Дозвіл на зброю можна оформити по-новому. З 23 червня в Україні запрацював Єдиний реєстр зброї. Це дає змогу в електронному форматі обмінюватися даними. Сама процедура отримання дозволів буде спрощеною завдяки діджиталізації. Отримати послугу можна буде не виходячи з дому — через Єдине вікно громадянина або ж у зброярному магазині.
Марія, як і значна кількість громадян України, хоче отримати дозвіл на зброю. Нещодавні зміни полегшили її бажання.
Марія, дніпрянка: «Замість паперових бланків — електронні кабінети. Відтепер, щоб отримати дозвіл на зброю, не обов’язково йти до поліції».
В Україні запрацював ЄРЗ. Перевагою в МВС називають легкість отримання інформації щодо власної зброї. У Єдиному вікні громадянина можна перевірити актуальність дозволів та інші пов’язані документи.
Лілія Сомова, власниця магазину зброї: «Це найперший державний цифровий сервіс, і попередній також не одразу легко стартував. Але це дуже важливий крок на шляху до прийняття закону про зброю. І дуже важливо, що нам дуже допомагають органи дозвільної системи, органи ДЕКЦ зі своєї сторони, що наближає нас до такого важливого кроку».
Відтепер, згідно зі змінами Кабміну, подати документи на зброю можна трьома способами:
— до відділу поліції;
— через Єдине вікно для громадян;
— через магазин для продажу зброї.
На порталі «Єдине вікно» для громадян доступний повний перелік послуг, що стосуються зброї:
— отримання дозволу на придбання зброї;
— на зберігання зброї;
— зміна місця зберігання зброї;
— продовження строку дії дозволу на придбання (перевезення, зберігання, носіння) зброї;
— заява щодо комісійного продажу зброї;
— отримання витягу з реєстру;
— перевірка витягу з реєстру;
— перевірка зброї в розшуку.
Якщо говорити про алгоритм подання документів через магазин, він не є складним. Необхідно особисто звернутися до магазину, надати необхідний пакет документів. Далі очікувати на опрацювання відповідних документів.
Після опрацювання всіх документів та наявності вже електронного дозволу, людина може перейти до покупки бажаної зброї.
Лілія Сомова, власниця магазину зброї: «На цей дозвіл можна придбати не як раніше — одну одиницю зброї, а необхідну кількість протягом дії цього дозволу. Ми в електронному реєстрі записуємо на людину цю зброю, і вона її забирає. І дозвіл її буде не книжечка, як було раніше, а все в електронному вигляді».
Але не всі власники зброї у захваті від таких змін. Бо поки багато нюансів ще є недопрацьовані.
Юрій Мінкін, власник зброї: «Щодо користувачів, які вже мали зброю на момент внесення змін 622 наказу. Є певні проблеми, скажу одразу, в тому числі і в мене. Частина дозволів, виданих раніше, на сьогоднішній день в реєстрі зброї не відображаються. Тобто в день введення реєстру в дію, 23 червня, я своєї зброї не побачив взагалі».
Але є і позитивні моменти, які стосуються цифровізації та відвідування дозвільної служби, яку в народі вважали корумпованою.
Юрій Мінкін, власник зброї: «Звичайно, питання цифровізації полегшує життя. Тобто навіть з усіма існуючими недоліками нової редакції 622 наказу, кількість візитів до дозвільної служби скоротилася».
Для ліквідації корупції у дозвільних органах та боротьби з нелегальною зброєю, влада вирішила провести діджиталізацію.
Ігор Чаленко, голова Центру аналізу та стратегії: «Зараз йде намагання очолити цей процес, тобто максимально вивести з тіні ту зброю, яка знаходиться у нас, відповідно, нелегально. Ну і плюс, звичайно, вже коли йде нова купівля зброї, прибрати людський фактор. Бо дуже часто саме під час оформлення документів це питання мало корупційні ризики».
Тож як будуть реалізовуватися зміни та чи будуть задоволені самі користувачі зброї — побачимо згодом.
Читайте також: Чи можна заразитися інфекційним захворюванням у манікюрному салоні та як максимально убезпечити себе