– Після 24 лютого 2022 року Дніпро, як і 2014 року, швидко перетворився на транспортний та гуманітарний хаб. Через Дніпро пройшло безліч переселенців, і частина з них знайшла свій новий дім саме у нас. У Дніпрі люди знаходять нову роботу, місто допомагає бізнесу із релокацією. Наскільки це позитивно для міста? І на що звернути увагу бізнесу, у що інвестувати, щоб максимально допомогти людям та економіці загалом?
– Це правда. Сьогодні Дніпро є найбільшим хабом щодо прийняття тимчасово переміщених осіб, хоча перше місце раніше посідав Львів, бо на початку війни багато хто поїхав та осідав саме у західних областях. На сьогодні багато людей повертаються, а ті люди, які евакуюються з Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей, здебільшого намагаються осісти у Дніпрі, бо це їм ближче, зручніше та зрозуміліший менталітет міста.
Є таке питання. Сьогодні Дніпро прийняв офіційно близько 150 тисяч осіб тимчасово переміщених. Насправді, якщо порахувати, бо багато хто не реєструється через різні причини, тому ми вважаємо, що тимчасово переміщених осіб на сьогодні у Дніпрі понад 250 тисяч осіб.
Про що це каже? Це говорить про те, що після війни багато хто з цих людей залишиться. Звісно, вони потребуватимуть житла, різних послуг, які будуть надаватися в місті. Тому як цілі для інвестицій, я вважаю, що у місті в пріоритеті – будівництво житла, недорогого житла, щоб люди могли собі дозволити його купити. Ба більше, якщо держава надаватиме підтримку, особливо тим, хто втратив житло, то недороге житло буде доступним для тимчасово переміщених осіб для придбання.
Крім того, це різні сервіси, сфера послуг, які потрібно розвивати в місті, щоб надавати людям послуги різного роду. Починаючи від кафе та ресторанчиків недорогих і закінчуючи іншими видами послуг, кінотеатрами, дитячими розважальними центрами, якими люди завжди користуються, коли живуть у місті.
Багато секторів для інвестування сьогодні є, і я назвав пріоритети.
Головне – це сфера послуг, це малий бізнес. Він буде затребуваний. Будь-яка невелика підприємницька діяльність від дрібної торгівлі, кафе та закінчуючи кінотеатрами та дитячими розважальними центрами, сучасними комп’ютерними залами – ігровими чи розвивальними. Різні курси для дітей та дорослих для підвищення їх рівня. Різні навчальні курси. Це все сфера послуг, яка буде потрібна. Люди здобуватимуть нові професії, намагатимуться реалізувати себе в інших сферах діяльності, ніж вони реалізовували себе, живучи в інших місцях, в інших областях, бо мало хто повернеться вже до старого життя, люди якось змінюватимуть своє життя, особливо тимчасово переміщені.
Це одне питання.
І друге питання, другий напрям – це все-таки інвестиції у будівництво недорогого житла, доступного житла насамперед, щоб люди могли купувати недорогу нерухомість для того, щоб якось обживатися та осідати в тих місцях, куди вони переїхали.
Третя сфера послуг – можливо, це якісь недорогі кредити, кредитні спілки, які можуть кредитувати людей на купівлю як побутових приладів, так і недорогого житла. Тобто всі ці іпотечні кредити – ці сфери розвиватимуться обов’язково після війни, тому що багато хто потребуватиме якогось фінансування, тому що не у всіх будуть одразу кошти для виплати тих чи інших сум. Тому люди потребуватимуть якогось невеликого, дрібного та середнього кредитування як для потреб облаштування, так і для відкриття нових бізнесів, малих бізнесів і так далі, і так далі.
Тому я бачу такі пріоритети та такі шляхи розвитку, – розповів голова Громадської ради при міській раді Дніпра Геннадій Корбан в етері телеканалу ДніпроTV.
Читайте також: Пожежа в Дніпрі: в середмісті вщент згорів двоповерховий будинок.