Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Пастки шахраїв: як не втратити гроші?

Фішингові сайти, крадіжка даних, і в результаті – втрата грошей. Кожного дня жертвами онлайн-шахраїв стають тисячі людей. Кіберполіцейський Дмитро Данченко в ексклюзивному інтерв’ю ДніпроTV розповів про алгоритм дій, якщо ви все ж потрапили на гачок аферистів.

Катерина стала жертвою шахраїв, коли розмістила оголошення в мережі.

“Я вирішила виставити на OLX парфуми, які мені не підійшли. Приблизно десь за 5 хвилин мені написали на вайбер шахраї, які, начебто, представились OLX, навіть надіслали адресу, куди надсилати. Номер телефону, прізвище, ім’я”.

Разом з інформацією, куди надіслати посилку, шахраї відправили Катерині посилання. Далі треба було ввести дані своєї банківської картки та вказати баланс на рахунку.

Дівчина відреагувала правильно. Вона одразу звернулась до служби підтримки онлайн-платформи.

Журналісти ДніпроTV вирішили перевірити як діють аферисти. Вигадали приманку і публікуємо оголошення на сайті. Першими зателефонували справжні покупці.

Не пройшло і пів години, як шахраї дали про себе знати. Не телефонували, а написали у мессенджер.

Покупець запевняє, що хоче придбати в нас товар через нову або укр пошту доставкою OLX. Каже, це зручно і безпечно. Він каже, що сам вже оформив доставку, і надсилає нам посилання на фішинговий сайт.

У кіберполіції пояснюють, аферисти обирають вайбер, бо в ньому легше створити віртуальний номер.

“Якщо перейти за ним (посиланням, – ред.) воно дуже схоже на оригінальний OLX. Але воно не відповідає сайту OLX, але дуже схоже. Там потрібно вести дані своєї банківської карти. Це саме її номер, дату дії і свв. Після того, як людина вводить свої дані на цьому сайті, вона втрачає свої кошти”, – пояснює начальник відділу управління протидії кіберзлочинності у Дніпропетровській області Дмитро Данченко.

Якщо шахраям вдалося видурити у вас гроші, треба терміново звернутись до банку, аби заблокувати карту. Після цього – написати заяву до поліції.

“Навіть, якщо саме ваш випадок не буде, скажімо так, не приведе до шахрая, до безпосереднього виявлення, то, можливо, можна до нього прийти за іншими випадками, які він створював. А коли вже будуть відпрацьовувати потерпілих, так само звернуться до вас, і знайдуть вас як потерпілого”.

Війна не заважає шахраям виманювати гроші в українців та вигадувати для цього нові схеми. Тож кіберфахівці радять писати заяви навіть через маленьку вкрадену суму.

Читайте також: Концерт DOROFEEVA у Дніпрі: “Хай пишуть”