17 у сусідній Бучі, незважаючи на обіцянки міської влади про проведення ремонту.
Це була одна з найвідомішо жахливих вулиць під час російської окупації. Щонайменше 20 людей загинули тут, а дев’ятиповерхова будівля має глибокі шрами від запеклих боїв за передмістя. Декілька квартир на трьох верхніх поверхах було підірвано, і багато вікон на сходових клітках залишаються розбитими.
У місті замінили десятки вікон у квартирах, але крім цього, пан Бронетко сказав, що будівля виглядає так само, як коли він, його дружина та двоє дітей повернулися у травні після закінчення окупації. “Це постійне нагадування про те, що сталося”, – сказав він, дивлячись на гігантські дірки на трьох верхніх поверхах, де колись стояли квартири. “Тут відчувається смерть”.
Фінансової підтримки для ремонту окремих квартир немає, тож пан Бронетко витратив 100 000 гривень (близько 3700 доларів) на ремонт своїх стін та стелі, які були зрешічені уламками. За його оцінкою, менше третини зі 146 квартир на даний час зайняті, і малоймовірно, що багато мешканців повернуться з огляду на стан будівлі.
На четвертому поверсі Олександр Мельник, який мешкає тут з моменту відкриття будинку у 1983 році. Він знав людей, які мешкали в розбомблених квартирах. Він додав, що більшість із них були евакуйовані до влучення ракети, але один хлопчик загинув.
Пан Мельник залишався в Бучі протягом усієї окупації і більшу частину часу ховався в підвалі школи навпроти автостоянки, ухиляючись від бомб і росіян.
Спершу він вважав, що жити тут після окупації майже неможливо. Не було ні тепла, ні електрики, ні водопроводу. Вода повернулася, а електрика з’являється та зникає. Дивно, але його квартира залишилася майже недоторканою, і він знову влаштувався в ній, незважаючи на сажу, яка все ще вкриває сходи, і стійкий запах уламків, що згоріли з квартир нагорі. — До цього звикаєш, — сказав він, знизуючи плечима.