Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Кладовища — не сміттєзвалища: містян закликають не приносити на цвинтарі пластикові квіти

Щорічно міські кладовища потопають у пластику. Штучні квіти та вінки — значна загроза для довкілля та життя людей. Наближаються поминальні дні, а отже незабаром кожен містянин знов постане перед вибором: придбати сміття або подарувати життя новій рослині. Попри заборону, щороку по місту продають пластикові квіти. Як міська влада протидіє незаконній торгівлі й що говорять горе-бізнесмени? 

Боротьба з торгівлею пластиковими ритуальними атрибутами триває вже 6 років.

«Там телебачення! Обережно! Ховайте все! А вони вже!»

Незаконний «бізнес» щороку активізується напередодні поминальних днів. Така продукція несе реальну загрозу життю людей. Проте порушники, незважаючи на закон та небезпеку, не втрачають можливості заробити.

«Лаванда з пластику, гілочками, троянди є. Такі по 100 гривень, такі по 100, такі всі по 100, по 400. Тюльпани по 400, по 300».

«— Гарні, а що робити? Якби взагалі не можна було б, то не пускали б торгувати.

— Але з 2017 року є закон такий, що не можна.

— Ну, чомусь дозволяють торгувати. Значить все не настільки…»

«Це Польша, а це Китай», — «Ось це Китай, напевно, так?» — «Пластик, скоріше за все. Зате він стоїть! Приїхали, сполоснули й поставили наново». 

Щорічно навесні міські служби проводять рейди торговельних точок. Порушників притягують до відповідальності — виписують штраф.

Олександр Малишко, заступник директора департаменту торгівлі та реклами ДМР: «Від 340 гривень до 1700. Це залежить від суб’єкта. Або це просто людина, яка вийшла на вулицю і здійснює таку діяльність, торгівлю. Або це фізична особа-підприємець. У нього штрафи більші. Розмір штрафу встановлює вже адміністративна комісія при розгляді адміністративного матеріалу. Під час рейду було виявлено два факти стихійної торгівлі пластиковою атрибутикою». 

Лише з початку квітня з міських кладовищ вивезли понад 4066 тонн сміття. Працівники Краснопільского цвинтаря наполегливо просять людей припинити приносити пластикові вінки та квіти.

Констянтин, робітник Краснопільського кладовища, виробнича дільниця №3: «Це дуже велика проблема вже давно. Хотілось би, щоб цього взагалі не було. Якщо люди бажають, нехай приносять живі квіти. Це дуже бажано. Тому що все це потім перетворюється на сміттєзвалище. Це сміттєзвалище розібрали зовсім нещодавно. І це вже набралось за тиждень, навіть менше». 

Для ефективної боротьби із загрозою довкіллю, міська влада впровадила ряд нових рішень.

Михайло Лисенко, заступник міського голови: «По-перше, в нас буде рішення міської ради, де буде заборонено заносити на територію кладовищ штучні квіти, вінки. Крім цього, ми розставимо великогабаритні контейнери, та усі кладовища придбають візки для того, щоб ті люди, які приходять до могил своїх родичів, вони могли б використовувати ці візки для того, щоб сміття самостійно довезти до контейнера, а не скидати його на сусідню могилу». 

Екологи запевняють: ця атрибутика небезпечніша, аніж звичайні пластикові пляшки.

Ярослав Крисько, начальник управління охорони навколишнього середовища департаменту екологічної політики ДМР: «Період розкладу цих квітів становить від 100 до 500 років. Так само є небезпечним взаємодія цього «декору» з атмосферним повітрям. Оскільки при підвищенні температури повітря збільшується й небезпека виділення небезпечних хімічних речовин. Найбільш небезпечно те, що ці штучні квіти спалюють. Тож давайте ми все-таки не будемо перетворювати наші кладовища на звичайні сміттєзвалища». 

Краще віддати перевагу справжнім багаторічним рослинам, які не будуть потребувати постійного нагляду. Здебільшого дніпряни підтримують таку ідею.

Людмила, дніпрянка: «Мені не подобаються пластикові квіти, мені більш до вподоби справжні квіти». 

Оксана, дніпрянка: «Краще, щоб були живі квіти – і все. Тому що наші діти ще ростуть, їм же жити в нашому світі». 

Богдан, дніпрянин: «Я вважаю, що краще ні. Це ж використання пластику все одно». 

Валентина, дніпрянка: «Тільки натуральні квіти, які ростуть в землі, не зрізані». 

Тож вшанувати пам’ять загиблих, не зіпсувавши довкілля, можливо. Достатньо лише зробити правильний вибір.

Читайте також: Міська аварійна служба у Дніпрі працює цілодобово — наявні необхідні матеріали для ліквідації аварійних ситуацій