Site icon Телеканал «ДніпроTV»

«(НЕ)РОЗЧАВЛЕНИЙ»: Потрощена російським ударом «Таврія» стала музейним експонатом

Вона вивозила своїх власників з охопленого вогнем Вугледара, домчала їх до Дніпра і тут ще тривалий час «бігала», аж доки росіяни не вгатили ракетою по середмістю. Стареньку «Таврію» привалило стіною зруйнованого будинку на площі Вокзальній. Та на металобрухт вона не перетворилась, а стала музейним експонатом і зіркою нової інсталяції. 

Втираючи сльози, Алла Семенівна роздивляється пошматовану російською ракетою «ластівку» їхньої родини. Тепер машина — музейний експонат. Родина жінки — переселенці із Донеччини. Ця старенька «Таврія» врятувала їх, промчавши під обстрілами понад 200 кілометрів до Дніпра з Вугледара. Втім, уже 19 квітня рятівницю знищили росіяни ракетним ударом. Тоді вгатили по житловому будинку на площі Вокзальній. На автомобіль впала стіна.

«Більше ми б ніколи її не побачили. Вона так нас виручала, вивезла з-під обстрілів. Будемо ми тут жити, не будемо — я не знаю. Але приходити сюди будемо. Вклонятися їй. Спасибі їй велике», — ділить Алла Семенівна, мати власника автомобіля.

На світлинах з місця удару машину побачив засновник музею «Машини часу» Михайло Прудніков і вирішив зробити з неї інсталяцію «(НЕ)РОЗЧАВЛЕНИЙ». Кілька днів шукав господаря. Втім, мало не спізнився. Потрощений автомобіль уже відвезли на майданчик для металобрухту. Зрештою власник погодився передати машину, і її відвезли до музею. Автомобіль — центральна фігура композиції, стоїть на уламках бетону і рештках металевих конструкцій.

«Усі понівечені будматеріали, металоконструкції — це з реальних місць прильотів. А оці артефакти, що лежать внизу, вони теж з місць ударів — взуттєва фабрика. Далі історії інших людей, які пережили трагедії, коли їх рятували надзвичайники», — розповідає Михайло Прудніков, директор музею «Машини часу».

Мер Дніпра Борис Філатов також додав артефакт до інсталяції.

«Це з Мануйлівського. Це така маленька частина даху, черепиця. Наша, славетна, Катеринославська. Дуже старовинна. Можна побачити сліди пожежі. Ми її так і залишимо. Та сподіваємось, що після закінчення війни ми все відбудуємо», — пояснює міський голова Борис Філатов.

Понівечену «Таврію» музейники прозвали «Термінатором». До неї під’єднали велосипед. І якщо крутнути педалі, машина оживає.

«Неможливо перервати життя. Потрібно, аби працювали музеї, щоб люди туди ходили та знайомилися з новими експозиціями. Тому всім рекомендую відвідати музей «Машини часу». Це приватний музей, який створили ентузіасти, але він дуже цікавий. Це родзинка нашого міста», — додає очільник Дніпра.

Інсталяція «(НЕ)РОЗЧАВЛЕНИЙ» — частина майбутньої великої експозиції «Історія перемоги». Над нею музейники працюють уже кілька років.

Читайте також: Збирають на автівки та дрони. Молодь Дніпра працює над проєктами для зборів коштів на ЗСУ