Ліки суворо за рецептом. З першого квітня в Україні придбати медичні препарати можна не лише за паперовим, а й за електронним рецептом. Такі зміни шокували українців, адже це робить контроль продажу ліків більш жорстким.
З 1 квітня в аптеках по всій країні ввели електронні рецепти для купівлі ліків. Дніпро не став виключенням. Напередодні через такі правила відбувся ажіотаж. Дніпряни масово почали штурмувати аптеки, аби встигнути купити собі препарати.
Ба більше, в інтернеті з’явилися горе-бізнесмени, які одразу скористалися можливістю заробити на «недоступних» медикаментах.
Проте, «забороненими» до вільного продажу ці препарати були давно. Ліцензійні умови щодо продажу ліків за рецептами були затвердженні постановою Кабміну № 929 ще від 30 листопада 2016 року.
17 березня цього року Кабмін ухвалив Постанову №236 зі змінами до цих умов, яка набула чинності з 1 квітня. У ній йдеться про можливість використання саме електронного рецепту. Також там йдеться про можливість відпуску рецептурних препаратів без рецепта (крім наркотичних засобів та психотропних ліків, а також сильнодіючих, отруйних та радіоактивних речовин), але це стосується лише тих аптек, які перебувають в межах громад, де ведуться активні бойові дії.
Чи дотримуються дніпровські фармацевти закону, ми перевірили особисто. Спробували купили психотропні пігулки.
«Чи можна купити прегабалін?» — «Є рецепт?» — «Ні», — «Без нього ніяк».
В першій аптеці нам відмовили, проте, в іншій все ж таки погодилися продати.
«Взагалі-то вони по рецепту. Але через те, що воєнний стан, продам».
Дніпрянам такі зміни щодо покупки ліків не до вподоби.
«Не дуже це все подобається, тому що це дуже багато часу забирає. Звернутися до лікаря, чекати від нього. Ну, це забирає час, важко постійно бігати».
«Я пенсіонер. Мені йти потрібно до лікаря, до сімейного, для того, щоб вона виписала рецепт чи щось там на ті ліки, якими я все життя користуюся — серцевими, від тиску. І я мушу вистояти там чергу, якщо мені ці ліки без всякого рецепту продавали».
Проте, лікарі заспокоюють людей, пояснюючи переваги для пацієнтів. І така система вже давно діє в західних країнах світу.
Лариса, сімейна лікарка: «Це питання часу. І треба мати взаємоповагу один до одного. Із серпня ми вже виписуємо повним ходом, а за програмою «доступні ліки» — це електронні рецепти, і ми працюємо вже декілька років. Основна маса ліків є рецептурними. У нас є електронна система, де чітко позначено, які ліки є рецептурними, а які ні. Здебільшого жарознижуючі залишилися без рецепту — ібупрофен, парацетамол, краплі для носу без рецепту. Інші лікі призначаються за рецептом лікаря, бо лікар має юридично нести відповідальність за своє призначення. Обов’язково — це попередній огляд, збір скарг».
Для отримання рецепту не потрібно щоразу приходити на прийом до лікаря. Його можна отримати дистанційно. Потім рецептурний бланк можна відкрити через додаток у смартфоні або отримати в смс.
Однак, за відсутності світла лікар може виписати вам паперовий рецепт.
Читайте також: Ліки за е-рецептом: що потрібно знати