— Електронні реєстри військовозобов’язаних, автоматичне отримання УБД, погрози ухилянтам та тим, хто незаконно залишив країну. На Вашу думку, чи потрібно організувати процес мобілізації, щоб це був прозорий процес, і не було порушень прав громадян?
— Можливо, електронний реєстр – це не так погано, бо це зручно. У місті Дніпрі, наприклад, місцева влада запроваджує масу електронних реєстрів, електронних сервісів, і це зручно людям. Щодо загроз та силових методів мобілізації – безумовно, я проти. Ну, подумайте самі, який захисник буде з цієї людини, яка не хоче і ухиляється від служби в армії, від захисту Батьківщини. Який із нього буде воїн?
Тому потрібно чітко поділити. Є люди, які вмотивовані. Як мотивувати людей? Насамперед це реклама та пропаганда захисту Батьківщини. Це перший принцип. Подивіться, наприклад, яка пропаганда та реклама захисту Батьківщини у Сполучених Штатах, Ізраїлі. В Ізраїлі дуже престижно служити в армії, там є і дівчата, і чоловіки. Це вважається престижно, і це має масу пільг. Вступ до університетів. Платять добрі гроші за службу в армії. І багато перспектив відкривається у тих людей, які захищають Батьківщину.
Зрозуміло, що ми перебуваємо у тяжкій війні, і люди гинуть. Тому, мабуть, людям треба запропонувати якісь пакети. Страховку, компенсацію сім’ї у разі загибелі годувальника. Розробити критерії, наприклад, якщо у людини троє дітей — вона точно не може бути на передовій, бо є годувальником. І так далі, і так далі. Ряд критеріїв, які має розробити Міністерство оборони для того, щоб упорядкувати питання, пов’язані із закликом, питання, пов’язані з ухиленням від призову. І тоді ми не матимемо такої проблеми.
А ми бачимо, що там скандал у військкоматі, там скандал у ВЛК. Там ще щось. Звичайно, люди все це бачать – вони розуміють, що про них ніхто не подбає. Вони розуміють, що про їхні сім’ї ніхто не подбає. І тому вони так і ставляться.
Тому є люди мотивовані, яким не потрібно пояснювати нічого, вони розуміють, що Батьківщину потрібно захищати, і що якщо вони її не захистять, то прийдуть до їхніх дружин, до їхніх родин, до їхніх дітей додому окупанти, і господарюватимуть і творитимуть злочини. які ми з вами бачили у Бучі та в інших окупованих регіонах.
А є люди, які не мотивовані, тож їх треба мотивувати. По-своєму, іншими способами. Знову ж таки, розробити критерії. Не хоче людина, яка ухиляється від служби в армії – добре, вона може працювати в тилу на армію. Він може рити окопи зрештою, будівельні роботи проводити, і так далі, і так далі.
Тож це серйозні роботи, серйозний підхід, серйозна реформа для системи ТЦК. Безумовно, ми опинилися в тій стадії, коли у нас з одного боку війна, а з іншого боку – немає цих критеріїв, немає стимулів. Тому все це робиться із коліс. І є перегини на місцях, є у військкоматах, це очевидно. Але, на жаль, ми не маємо багато часу на реформи в цій галузі.
Тому я сподіваюся, що Міністерство оборони – а система ТЦК відноситься не до Генштабу, треба не плутати це, система мобілізації та комплектації відноситься до Міністерства оборони, — сподіваюся і розраховуватимемо на те, що новий міністр оборони таки підійде до цього розумно. І будуть справді якісь критерії.
Я Вам скажу дуже простий критерій – наприклад, в Ізраїлі, якщо в сім’ї одна дитина, один син – його ніколи не посилають у гарячу точку, тому що це єдина дитина. Він служить в армії, але не в гарячій точці. Існують різні ситуації. Ми маємо війну, тому в нас є батьки, які служать в армії. Тут також мають бути критерії. Якщо у людини, припустимо, троє дітей, — ми розуміємо, що держава в тих умовах, в яких ми опинилися, очевидно, не подбає про її сім’ю, — тому тут мають бути якісь страхові пакети, страхові виплати. Потрібно розуміти, що мають бути обмеження. Якщо в людини троє дітей і більше, вона теж, напевно, не може служити на передовій. Окрім як за власним бажанням. Це я говорю просто наприклад. Я кажу, що мають бути критерії, ці критерії повинне виробити Міністерство оборони, довести до системи військкоматів, до Центрів комплектації, і відповідно діяти згідно з цими критеріями, і тоді не буде таких жорстких перегинів, про які ми читаємо і бачимо щодня те, що відбувається.
Читайте також: Сьогодні ворог “привітав” Нікополь з Днем міста черговими ударами