Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Як пов’язаний арешт Тельмана Ісмаїлова з Коломойським

Рано чи пізно, але ті, хто порушив закон, повинні понести покарання.

 У п’ятницю, 1 жовтня цього року, заарештували колишнього господаря російського Черкізовського ринку, ресторатора та будівельника розкішних готелів у Туреччині Тельмана Ісмаїлова. Нагадаємо, з 2017 року він перебував у міжнародному розшуку.

За даними ЗМІ, колишній власник ресторану «Прага», в минулому один з найбагатших людей Росії, який звик витрачати свої гроші з розмахом – особистий позолочений літак, дощі з стодоларових купюр, Дженніфер Лопес на день народження – Тельман Ісмаїлов до свого арешту провів у Чорногорії близько трьох років. Він жив у приватному орендованому будинку в столиці, поблизу з управлінням поліції країни та будівлею МВС.

Що він наробив

До речі, Ісмаїлов – громадянин Чорногорії та Азербайджану, не Росії. Нікого не нагадує? Персонаж, звичайно, колоритний, з тих лихих дев’яностих, які вважали, і вважають, що зловили Бога за бороду. Але ордер виданий за вбивство двох осіб і викрадення забутого вже співака Авраама Руссо. За цими звинуваченнями якось загубилася кримінальна справа у Швейцарії про шахрайство.

У заяві російського БМ-банку повідомлялося, що в період з вересня 2012 по лютий 2014 року фінансова структура надала три кредити на загальну суму понад 230 млн доларів фірмі «Руслайн 2000» та голландській Tropicano Finance B.V. Вона входила у групу АСТ, яка контролювала Черкізовський ринок і належала Тельману Ісмаїлову. При цьому сам Ісмаїлов виступив поручителем за кредитами перед банком.

Структури Ісмаїлова обслуговувати позики з часом перестали і з’явився чималий борг. Згодом його визнали банкрутом, а майно виставили на торги. Банк, як кредитор, отримав ресторан «Прага», бізнес-центр «Тропикано», торговий центр та дві квартири боржника. Але відсудити найбільш відомий актив Ісмаїлова – готельний комплекс класу люкс Mardan Palace у турецькій Анталії – не вдалося. Зате, завдяки рішенню суду Нікосії, офшор Vesto Trading Limited, який поручився разом з Ісмаїловим по кредитах, розкрив для банку рух коштів по своїх рахунках. Завдяки цьому, зокрема, з’ясувалося, що близько 8 млн доларів пішло на покупку торгового центру Craig Valley Plaza в Лас-Вегасі, який заарештували на вимогу банку.

В процесі розслідування стало відомо, що Тельман Ісмаїлов пов’язаний з рядом швейцарських компаній, на які були переоформлені його активи. Це стало предметом розслідування прокуратури Цюріха.

При чому тут Коломойський

І тут ми підійшли до найцікавішого. Тому що і у нас в Україні є житель Дніпра і громадянин з трьома паспортами, яким цікавляться закордонні спецслужби. Є у цього громадянина і швейцарський паспорт.

Між Ісмаїловим та Коломойським є багато спільного, ніж здається на перший погляд. Нагадаємо, що американські слідчі знайшли майно українського бізнесмена у США – нерухомість та металургійні підприємства. У двох позовах на більш ніж 40 сторінках викладені обставини виникнення американсько-кіпрської бізнес-імперії олігарха. До законності її становлення в американських правоохоронців є питання.

Українського бізнесмена, як і Ісмаїлова, звинувачують у шахрайстві. До того ж Міністерство юстиції США подало цивільний позов до суду з вимогою конфіскувати американське майно екс-акціонерів ПриватБанку.

Читач, який уважно стежить за ситуацією, вже напевно здогадався, що мова йде про пана Коломойського. Аналогії зі справою Ісмаїлова чітко проглядаються, тільки азербайджанський бізнесмен абсолютно програє українському за розмахом. І за тим, як ховати гроші.

Наприклад, рефінансування кредитів. Один з феросплавних заводів Коломойського «Нікопольський завод феросплавів» у минулому отримав від ПриватБанку 14 млн доларів. Повернути ці гроші планували за рахунок виручки від продажу продукції. На практиці нічого подібного не було: банк видав заводу два нових кредити, якими позичальник погасив свій старий борг.

Інший – уявні застави. Veroni Alloys LLC – один з іноземних позичальників ПриватБанку і пов’язана з Коломойським компанія – отримала в банку 20 млн доларів. Під гарантію опинилась австралійська марганцева руда, яку Veroni повинен був поставити ще один офшор Halefield Holdings Limited Hangli. За контрактом між двома компаніями, який і став запорукою для ПриватБанку, сума угоди була величезною – 122,5 млн доларів. Veroni збиралася продати руду третього контрагенту – International Holdings Limited. Але жодна угода не була завершена.

Так що є у нас в країні самородки, у яких іноземні шахраї ще можуть багато чому повчитися. Тому Ісмаїлов може найближчим часом опинитися за гратами, а Коломойський ще ні. Різниця у тому, що Росія видала ордер на арешт, а Україна все ніяк не набереться мужності це зробити.