Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Екопроєкти Дніпра: підсумки 2021 року

Кінець року: час підбивати підсумки та звітувати про зроблене. 2021-й запам’ятався масштабними екологічними проєктами у Дніпрі. Міська влада, активісти, громадськість організовували чимало заходів, починаючи від чистки головної річки країни на байдарках, завершуючи екосамітами та підписанням меморандумів з промисловими гігантами міста.

Цьогоріч вперше у Дніпрі центр екологічного моніторингу провів лабораторний контроль вмісту забруднюючих речовин в атмосферному повітрі промислової зони. Пересувна станція робила заміри 22 показників поблизу Дніпровського металургійного заводу.

Тоді причиною нічного вимірювання стало звернення мешканців до Дніпровської міської ради зі скаргами на сморід та задимлення від Дніпровського металургійного заводу.

На сьогодні у міської влади є позитивний досвід розв’язання проблеми забруднення повітря. Дніпровська мерія на чолі з міським головою Борисом Філатовим проводять перемовини з промисловими гігантами щодо встановлення новітнього екологічного обладнання.

Олег Семенко, директор департаменту екологічної політики Дніпровської міськради: “Достаточно серьёзная работа была проведена с промышлеными предприятиями. Фактически два предприятия подписали экомеморандум с мэром. И на самом деле такие предприятия как «Потоки» и «ДТЕК» их выполнили. В работе сейчас идет меморандум и мероприятия по улучшению экологической обстановки завода им. Петровского «ДМЗ».

Окрім глобальних питань, подумали і про біорізноманіття водойм. На озері Котлован цьогоріч провели зариблення. Близько 500 кілограмів мальків трьох видів — коропа, амура і товстолобика — випустили у водойму.

Перед зарибленням експерти-екологи провели біологічну експертизу — на її підставі вирішили, які саме види приживуться і не порушать балансу середовища. Тепер екологи контролюватимуть як приживається риба.

Роман Новіцький, завідувач кафедри водних біоресурсів та аквакультури Дніпровського державного аграрно-економічного університету: “Водойма Котлован – це доволі велика водойма, майже 30 гектарів. При дослідженні ми виявили, що воно достатньо чисте, тому що має дренаж із Самарою. Має підводні джерела. Вода по санітарно-хімічним показникам доволі чиста. Вода не цвіте. 
Запрошували навіть підводників, які пірнали, дивились яке дно”.

Підводники, і за сумісністю біоактивісти, допомагали із проектом і технічною реалізацією зариблення. Для них це п’ятий захід.

Валентин Левшин, президент громадської організації «Підводні мисливці та рибалки Дніпра»: “Ми в цьому році будемо робити п’яте зариблення. Тому в нас є досвід зариблень. До нас навесні звернувся депутат Дмитро Киселевський, попросив допомогти з цим питанням – які документи потрібні, де взяти рибу, як це зробити. Ми випускаємо рибу тільки офіційно, з усіма документами. Тому ми взялись допомогти в цьому питанні. Показали які в нас документи, як ми це робили і дуже зраділи такій ініціативі”.

Чимало перевірок провів департамент протягом року. Наприклад, як ОСББ та ЖБК дотримуються правил на вивезення сміття. Суперечка виникла між мешканцями будинків п’ять та сім, по вулиці Шолохова. Проблема була у сусідстві сміття. За його вивезення відповідають дві різні компанії – “Екологія-Д” та “Дніпро-Комунтранс”. Баки ж розташовані були на одному майданчику, тому габаритний та негабаритний непотріб скидали в одну купу.

Тетяна Левачова, начальниця відділу екологічного контролю департаменту екологічної політики Дніпровської міськради: “Від цього страждають мешканці найближчих будинків, тому що ті, хто не платить за великогабаритне сміття, вони скидають свій крупногабарит, негабаритне, на майданчик “Екології-Д”. “Екологія-Д” вивозить. Це дуже добре, що “Екології-Д” вивозить, щоб був порядок. Але ж де свідомість мешканців міста?”

Підбиваючи підсумки року, директор департаменту екологічної політики Дніпровської міськради заявив: в 2022-му на місто очікують зміни в поводжені з відходами.

Олег Семенко, директор департаменту екологічної політики Дніпровської міськради: “Мы полностью изменим ситуацию со строительными отходами. Мы на самом деле ее уже выровняли, но с негабаритом существует определенные проблемы. Мы ее изменим, мы закупим большое количество мультилифтов, со строительными отходами в нашем городе наведём порядок уже окончательно”

Наприкінці ж року у Дніпрі вирішили нагородити екосвідомих дніпрян, відзначивши найбільш екоактивних містян та представників бізнесу. Звітували про цьогорічну роботу у напрямку збереження екології.

“Прежде всего департамент экологической политики подводит итоги работы за год. Работы было очень много, работа была с промышленными предприятиями, с общественными организациями, с учеными. И это мероприятие посвящено учреждению экологической премии, которую, я думаю, мы будем вручать каждый год”.

Невипадково премію назвали «Зелена надія Дніпра». Адже екологи кажуть: світ змінюється, а екологічні проблеми залишаються. Організаторами заходу виступили департамент екології та “Екосвідомість Дніпра”.

Володимир Логвін, номінант «Dnipro Green Hope 2021»: “Эмоции переполняют. Для нас это очень важно, будем продолжать в таком же духе. Более того, я сегодня вытащил бирочку, где следующим этапом – это сделать чище сушу. Если в этом году мы очень активно принимали участие в уборке территории водоёмов, то в следующем году – это суша.

У Дніпрі таку премію вручали вперше, а сам захід не має аналогів в Україні. Запросили представників громадських організацій, бізнесу, активістів, як амбасадорів. Тих, хто долучився до екологічних заходів міста. У новому екологічному році їх стане ще більше.