З початком повномасштабної війни люди почали частіше скаржитися на панічні розлади, про це говорять психологи та психіатри. Як визначити симптоми панічної атаки, що робити, аби заспокоїтися та як лікуватися – далі у сюжеті.
Постійний стрес через війну, обстріли, страх за близьких і травмуючі події – все це може призвести до появи панічних атак.
«Панічна атака, крім відчуття страху, жаху, сильної тривоги, супроводжується вегетативним компонентом. Це такі симптоми, як відчуття нестачі повітря, серцебиття, зростання тиску, неприємні вдчуття в грудній клітині, нудота, супроводжується пітливістю, важливими сиптомами є страх смерті, страх втратити розум, контроль», — розповідає лікар-психіатр Віктор Кокашинський.
Панічні атаки не виникають одразу під час травмуючої події, може пройти багато часу, перш ніж симптоми проявляться.
«Є таке уявлення, що якщо людина пережила серйозну травмуючу подію, наприклад, бойовий досвід, або в цивільному житті пережила обстріли, і тоді у неї можуть початись панічні атаки, запущені цією шоковою травмою. Тоді ми говоримо про те, що ПТСР і панічні атаки є частиною. Найчастіше, в моїй практиці, панічні атаки виникають у людей, які не переживали якусь точку, після якої почалися панічні атаки. Зазвичай це хронічний накопичений стрес», — говорить психологиня Анна.
При раптових панічних атаках заспокоїтися допоможуть спеціальні вправи.
«Є техніки немедикаментозного зменшення рівня тривоги, наприклад, це дихальні техніки, техніка квадрат: людина через ніс глибоко, поступово робить вдих протягом 4 с, затримує дихання на 4 с, видихає через рот протягом 4 с, і знову затримує дихання на 4 с. Також рекомендують подихати в пакет, паперовий. Треба притиснути його до обличчя і декілька секунд подихати в пакет, це теж заспокоює», — пояснює Віктор Кокашинський.
Якщо ви помітили у себе симптоми панічних атак, варто звернутися до психолога та сімейного лікаря.
«Психолог допоможе дослідити, чи дійсно це панічна атака, чи це просто високий рівень загальної тривожності, можливо, це прояв ПТСР. За необхідності психолог може перенаправити вас до лікаря-психіатра», — каже психологиня Анна Протасова.
Є декілька варіантів лікування панічних розладів, у тому числі – медикаментозне.
«За клінічними настановами лікування цього розладу може застосовуватися або психотерапія, або медикаментозна терапія. А може бути поєднання цих методик. Деякі люди не можуть приймати препарати, необхідні для лікування розладу. Люди часто лякаються антидепресантів, тому що вважають, що це шось страшне. Це все неправда, сучасні антидепресанти дуже добре переносяться», — пояснює лікар-психіатр.
Що спеціалісти точно не радять – це вживати алкоголь, аби заспокоїтися. Це може призвести до загострення панічних розладів.
Читайте також: За кермом зустрів своє кохання: історія водія тролейбуса з Дніпра