Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Найцікавіші Конституції світу

Конституції світу відрізняються одна від одної чи то процесом ухвалення, чи результатом. В деяких державах головний документ прийнято ще кілька століть тому, іншим немає й тридцяти років. Найцікавіші факти про Конституції різних країн світу — у сюжеті.

Валерія Девятко, журналістка: “У перший місяць літа українці відзначають День Конституції. Сучасну Конституцію прийнято 28 червня 1996 року. Міжнародне співтовариство привітало ухвалення Конституції, назвавши її однією з найдемократичніших у світі”.

«Структура конституції України в цілому відповідає вказаній моделі».

Олег Олександрович багато років викладає конституційне право зарубіжних країн. Викладач зазначає, що в нашій Конституції немає додатків, втім, в іншому вона відповідає звичній схемі – має преамбулу, основну та заключну частини.

«У преамбулі вказують, як правило, причини та умови прийняття Конституції. Зазвичай преамбули досить короткі. Виняток становили лише преамбули так званих “соціалістичних” держав».

«Ми, народ Сполучених Штатів…», – саме з цих слів починається преамбула найменшої Конституції у світі та першої федеративної чинної Конституції, яка була прийнята у далекому вересні 1787 року. Оригінал документу знаходиться у Вашингтоні.

Ініціатори створення – Александр Гамільтон, Джордж Вашингтон, Джеймс Медісон та Бенджамін Франклін. 
Олег Дячок, доцент кафедри історії та теорії держави і права УМСФ: «Що стосується Конституції Сполучених Штатів Америки – це найстаріша на сьогоднішній день чинна Конституція, і одна з небагатьох старих Конституцій, які збереглися до сьогоднішнього дня».

Найстаріша збережена Конституція будь-якої суверенної держави у світі знаходиться у карликовій країні-анклаві, яка з усіх боків оточена Італією. Правовий порядок Сан-Маріно починається у 16-му столітті.
Десять років тому в країні льоду та вогню відбулася реформа. Ісландці створили Конституцію самостійно. Доопрацювала закон конституційна рада – це були керівники університетів та музеїв, професори, журналісти, художники, юристи, священик та селянин. Втім, ця конституційна реформа зазнала невдачі, а тому острівна країна продовжує слідувати Конституції 1944-го року.
Олег Олександрович, говорячи про конституцію сусідньої Польщі, зазначає деяку схожість наших конституцій.

Олег Дячок, доцент кафедри історії та теорії держави і права УМСФ: «Конституція Польської Республіки була прийнята у 1997-му році, і за структурою вона досить схожа на Конституцію України. Вона має 13 розділів і значна частина з них, навіть за назвами, досить схожа на розділи Конституції України».

Польща святкує День Конституції у травні. Саме 3 травня 1791 була прийнята перша європейська письмова Конституція Речі Посполитої.
Японія – країна, яка піднялася з попелу. Її конституція 1947 року замінила попередню Конституцію Великої імперії, що втратила чинність після поразки Японії у Другій світовій війні. Це єдина Конституція у світі, де зазначено офіційну відмову від війни та утримання війська.
Найбільша за обсягом Конституція у світі набула чинності 26 січня 1950 року, включає майже 500 статей та складається з більше як 100 тисяч слів в англійській версії. За 50 років були змінені сотні її різних положень, а тому говорять, що Конституція Індії постійно «пристосовується» до ситуації.

Олег Дячок, доцент кафедри історії та теорії держави і права УМСФ: «В Індії є і штати, і є союзні території, чий правовий статус відрізняється від штату. Відтак Конституція закріплює загальні положення, закріплює повноваження федеральних органів».

Нинішня Конституція Еквадору діє з 2008 року. Це загалом 20-та Конституція країни. Втім, у ній закріплені права не лише громадян, а й довкілля. За нею екосистема, що знаходиться на території держави, має право на існування та відновлення.

Валерія Девятко, журналістка: “Основний закон у кожному куточку світу власний. Нашу Конституцію було ухвалено відносно нещодавно, порівняно з головними документами інших країн – 26 років тому. Втім, це не лише звіт правил, а символ нашої незалежності”.