Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Наскільки якісна вода, яку п’ють дніпровські школярі?

Воду дніпровським школярам постачають. Але наскільки якісну? Це перевіряла наша знімальна група сьогодні, під час візиту на алкогольно-безалкогольний комбінат «Дніпро». Він з 2018 року постачає воду школам міста, а з 2021 – ще й дитсадкам. Видобувають її на глибині 120 метрів, після цього питна вода одразу ж проходить перевірку та обробку. За якістю стежить департамент гуманітарної політики.

Артем Мороз, журналіст: «Щоб розібратися наскільки якісну воду постачають до дніпровських шкіл, ми приїхали до АБК «Дніпро» у Царичанці».

З 2018 року питна вода до шкіл потрапляє саме з алкогольно-безалкогольного комбінату «Дніпро», а з 2021 – до дитсадків.

Володимир Файдор, завідувач сектору закупівель відділу технічного нагляду при департаменті гуманітарної політики Дніпровської міськради: «Так як контроль якості є невід’ємною складовою цього процесу, то представники та фахівці АБК «Дніпро» нам покажуть та розкажуть про процеси та етапи виробництва питної води».

Спочатку воду видобувають зі 120-метрової свердловини. Після її перевіряють в лабораторії.

Ольга Яцько, завідуюча лабораторією алкогольно-безалкогольного комбінату «Дніпро»: «У нас на підприємстві існує вимірювальна наша лабораторія. В кожній партії води ми проводимо повний хімічний аналіз на хімічний склад та мікробіологічні показники води».

Після перевірки та обробки питна вода потрапляє на лінії розливу. Цей процес починається з преформи – із неї видувають пляшки. Далі вони потрапляють на розлив та закупорюються.

Антон Палишков, директор з продажу питної води алкогольно-безалкогольного комбінату «Дніпро»: «Наші лінії розливу європейські, вони дуже безпечні, вони сучасні. На них виробляється багато води різної – як 1,5-літрові, так і 18,9-літрові».

Після наклеювання етикетки, пляшки сортують та відправляють на продаж. Таких ліній декілька, на кожній розливають пляшки різного об’єму та ще раз, після лабораторії, перевіряють. Важливо, щоб до дніпровських учнів потрапляв якісний продукт.

Після наклеювання етикетки, пляшки сортують та відправляють на продаж. Таких ліній декілька, на кожній розливають пляшки різного об’єму, та ще раз, після лабораторії, перевіряють. Важливо, щоб до дніпровських учнів потрапляв якісний продукт.

Наталія Ткаченко, директорка школи №1: «Як директор школи, як член педради, хочу сказати, що вода, яку ми отримуємо у школу, дійсно проходить всі технологічні процеси очищення і відповідає сучасним вимогам. Наші діти споживають чисту, якісну питну воду».