Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Пам’ять, викарбувана в металі: як у Дніпрі створюють меморіальні дошки загиблим захисникам

У Дніпрі виготовленням  меморіальних дошок на честь загиблих внаслідок російської агресії займається підприємство, яке працює у місті вже 28 років. Майстерня має значний досвід у створенні міської навігації та пам’ятних знаків. Спочатку виготовлення здійснювалося вручну, а згодом було впроваджено сучасні технології: лазерне гравіювання, 3D-принтери та фрезерні верстати.

«Меморіальні дошки, які встановлюються на фасадах будівель — це нагадування про Героїв, які жили серед нас і боролися за свободу України. Кожна з них містить QR-код, що дозволяє дізнатися історію загиблого», — зазначив директор КП «Міське управління справами» Дніпровської міськради Роман Товмашенко. Він 25 січня чергує містом.

Про особливості розробки розповів підприємець, співзасновник ГО dnipro design Максим Голдін:

«Було розглянуто різні варіанти матеріалів: латунь, нержавіюча сталь, алюміній. Врешті, після серії тестувань, обрали оптимальний варіант. Дизайн узгоджувався на громадських обговореннях, де враховувалися побажання родин загиблих. Завдяки сучасним технологіям ми можемо виготовити дошку всього за два дні».

Щоб зменшити вплив часу і вберегти дошку від вандалізму, інформація не друкується, а фрезерується на глибину 1,5 мм. Виготовлення тексту займає 4-5 годин, а створення світлини — 5-6 годин. Завершальним етапом є шліфування, фарбування та підготовка до монтажу.

«Найважче – це коли приходять нові прізвища… І ти розумієш, що на металі доведеться викарбувати ще одне життя», — додав Максим Голдін.

Співпраця міської ради з підприємством триває з осені 2024 року. За цей час виготовлено 15 дошок, шість із них офіційно відкриті. Станом на січень 2025 року опрацьовується ще 49 заявок.

«Зазвичай дошки встановлюють на фасадах навчальних закладів, де навчалися загиблі, але є й ті, що розміщені на будинках, де вони жили чи працювали. Інформація на дошках узгоджується з рідними. Можна вказати лише ім’я та прізвище або додати фото, позивний, роки навчання», — пояснив Роман Товмашенко.

Наступна локація перевірки — пункт незламності та найпростіше укриття в гімназії № 46 (вул. Робоча, 75).

Укриття площею 921 кв.м розраховане на 768 осіб. У ньому передбачені окремі кімнати, що дозволяють розділити відвідувачів пункту незламності та учасників освітнього процесу.

«Тут є все необхідне: аварійне освітлення, вентиляція, санвузли, аптечки, Wi-Fi, питна вода, ковдри. А ще три генератори, що забезпечують електроенергію у разі вимкнень. Укриття відкрите не лише для учнів та вчителів, а й для жителів району, які можуть прийти сюди навіть із домашніми тваринами», — додав  Роман Товмашенко.

Читайте також: У Дніпрі та області попереджають про туман: видимість 200-400м