На Балканах знов було неспокійно. Через заміну сербських документів у Косово серби почали готуватися воювати.
1 серпня мав закінчитися перехідний період за яким косовські серби повинні були перейти на документи Косово. Але це викликало протести.
Чому Балкани такі неспокійні
У 1918—1945 роках Косово було частиною Королівства Югославія. Після завершення Другої світової війни Косово увійшло як автономія у склад Югославії, а після 1946 року стало частиною Сербії.
У 2008 році парламент Косова односторонньо проголосив незалежність, яку визнали 97 держав-членів ООН. Але Сербія, як і її союзники – росія та Китай незалежність не визнали. Україна теж не визнає незалежність Косова.
Чому виник конфлікт
Більшість у Косово складають албанці (92% населення країни), але в декількох громадах півночі більшість становлять серби.
Після розпаду Югославії, етнічні конфлікти переросли у громадянську війну. Через велику кількість жертв у події втрутилося НАТО. Після цього, сербсько-югославські війська вийшли з Косово і спірна територія перейшла під контроль НАТО, а згодом ООН.
З 1 серпня 2022 року нейтральні документи та автомобільні знаки Косово мали втратити чинність. З цього дня Косово планувало заборонити в’їзд за сербськими посвідченнями. Але це не сподобалося етнічним сербам, які живуть на півночі Косова. Вони почали будувати барикади, протестуючи проти цього рішення.
Як розвивалися події
Косовські серби заблокували дороги поблизу кордону з Сербією. Президент Сербії Александер Вучич натякнув на можливе військове вирішення конфлікту, якщо керівництво Косово «наважиться переслідувати сербів, погано поводитися з сербами, вбивати сербів». За його словами, нібито косівська поліція в ніч на 1 серпня почне військову операцію проти сербів. Союзник Сербії – рф вважає, що Косово нібито «навмисно йде на загострення, щоби запустити силовий сценарій».
Ситуація була напруженою увечері 31 липня. У прикордонних районах Сербії та Косово лунали сирени і було чутно звуки пострілів.
Що вирішили
Вночі 1 серпня стало відомо, що Косово на місяць відкладе заміну сербських документів. Про це заявив прем’єр-міністр Косова Альбін Курті.
«У співпраці з нашими міжнародними союзниками ми зобов’язуємося відкласти виконання рішень щодо автомобільних номерних знаків та документів на в’їзд-виїзд у пунктах перетину кордону з Сербією на 30 днів за умови, що всі барикади будуть розібрані та буде відновлено повну свободу пересування», – йдеться у заяві представника Косово.