«Люблю, коли вони важкопоранені». Так кажуть наші аеророзвідники, які боронять Донеччину. Побут 108 окремого гірсько-штурмового батальйону складається з цілодобового нищення ворога та корегування вогню «богів війни» — артилерії.
«Кожен руський може бути хорошим, коли він 200. Але я люблю, коли вони 300 або важкі. 300 —щоб їх там витягали, лікували, гроші на них витрачали, годували».
Військовий з псевдо «Скіба» — командир відділення безпілотних авіаційних комплексів 108 окремого гірсько-штурмового батальйону. Ці воїни на Донецькому напрямку нищать окупантів. Не тільки корегують роботу артилерії, а й скидають вибухові подарунки рашистам.
У підрозділі навіть є своя, так би мовити, лабораторія. Де стоїть обладнання для ремонту, конструювання всього необхідного.
«Скіба», військовий 108 ОГШБ: «Ми зараз в лабораторії. Ми її так і називаємо — біолабораторія. Робимо оперення для ВОГів, ось такі, готові вже. Друкуємо ось на цих принтерах. Тут у нас є люди, які займаються переробкою, ремонтом Mavic. Переробка на дві батарейки, переробкою пультів під виносні антени. Люди займаються цим».
Майстри також роблять унікальні системи скидів для гранат, розробляють боєприпаси, які наносять багато шкоди окупантам.
«Скіба», військовий 108 ОГШБ: «І вибухівку всяку робимо також. Ось такі штучки і для скидів, і для дронів-камікадзе. Сюди забиваємо тротил, така штучка краще, ніж граната летить. Уламків більше. Це все донори наші — поломані дрончики, які чекають ремонту, які йдуть на донори і тому подібне».
Опановують й відносно нові для України технології — такі як FPV-дрони, відомі, як дрони-камікадзе.
«Скіба», військовий 108 ОГШБ: «Ось це, якщо подивитися, якби його було в 10 раз більше, ми би тут не сиділи. Я б вже там десь працював. Нищив би їх просто. Ці ми сьогодні прошиємо, ввечері, може, візьму парочку й буду їхати прибувати працювати».
Приділяють час і навчанню. Боєць на псевдо «Шеф» каже: раніше, на початку великої війни, військові були значно обмежені.
«Шеф», військовий 108 ОГШБ: «На початку війни у нас був один пілот і ми, грубо кажучи, нічого їм не могли зробити, окрім корегування артилерії. Потім, коли ми приїхали на Донбас, ми вже навчилися, точніше «Скіба» навчився кидати гранати, давати трансляції, краще корегувати артилерію, краще поводився з дроном у повітрі. І у нас просто результат. Можете побачити, які ми відео викладаємо».
Нині складно уявити бойовий підрозділ без «очей» в небі. Бо такі технології не тільки нищать ворога, а й рятують життя українським захисникам.
«Шеф», військовий 108 ОГШБ: «Краще втратити квадрокоптер, який коштує 2-3 тисячі, та навіть 10 тисяч доларів, але зберегти людське життя та наших воїнів. І нанести більше втрат противнику. Ось і все. Треба донатити, купувати. Слава Богу, що люди почали розуміти, що дрони — це витратний матеріал. Раніше, на початку війни, я втратив дрон, і мене одразу почали дрюкать: ти втратив дрон, все, ти такий поганий».
Хто б що не казав, але робота аеророзвідки та операторів безпілотних авіаційних комплексів — непроста та має свої нюанси.
«Шеф», військовий 108 ОГШБ: «Пілот — це не тільки пілот і квадрокоптер. Це генератор, Starlink, це машина, це куча приладів, планшети, антени, зарядки, павербанки, резина, паливо. Тобто один пілот також дуже дорого обходиться. Ну, саме складне — це коли зима, осінь — це дороги. Болото, доїхати просто нереально».
Для виконання успішних операцій волонтери привезли для підрозділу квадрокоптери. Зараз вони вкрай необхідні нашим бійцям.
«Передаєм ці 5 дронів Mavic на наш 108 батальйон 10-ї ОГШБ, безпосередньо головному пілоту Андрію Скібі. Ми завжди постійно хлопців підтримуємо і будемо підтримувати. Дяка всім друзям з Франківська, і не тільки, які підтримують і постійно допомагають нашим ЗСУ. Слава Україні».
Читайте також: Традиційне прибирання: до ладу привели одну з насосно-фільтрувальних станцій Дніпра