В Україні збільшується кількість багатодітних батьків. І це не про демографічний вибух, а про нові схеми для ухилянтів. Оформлення фіктивного батьківства додалось до інших махінацій, серед яких перетин кордону поза пунктами пропуску, підробка документів та зловживання системою “Шлях”. Що загрожує ухилянтам та організаторам схем?
Чи не щодня розробляються нові схеми втечі ухилянтівза кордон. Є охочі скористатися такими можливостями, і є ділки, які заробляють чималі гроші. Так, на Дніпропетровщині викрили двох мешканців Синельниківського району, які торгували фіктивними документами на батьківство.
“За грошову винагороду у розмірі 6 тисяч доларів США вони пообіцяли чоловіку оформити фіктивні документи на батьківство на трьох неповнолітніх дітей. Чоловіків затримано в порядку статті 208 КПКУ після отримання другої частини коштів та передачі фальсифікованих документів. На даний час підозрюваним обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою терміном на 60 діб”, – повідомив прокурор Синельниківської окружної прокуратури Максим Слончак.
Чоловіки підшуковували багатодітних матерів та обманом оформлювали фіктивне батьківство.
“Фіктивне одруження або фіктивне усиновлення трьох чи більше дає в подальшому підставу для виїзду за кордон чоловікам призивного віку. Однак ці особи не мають наміру на дійсне виконання батьківських обов’язків на утримання цих дітей”, – зазнавчив Максим Слончак.
Жінки почали звертатися до правоохоронців. Що й призвело до відкриття кримінального провадження.
“Правоохоронцям стало відомо про схему злочинної діяльності після декількох звернень багатодітних жінок через відсутність соціальних виплат на дітей”, – додав Слончак.
Слідчі дії тривають, також перевіряється причетність затриманих до оформлення фіктивних шлюбів з жінками з інвалідністю.
Адвокати кажуть, є різні розповсюджені схеми з підробкою документів: від вже згаданого фіктивного шлюбу до змін в паспорті.
“Наприклад, це заниження віку. Коли особі є більше 18 років, то навмисно занижують відомості. Наприклад, йому 16-18 років, що є підставою для перетину кордону або уникнення від мобілізації. На жаль, люди цим користуються. Ну і як ми знаємо, наслідки не дуже хороші: передбачається як штраф, так і до позбавлення волі”, – сказав адвокат Дмитро Крупський.
Аби зрозуміти кількість різних схем, достатньо зайти на сторінки СБУ, поліції, прокуратури чи ДПСУ.
Деякі чоловіки купують маршрути, аби перейти кордон пішки чи переплисти річки. А бувають випадки, колиухилянти гинуть, намагаючисьподолати водну переправу. Так українець ледь не втопився, намагаючись дістатися угорського берега Тиси.
Сюди з якою метою прибули? – Дістатися за кордон. У вас, якісь родичі є за кордоном? – Так. В Угорщині також? – Ні. Мали намір через Угорщину далі слідувати? – Так. Куди саме? – До Польщі. А хто порадив вам такий шлях обрати? – Колеги. Тобто, ні про те, що через річку ви будете плисти вас не попереджали? – Стало відомо тоді, коли я вже був на місці.
Організаторів схем затримують, ухилянтів, які віддають їм десятки тисяч доларів, все ж доправляють до ТЦК. І на це не впливає обговорення нового законопроєкту про мобілізацію.
“Не можу сказати, чи збільшилася, чи зменшилася кількість шахраїв, які надають ці послуги, але вони є. Так само, як і особи, які користуються цими незаконними послугами, вони є. Правоохоронні органи заявляють, що дуже активно працюють у цьому напрямку, виявляють як організаторів злочинної схеми, так і тих осіб, які скористалися цими послугами”, – каже Дмитро Крупський.
Тим часом правоохоронці закликають не наражати себе на небезпеку та не вірити шахраям, котрі запевняють у безпечному перетині кордону річкою, високогір’ям, або завдяки фальсифікації документів.
Читайте також: Перші учасники розпочали навчання: Державна служба зайнятості втілює експериментальний проєкт для ветеранів