Військовий ПДФО під контролем держави виявився неефективним. Такого висновку дійшли у Міністерстві фінансів України, там провели дослідження щодо його використання та оприлюднили звіт.
Рішення про вилучення військового ПДФО з місцевих бюджетів на користь держави було прийнято більш ніж пів року тому, а обговорення такої можливості велось практично з весни 2022 року.
Територіальні громади були категорично проти, акцентуючи на тому, що не зможуть у потрібному обсязі допомагати захисникам України. Державні діячі навпаки говорили, що централізація зробить цю допомогу більш суттєвою. У результаті — вилучення відбулось, але ефективність — незадовільна!
Відповідний звіт на запит Асоціації українських міст та за дорученням Премʼєр-міністра України Дениса Шмигаля надало Міністерство фінансів України.
«Із 73,3 млрд гривень надходжень було здійснено видатків лише на суму 32 млрд гривень, тобто на 45% вони були використані. Також за цей період з виділених 25 млрд, які були вилучені у громад, на забезпечення військових підрозділів Міністерство стратегії і промисловості змогло використати лише 529 млн», — зазначає Інна Кравченко, консультантка з бюджетних питань Дніпропетровського регіонального відділення Асоціації міст України.
В Асоціації міст України стверджують, що вилучення військового ПДФО стало ударом по бюджетам громад і суттєво зменшило можливість міст допомагати ЗСУ та убезпечувати власні громади. Адже частина цих грошей використовувалась на ремонти чи будівництво укриттів, відновлення постраждалих будинків після ракетних обстрілів.
Тож АМУ стала на захист органів місцевого самоврядування.
«Асоціація міст у серпні провела в усіх областях України позачергові збори, де вирішила, що громади будуть звертатися до Кабінету Міністрів України, до Верховної Ради України і до своїх депутатів у кожному окрузі стосовно збереження зарахування 64% ПДФО до місцевих бюджетів і стосовно відновлення зарахування військового ПДФО до місцевих бюджетів», — каже Ірина.
Передачу військового ПДФО з місцевих бюджетів до державного було ухвалено Верховною Радою в жовтні 2023 року. Законопроєкт підтримали 253 народних депутати. Політтехнологи вже тоді виказували скептицизм.
«Особисто я не вірю в збільшення можливості держави для допомоги. Тому що не від кількості навіть грошей сьогодні залежить можливості нашої держави, а від якості наших чиновників. І особисто це ганьба нашого Міністерства оборони», — коментує політтехнолог Сергій Гайдай.
Водночас деякі експерти і досі вважають ініціативу корисною. Однак зазначають — реалізація ненайкраща.
«Чому вона була досить доречною та справедливою? Тому що зараз нам потрібні кошти передусім на підтримку наших Збройних сил України, нашого військово-оборонного сектору. По-друге, направду для військового ПДФО місцева влада не приклала зусиль для того, щоб його збільшувати чи зменшувати або виплачувати. Тому що зарплата, з якої платиться це військове ПДФО, припустимо, з військових, які працюють у військовій частині в конкретній громаді, виплачується державою», — пояснює Олексій Буряченко, кандидат політичних наук, виконавчий директор «Міжнародної асоціації малих громад».
Згідно із законом, вилучення державою військового ПДФО у громад триватиме до скасування воєнного стану. Однак чи зможе держава зробити його використання ефективним — питання відкрите.
Слід пам’ятати, що до вилучення цих грошей з бюджетів громад, за даними офіційного державного порталу Open Budget по всіх громадах, сумарний обсяг військового ПДФО за 2022 рік становив близько 65 мільярдів гривень.
У тому ж році сумарно витрати з бюджетів громад, пов’язані з безпекою та обороною, становили 52,28 млрд гривень, що склало більше 84% від загальної суми збору податку.
Слід зазначити, що навіть після вилучення військового ПДФО громади продовжують надавати допомогу оборонцям України, хоч це стало набагато важче, і для цього доводиться зменшувати видатки на інші поточні потреби мешканців.
Читайте також: Пережив АТАКУ ДРОНА: військовий з Кривого Рогу проходить реабілітацію у Дніпрі