Війна в Україні спричинила найбільший потік біженців за останні пів століття. Втім, різні соціологічні дослідження говорять про те, що переважна більшість українців повернуться додому одразу після завершення бойових дій. Але близько 20 відсотків біженців назавжди залишаться за кордоном.
У 2014 році Світлана з дітьми переїхала до Дніпра з Луганська. Разом з однодумцями заснували громадську організацію. Організовували тренінги, влаштовували свято вишиванки в Дніпрі та інші культурні заходи. На початку повномасштабної війни Світлана вирішила поїхати в Італію заради безпеки дітей.
Світлана Лук’янченко, громадська активістка, біженка в Італії: «Якийсь час потрібен був на те, щоб адаптуватися до нового місця. Звичайно, це складніше, ніж у 14 році, тому що це нова країна, нова мова. Ми почали вчити італійську мову – я і діти. Але все одно, якщо твій ресурс, твоя справа життя — ти громадський активіст — то ти знайдеш його в будь-якому місці».
Зараз активістка живе в Римі. Звідти підтримує Україну та біженців завдяки участі в європейських проєктах. Як тільки завершаться бойові дії, Світлана повернеться до Дніпра. Вона полюбила місто, а особливо людей, з якими її звела доля.
Світлана Лук’янченко, громадська активістка, біженка в Італії: «Сумую саме за своєю спільнотою, найбільше за людьми, це дійсно. Я вже не мислю себе без Дніпра. Бо я вам казала, найдорожче — це люди, я зрозуміла. Та спільнота, яка створена, та творча атмосфера, яка є у нас. Навряд чи створиться тут така спільнота».
Аліна разом з чоловіком-іноземцем та дітьми зараз живе у Канаді. Більше року вони не були в Україні. Після завершення війни не планує повертатися додому. Принаймні, ще років п’ять.
Аліна Бен-Хасан, біженка у Канаді: «Ми всією родиною віримо в перемогу України, донатимо, допомогаємо всім, чим можемо. Дуже хочу побачити батьків, своїх рідних. Сумую за ними. Але поки що я не можу привезти свою дитину, де якісь території заміновані, в якій є військові дії, в якій триває війна. Ми не знаємо напевно, коли це все закінчиться, чи не повториться відразу заново. Це по-перше. По-друге, я боюся якихось психологічних моментів».
Складно порахувати, скільки українців покинули батьківщину з початком повномасштабного вторгнення рф. Називається цифра від 3 до 8 мільйонів людей. Здебільшого — це жінки і діти.
Соціологічна компанія з Дніпра зробила дослідження на тему: «Скільки біженців повернуться до України».
Денис Денисенко, директор компанії «Оперативна соціологія»: «Психологічно їм складно через те, що вони відірвані від свого соціального середовища, і їм це дуже некомфортно. Тому ми робимо висновок, що ці люди здебільшого будуть повертатися. І деякі інші дослідження показують, що близько 70-80 відсотків українців, які зараз знаходяться за кордоном, збираються повертатися до України. Але тут важливо, що вони очікують закінчення війни».
Завершення бойових дій та можливість працювати — це головні умови повернення додому.
Денис Денисенко, директор компанії «Оперативна соціологія»: «Також є, але не дуже велика кількість людей — це, якщо я не дуже помиляюсь, близько 20%, — які говорять, що «я очікую, що в мене з’явиться робота в Україні». Це люди, які втратили роботу внаслідок військових дій».
Соціологи впевнені: чим скоріше завершиться війна, тим більше українців повернуться. І навпаки, тривале життя на чужині призведе до того, що українці залишаться за кордоном.
Читайте також: Дніпро очолив рейтинг “прозорості” міст, —Transparency International