Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Як змінився попит на спеціалістів під час війни

Цей рік, як і попередній, став одним з найважчих для економіки України. Багато українців втратили роботу через закриття підприємств чи вимушений переїзд. Попри це є низка професій, які і нині залишаються затребуваними. А деякі будуть вкрай актуальними у повоєнний час, коли ми будемо відбудовувати Україну.

«Вилетіли ці дві шиби, вілетіла там одна шиба і там, в тому цеху вилетіло два пластикових вікна».

Дніпрянин Богдан Шпак ділиться нюансами роботи у воєнний час. Рік тому чоловік повернувся в Україну і організував власний бізнес.

Богдан Шпак, підприємець: «Коли почалася війна, я також є засновником двох благодійних фондів, стикнувся з проблемою: не вистачає форми, не вистачає амуніції. Тому я замовляв ці послуги. І таким чином прийшов до того, що можу робити це сам і можу започаткувати цей бізнес».

Нині підприємство активно виконує замовлення для військових. Також працює і у напрямку пошиття жіночого одягу. А завдяки відкриттю підприємництва, роботу отримали кілька десятків мешканців, у тому числі переселенці.
Тетяна Довгополова — переселенка з Енергодару. Вона як раз і влаштувалася на нове підприємство швачкою. За фахом — хімік-технолог, проте, у війну перенавчилася швацькій справі, бо була потрібна робота.

Тетяна Довгополова, переселенка: «Дуже класно, що є старша майстриня, яка може допомогти. Ти можешь звернутися, якщо щось не виходить з машинкою. Наприклад, якщо щось зламалося або якось стіжок не так пішов».

Після початку війни росії проти України попит на ринку праці змінився. У тому числі й через міграцію всередині країни. Дніпро вийшов на друге місце з відкриття нових підприємств та надання робочих місць. Нині фіксується запит на працівників робітничих професій — від швачок до водіїв.

Тетяна Янушкевич, начальниця інспекції з питань праці та зайнятості населення ДМР: «Найбільш затребуваними у місті Дніпрі є спеціаліст у сфері торгівлі, в сфері транспорту, в сфері будівництва, в сфері комунального господарства, також у сфері надання послуг».

Така тенденція буде продовжуватися, додають фахівці. Через руйнування країна потребуватиме будівельників та енергетиків. Та лідируюче місце серед необхідних професій займають лікарі, бо постійна меддопомога необхідна як українським військовим, так і цивільним. Хірурги, медсестри, кардіологи та реаніматологи. А ще — психологи, зауважують фахівці.

Олександр Родинський, директор медичної клініки: «Тут мають взяти участь у дуже великій кількості реабілітологи у ментальній сфері. Тому що це постійний гострий стресовий стан, який супроводжує воїнів ЗСУ. І це всі жителі України, які тією чи іншою мірою переносять ці події».

Великий потенціал матимуть військові медики. Після війни їх залучатимуть до роботи в лікарнях та на практичні заняття у медичні виші. Однак, для відновлення країни, говорять фахівці, потрібно перезавантажити економіку.

Дмитро Бочаров, ректор Університету митної справи та фінансів: «Я думаю, що така динаміка буде зберігатися: економічні спецальності, юридичні спеціальності, пов’язанні з виробничими процесами і з логістикою транспортною».

Тоді актуальними будуть і професії маркетолога та менеджера.

Олена Лукіна, власниця рекрутингової агенції м.Київ: «Я бачу, що найпопулярнішими професіями мають бути рекламісти, тому що нам потрібно буде рекламувати наші товари у світі та Європі. Це сфера обслуговування, тому що я впенвнена, що до нас приїде дуже багато іноземців, і нам потрібно буде їх десь розташовувати. Тобто це готелі, кормити. Це і бари, ресторани, туристична галузь підніметься.

В нашому університеті нецікавих або неперспективних спеціальностей немає. Чому? Тому що ми їх просто не відкриваємо. Тому що при відкриті спеціальності ми враховуємо три фактори: кадровий склад, тобто спроможність забезпечення якісної освіти; другий момент — це попит на ринку праці, тобто зацікавленість з боку потенційних роботодавців, бо за велким раахунком нам не цікаво готувати фахівців, які нікому не потрібні. І третій фактор — зацікавленість з боку абітурієнтів. Якщо всі три фактори збігаються — кадровий склад, попит на ринку праці і популярність серед вступників — такі спецілаьності ми відкриваємо, з ними працюємо і забезпечуємо максимально. Я думаю, що така динаміка буде зберігатися: економічні спецальності, юридичні спеціальності, пов’язанні із виробничими процесами, з логістикою транспортною. Ну, а економіка — основа всього. Тобто підриємництво, фінанси, економіка — це ті спеціальності, які будуть запитані всюди і завжди». 

Читайте також: Дніпро шукає виробників FPV-дронів: камікадзе та бомберів, — Геннадій Корбан