Економічні підсумки 2023. Ціни на продукти і товари, тарифи, зарплати і долар. Якими були ціни, тарифи і зарплати у 2023 році? Чим здивував долар? І як не втратити рівновагу, маючи усе це в голові? На підставі показників і чинників, які стосуються кожного українця.
Стільки в середньому пані Олена залишає на ринку. Та попри тотальне здорожчання, додає: новорічний стіл буде!
“Холодець, як зазвичай олів’є, всяка нарізка, та й, напевно, все-таки баночка ікри”, – каже дніпрянка Олена.
На їжу і продукти харчування дніпряни цьогоріч витрачали майжена 10-15% більше. Більш точні дані наводить Головне Управління статистики в області.
Рекордсменом за січень-листопад 2023 стала оливкова олія – здорожчала на 36,2%.
Масло вершкове на 6,1%.
Пшоно зросло в ціні на 9,6%.
Хліб на 5,8%.
М’ясо і м’ясні продукти загалом на 13%.
При цьому яловичина подорожчала на 18,9%. Свинина на 16,1%, а курятина на 16,2%.
Сметана і вершки подорожчали на 7,9%. Сири на 2,1%.
А українське “біле золото” взагалі побило минулорічний рекорд!
“Я брала по 60, теперь я беру по 200, сало!”.
Водночас, у супермаркетах за сало просять вдвічі більше, ніж на ринку! Чому ціни злетіли? Експерти назвали кілька причин.
“Повернення податкових навантажень до воєнного часу. ПДВ та акциз на паливо, з палива почало все стрімко зростати. Ну, і повернули податки для ФОП 1-2 групи”, – зазначив економічний експерт Михайло Крапивко.
Натомість цього року подешевшали гречка, курячі яйця, рис, овочі, фрукти, пшеничне борошно і цукор.
Бензин і дизель у січні-листопаді подорожчали в цілому на понад 6%. Газ для авто – на 12,3%.Серед основних причин – блокування на українсько-польському кордоні.
Лихоманило цьогоріч і валютні заощадження українців. Влітку обмінники не приймали купюри доларів 96-го і 2006 років. Люди нервували, бо сплачували пеню. Але курс національної валюти цьогоріч суттєво не змінився.
“Ми відійшли за цей рік від фіксованого курсу, прийшли до ринкового, при цьому вартість долара піднялась лише на 2 гривні”, – сказав Михайло Крапивко.
В Україні не допустили і розвитку гіперінфляції, яку ми пережили 2022го. Експерти зазначають: усе завдяки міжнародній допомозі і бізнесу, який продовжує працювати.
“Завдяки діям і політиці цих підприємців, не була розкручена гіпер-інфляція, яку ми пережили у 2022 році, вони скорочують свої прибутки, свою рентабельність, але утримують економіку на плаву”, – каже Крапивко.
Попри мораторій на підвищення тарифів на ринку природного газу і теплопостачання, Міненерго цьогоріч підняв вартість кіловат-години. Втім, аналітики вважають, що це ще не межа.
“Якщо говорити про тарифи 2024 році, я очікую зростання вартості електроенергії, можливо, навіть вдвічі. На першому етапі піднімуть тарифи до 3,5 грн, і наприкінці року буде ще одне зростання до 5 грн”, – повідомив голова спілки споживачів комунальних послуг України Олег Попенко.
Та на засіданні уряду 27 грудня прем’єрДенис Шмигаль заявив, що до кінця опалювального сезону тарифи на електроенергію не підніматимуть!
За підсумкамитретьогокварталу середнямісячна зарплата в Україні 17 937 гривень-це дані Держстату. У порівнянніз аналогічнимперіодомминулого року,це плюс 22,7%.
Найбільше заробляютьв айті, фінансовій,авіаційній, оборонній сферах і державному управлінні.
Повна статистична картина буде вже у січні 2024 року.
А щоб не втратити глузд від інформаційного потоку, треба об’єктивнорахувати власні здобутки і втрати, радять психологи.
“Підсумки мають бути гарними, а те, що не вдалося, не вийшло, ми можемо перенести на наступний рік, як план. І це буде як наступна ціль, і тоді буде більше шансів, що людині буде простіше йти, бо в нас вже є певний перелік, чого ми досягли, і саме з досягненнями краще працювати, а не з тим, що не вийшло”, – каже психологиня Еліна Карепова.
А для цього одного бажання замало. Потрібні міцність і сила, що притаманні захисникам України. І зеленому дерев’яному дракону. Рік якого наступає.
Читайте також: Любов, що перемагає війну: історії батьків, які усиновили дитину під час вторгнення рф