На найближчі 10 років деокуповані українські території втрачені для науки, бо розмінування — це тривалий процес. Але наші сапери примудряються знайти цікаві артефакти під час своєї роботи. Так, спеціалісти з розмінування передали до Дніпропетровського національного історичного музею свої знахідки.
Сапери, які працюють над розмінуванням Харківщини, передали до історичного музею в Дніпрі цікаві знахідки. Вони знайшли предмети мінімум двох археологічних культур різних часів. Це зброя та побутові предмети.
Анна Юрченко, наукова співробітниця відділу археології ДНІМ ім. Яворницького: «В переважній більшості своїй це сьоме- одинадцяте століття, потім сімнадцяте і один предмет п’ятого століття до нашої ери».
Найдавніший артефакт — вістря від стріли скіфського періоду. Походження, можливо, датується четвертим століттям до нашої ери.
Серед артефактів татарські монети, частини середньовічних ножів, уламок виделки для діставання м’яса з казана. А ще речі з кремаційних поховань дев’ятого сторіччя, хрестоподібний амулет аланів, стріли та списи.
Анна Юрченко, наукова співробітниця відділу археології ДНІМ ім. Яворницького: «Особисто для мене було цікаво оце вістря стріли. Бо з подібними отворами я знаю списи. Вважається, що це парадний спис, аби під час маршу тримати того списа над головою, прикрашати стрічками, воно так розвивається. І для списів — це відомі списи з отворами. А от щоб у стріли — це я побачила вперше».
Зараз музейники вивчають артефакти, шукаючи аналогії. Потім їх передадуть реставраторам.У планах — зробити мінівиставку, щоб усі бажаючі побачили цікаві знахідки.
Читайте також: В бою на Донеччині загинув 29-річний сержант із Кам’янського Данило Миронов