Site icon Телеканал «ДніпроTV»

Ейджизм при працевлаштуванні у Дніпрі: як боротися?

Днями в Україні набрали чинності правові норми, які забороняють у оголошеннях про вакансії вказувати стать або вік майбутнього співробітника. В разі порушення, на роботодавця чекає штраф у розмірі 65 тисяч гривень. Чи допоможе це боротися з проявами ейджизму в Україні – розповіли фахівці з працевлаштування.

У дніпровський центр зайнятості звертаються всі категорії громадян – як молодь, так і особи похилого віку. Роботу пропонують відповідно до освіти шукача або його досвіду. Тут вже декілька років відсутні вимоги щодо статі та віку у вакансіях. Роботодавцям роз’яснюють: необхідно спочатку побачити людину, поспілкуватися з нею, а потім вже вирішувати, приймати на роботу, чи ні. З огляду на те, що більш мобільна молодь часто шукає роботу за кордоном, роботодавцям рано чи пізно доведеться забути про ейджизм.

Марина Балицька, начальниця відділу активної підтримки безробітних Дніпровського міського центру зайнятості: “Молодь, яка, можливо, інколи шукає кращого життя. Вона попрацювала тут, пішла далі. Вона дуже мобільна, вони не затримуються надовго. Переважна більшість не затримуються на одному місці. А ось людина елегантного віку з досвідом роботи, вона буде цінувати роботодавця і викладатися на всі сто”.

Втім, на практиці все не так оптимістично. Дискримінацію за віком відчули на собі деякі відвідувачі центру зайнятості, яких ми зустріли.

Едуард Філатов, колишній військовослужбовець, безробітний: “Ищу работу. Обращусь в одно место, во второе. Иногда встречаюсь с тем, что мне говорят: “Вы старый”. Я говорю: “В смысле? В АТО служить не старый, а на работу… По-моему, я выгляжу еще вполне нормально и по здоровью все нормально”. Нет, говорят, нам нужны до 50, до 35″.

Оксана Базарна, безробітна: “Не берут уже после 45, не хотят брать, независимо – женщина или мужчина. В моем окружении больше женщин знакомых, очень часто отказывают”.

Поза стереотипами, сучасний ринок праці потребує від співробітника постійного розвитку і вдосконалення не лише професійних знань, а й так званих «м’яких» навичок.

Марина Балицька, начальниця відділу активної підтримки безробітних Дніпровського міського центру зайнятості: “Критичне мислення, логічне мислення, мобільність, це у нас здатність працювати в команді, здатність приймати самостійні рішення. Якщо ви під час співбесіди покажете всі оці свої вміння, володіння цими навичками, готовність до навчання, готовність до змін – роботодавець буде не так вже перебірливо обирати претендентів”.

Юлія, розробниця і викладачка курсу для менеджерів з персоналу говорить: закон правильний, але дискримінацію за віком при працевлаштуванні навряд чи вдасться викоренити.

Юлія Гуртова, авторка курсу для менеджерів з персоналу: “Поскольку у нас собеседования проходят и по телефону, и резюме отправляет человек, а там обычно указывается пол и возраст, то есть буквально на первых этапах уже будет идти очень сильный отсев тех, кто не подходит. И поэтому, как таковое проблемное поле, проблематика людей – соискателей, которые хотят найти работу, устроиться, хотят быть продуктивными, скорей всего таким образом не решится”.

Фахівчиня радить шукачам роботи “золотого” та “середнього” віку не боятися претендувати на бажану посаду, навіть якщо у вакансії зазначені вікові обмеження.

Ми перевірили. Попри штрафи для роботодавців, на одному з сайтів з пошуку роботи все ще можна побачити вакансії, в яких вказані вимоги щодо віку працівника.