На зборах акціонерів «Укрнафти» можуть поділити активи між державою та фірмами Ігоря Коломойського.
Ігор Коломойський може отримати багаті на поклади родовища на сході та центрі України, а державний “Нафтогаз” залишиться з геть виснаженими надрами на заході. Цей план поділу “Укрнафти” між державою та олігархом став відомий виданню Наші гроші.
Нагадаємо, що ПАТ «Укрнафта» – це найбільша нафтовидобувна компанія України. Частка товариства у загальному видобутку нафти з газовим конденсатом у 2020 році склала 62,5%, а частка у загальному видобутку газу – 5,7%.
50% + 1 акція компанії належить державному «Нафтогазу», 40,1% акцій – фірмам Bridgemont Ventures Limited, Littop Enterprises Limited, Bordo Management Limited, бенефіціарами яких, за словами міністра юстиції Дениса Малюські, є Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов та Ігор Палиця.
У лютому цього року стало відомо щодо розділення активів компанії між акціонерами на газовий і нафтовий блоки. За словами голови наглядової ради «Нафтогазу» України Клер Споттісвуд, це допоможе компанії стати більш прозорою, а «Нафтогаз» отримає доступ до фінзвітності.
«Отримати в «Укрнафти» звітність, підтверджену аудитом, виявляється, дуже непросто, вони намагаються тримати нас подалі від даних… Ми не можемо отримати інформацію від компанії, де ми – мажоритарний власник, що означає, що ми не можемо нею повноцінно управляти або перевіряти звинувачення на її адресу», – заявила Споттісвуд у березні цього року в інтерв’ю Інтерфакс-Україна.
Коли це вирішиться
Підконтрольна Коломойському «Укрнафта» оголосила про скликання на 30 листопада позачергових зборів акціонерів. На них мають вирішити питання щодо розділення активів.
Фото зі сторінки у Фейсбуці Юрія Ніколова
«Є підстави вважати, що активований при Зеленському поділ «Укрнафти» виглядатиме як на свадьбі в Малинівці: «Ето мінє, ето опять мінє, ето снова мінє, а ето тєбє». І «мінє» – це буде зовсім не держава, – написав у Фейсбуці журналіст Юрій Ніколов. – Звісно, такий поділ від початку не виглядає справедливим. Тому складається враження, що його саме таким і придумали для того, аби зірвати розлучення з Коломойським, аби він і далі продовжив паразитувати на взаємоНЕвигідній співпраці з державним мажорітарієм в «Укрнафті». То як же справедливо розійтись з Коломойським? Погане питання. Набагато правильніше так: «А чому ми маємо розводитись з ним, а не саджати на лаву підсудних?»».
Але це не єдине питання, яке потрібно вирішити державі. У суді тривають засідання щодо повернення газу «Укрнафті». Можливо, що на зібранні наприкінці листопада державний «Нафтогаз» виплатить 20 мільярдів гривень компаніям Ігоря Коломойського. Це плата за газ, який «Укрнафта» нібито видобула у 2007-2013 роках. А «Нафтогаз» забрав його для продажу населенню по пільговій низькій ціні. Це підтверджує порядок денний засідання акціонерів.
Хоча “Нафтогаз” спростовує інформацію щодо мирової угоди та передачі мільярдів кубометрів газу. “Нафтогаз” не передавав бізнесмену Ігорю Коломойському жодні обсяги газу, – сказано у повідомленні компанії у соціальній мережі. – Інформація про те, що “Нафтогаз” підписав із бізнесменом Ігорем Коломойським мирову угоду та погодився віддати йому 3,5 млрд кубометрів газу, не відповідає дійсності».
Але «не підписував – не передавав» не означає, що цього не буде зроблено. Наприклад, 30 листопада.
Головне фото – Ліга анитрасту