Після підриву окупантами Каховської ГЕС на Дніпропетровщині почалося обміління водойм, передусім — Каховського водосховища, яке омиває південну частину області. Відхід води спричинив масовий мор риби — у міністерстві охорони здоров’я говорять про десятки тисяч особин, залишившихся на висохлому дні.
У Державному агентстві меліорації та рибного господарства прогнозують, що наслідки від обміління водойм триватимуть протягом кількох років.
«Негативні наслідки спустошення водних ресурсів прослідковуватимуться протягом кількох років поспіль. Навіть при заповненні ложа Каховського водосховища найближчим часом, оскільки відновлення донних ценозів кормової бази потребує багато часу», — зазначив співробітник агентства Юрій Хорольський у коментарі ДніпроTV.
У Міністерстві аграрної політики та продовольства прогнозують збитки для рибної галузі від загибелі лише дорослих особин у 95 тисяч тонн або близько 4 млрд гривень. Загальні збитки від загибелі біоресурсів можуть сягнути 10,5 млрд гривень.
Вода вже затопила єдиний в Україні державний осетровий завод у селі Дніпровське на Херсонщині, який щорічно забезпечував вселення понад 1,5 млн екземплярів молоді осетрових.
У Міністерстві охорони здоров’я закликають мешканців Дніпропетровщини не збирати мертву рибу або ту, що вмирає, адже вона може містити збудників хвороб, паразитів або хімікати. Також не варто купувати рибу на стихійних ринках.
Жоден спосіб приготування не зробить її безпечною — таку рибу не можна вживати, у т.ч. сушити, в’ялити, смажити чи варити.
Одну з найбільших загроз може становити ботулізм — гостре інфекційне захворювання. Воно виникає в результаті вживання продуктів, отруєних токсинами, що виробляються бактеріями-збудниками хвороби. Цей токсин є одним із найсильніших від усіх відомих біологічних отрут.
При перших ознаках харчового отруєння необхідно звернутися до лікарні та не займатись самолікуванням.
Читайте також: Жителі Нікопольщини найближчими днями можуть залишитись без водопостачання