Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Як готується до реформи дитячого харчування школа №1 у Дніпрі

Українські школи переходять на оновлену технологію шкільного харчування. Саме в Дніпропетровській області найвищий відсоток якісних страв. Про це заявила голова Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів Владислава Магалецька. В основі нових страв – енергетична цінність, оптимальне співвідношення в їжі білків, жирів та вуглеводів та, звичайно, різноманіття. Найголовніше – безпека їжі. 

Колись звичний шкільний обід виглядав так: не завжди апетитно і здебільшого скромно. Запити шкільні «смаколики» пропонували чайним напоєм з тонною цукру або какао на воді.

Катерина Василенко, учениця 10-го класу школи №1: «Мені не подобається те, що, на мою думку, багато макаронів, таких виробів, тобто такі некорисні вуглеводи – це не дуже добре».

Десятикласниця Катя очікує на нові страви в шкільній їдальні з нетерпінням, прагне харчуватися смачно та збалансовано.

Катерина Василенко, учениця 10-го класу школи №1: «Я дуже очікую нове меню, тому що мені здається, що багата кількість вітамінів – це дуже корисно для організмів дитячих, дорослих. Тобто збільшується користь, більш збалансоване харчування. Мені здається, дуже-дуже класно».

Змінюється підхід до харчування в принципі. Так, у першій школі показали сьогоднішні порції у порівнянні з майбутніми.

Кухар-технолог: «Збільшено гарнір, буде включено фрукти кожного дня. Молодша порція сьогодні представлена какао на молоці, хліб цільнозерновий. Тобто порція стає більш кориснішою, більшою, більш насиченою».

Нові норми харчування. Постановою Кабміну від 24 березня їх затвердили в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. Основні нововведення – більше овочів, ягід, фруктів та соків.

Олександра Малишева, технологиня з харчування: «Тобто, щоб розглянути сьогоденне меню, то фруктів включено 35г, а соки зовсім відсутні. До нового меню фрукти будуть включені кожного дня на сніданок, обід. По 100 г та 200 г соку на сніданок, обід один раз на тиждень».

Про якість харчування у школах та дитсадках після реформи говорять у профільному департаменті міськради.

Юлія Дуогітє, представниця департаменту гуманітарної політики Дніпровської міськради: «50% якості життя, за даними ВОЗ, якщо по дослідженням ми дивимся, залежить від способу життя. А в способі життя основну роль відіграє харчування. Тобто, якщо ми неправильно харчуємся, до чого це може дійти? Це і порушення обміну речовин, це і ендокринні хвороби. Спостерігається виразна тенденція поширення ожиріння і патології системи кровообігу».

“Здесь мы видим завтрак, школьный завтрак, который в настоящее время. Здесь отсутствуют фрукты, здесь отсутствуют молопродукты, недостаточно овощей, мяса, яловичины недостаточно. Здесь и превышение масла сливочного».

Тепер раціон харчування учнів щоденно матиме овочі, бобові, яйця, сири, молочні продукти, корисні жири, м’ясо та рибу.
Обмеження потребуватимуть цукор, сіль, картопля та хліб.
Повністю приберуть консервацію та ковбасну продукцію.

Наталія Мельникова, мати учнів школи №1: «Мені, як мамі, вкрай важливо, щоб харчування моїх дітей було правильним та збалансованим, бо ні для кого не є секретом те, що саме правильне харчування є основою здорового зростання дітей. Вдома я можу це забезпечити, але за межею дома я не здатна це контролювати».

Кухня 1-ї школи до технологічних змін готова. Нещодавно закуплена техніка допоможе у додержанні нових норм харчування.

Кухар: «Зараз ми будемо смажити цибулю на чахогрилі. Дуже зручна плита. Є таймер».

В їдальні школи встановили інтерактивний монітор, на якому можна проголосувати за рівень якості харчування.

Наталія Ткаченко, директорка школи №1: «Всі вимоги, які необхідні зараз для впровадження ХАСПУ, витримані 100%. Закуплено нове обладнання, сучасне обладнання, яке дає змогу організувати, приготувати якіснішу іжу і смачнішу їжу. Це відмічаємо ми, робітники, та наші діти».

Нові страви – наче у ресторані. Безпека та корисні елементи – основа реформи. Технологічні карти нового шкільного харчування затвердила Держпродслужба. Якої думки про нові страви діетологи?

Вікторія Калашнікова, дієтологиня вищої категорії: «Принципиально важно, что теперь будет отслеживаться количество пищевых волокон, а это именно как раз овощи и фрукты, которые будут в рационе деток. Важно, чтобы ежедневно все детки получали и фрукты, и овощи, как часть своего рациона. Затем прекрасно, что теперь будет ограничиваться количество соли и сахара. Я сталкиваюсь в своей врачебной практике очень часто с тем, что рацион деток изобилует этими продуктами».

Реформування шкільного меню – важливий період для всієї країни та Дніпра. Загалом у регіоні понад 840 шкіл. Там харчуються 265 тисяч дітей. Їх безпека – одне з першочергових завдань.