Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Які наслідки матиме для економіки підвищення офіційного курса долара?

Нацбанк підняв офіційний курс долара на 25%. В результаті середній курс гривні на “чорному” ринку обвалився майже на гривню, і наразі, коливається у межах 37,5 одиниць за долар. Які наслідки це матиме для економіки, та як реагують дніпряни?

Національний банк України підняв офіційний курс гривні до долара США на 25%, тобто тепер співвідношення становить 36,5 гривень за один долар. Пояснюють: це дасть змогу НБУ зберегти контроль над ціновою динамікою в Україні та дозволить збільшити конкурентоспроможність українських виробників.

Кирило Шевченко, голова Національного банку України: “Фіксація курсу гривні на рівні 29,25 гривень за 1 долар США на початку війни допомогла забезпечити стабільну роботу фінансової системи. Механізм фіксації курсу є стабілізатором економіки в поточних умовах. Війна триває вже майже п’ять місяців, за які відбулися суттєві зміни в нашій та світовій економіці. В таких умовах офіційний курс гривні на рівні 24 лютого вже не відповідає реаліям та поступово втрачає роль якоря для очікувань”.

Саме тому продовження політики фіксованого курсу має дати змогу Національному банку зберегти контроль за динамікою інфляції. Проте, економісти вважають, що таке рішення не принесе очікуваного ефекту.

Михайло Крапивко, економічний експерт: “Перший наслідок – це здорожчання всього імпорту. Перед цим було здорожчання завдяки поверненню митних зборів та ПДВ, а зараз буде здорожчання завдяки встановленню більш вищого курсу іноземної валюти. Здорожчання понесе за собою інфляційний процес. Здорожчає все, окрім оплати праці”.

Це ж, як зазначають експерти, понесе за собою зменшення доходів українців. А це спричинить банальну неспроможність купувати іноземну валюту. Про це вже свідчить відсутність черг біля дніпровських пунктів обміну.

“Мені зараз зовсім не до доларів, якщо відверто говорити. Мені ото праця”.

“Можна купити. Черг немає, проте, а сенс? Невідомо, що буде завтра. Тільки через це”.

“Вы знаєте, я не цікавився, мені немає потреби. Я нікуди не їжджу”.

“Зараз це вже можна в банку робити, бо раніше, якщо до банку здавати валюту, то це було невигідно. А зараз до офіційних банків буде поступати валюта і то добре”.

Повернутись до довоєнних цифр вже нереально через неспокійну ситуацію в країні.

Михайло Крапивко, економічний експерт: “Ми можемо повернутися до довоєнного рівня життя, проте, це не означає, що повернуться цифри. Так не буває. Цифри вже будуть нові. Я так розумію, що після закінчення військових дій, після відновлення України, нам, мабуть, треба буде, як в 1996 році, робити девальвацію національної валюти, деномінацію”.

Тож, чи це рішення справді підтримка української економіки, чи, як кажуть експерти, «її гальмування» — підкажуть українцям гаманці.