«єПідтримка» виявилася єПозикою? 6 500, які українці на початку повномасштабного вторгнення отримали від держави, вимагають повернути. Відповідні листи масово надходять до бюджетних установ. Тож, чи треба повертати ці кошти – пояснюють адвокати.
Відео з особистого архіва Максима Реуцького. Повномасштабне вторгнення російських військ, як і всіх українців, торкнулося його особисто. Потреба у грошах для багатьох стала гострим питанням. Максим — один з тих, хто скористався програмою «єПідтримка».
Максим Реуцький, повернув гроші «єПідтримки»: «Відповідно, на той момент я втратив три чверті своєї практики, залишилась тільки формальна зарплатня. Відповідно, коли «Дія» сказала, що я маю право, чом би й ні? Тобто раніше, коли я, як підприємець, заходив у «Дія» під різними приводами — коли були епідемії і карантини — «Дія» казала мені, що всі компенсації не про нас, тобто не про психологів. Відповідно, тепер я подумав, що нарешті там хтось подумав про тих, хто зараз ситуативно втратив прибуток, втратив таку можливість».
Тепер держава вимагає повернути кошти, які спрямовувалися на допомогу. Максиму для цього довелося влізти у борг.
Максим Реуцький, повернув гроші «єПідтримки»: «Відчуття таке, що це був якийсь поганий жарт. Саме інформування: держава видає гроші більш-менш персонально, більш-менш інтимо, а вимагає їх назад через департамент, через безпосереднє керівництво, через твого безпосереднього начальника. Причому формулювання там — «незаконно отримані», «терміново повернути», «в разі чого — суд». Тобто знаєте, якесь таке відчуття, що ти якнайменше — якийсь правопорушник».
Листи з вимогами повернути гроші почали масово надходити до бюджетних установ.
Олена Доненко, адвокатка: «Там дуже великий перелік, на 129 аркушів тільки перелік людей, які отримали цю допомогу. І у листі відповідному зазначається, що ця допомога була отримана неправомірно. Хочу наголосити, що ця помилка сталася не завдяки помилці людині, яка подавала заявку і отримувала ці кошти, а людині, яка перевіряла цю заявку і яка погоджувала виплату цих коштів».
У 2022 році 6 500 від держави отримали майже 5 мільйонів українців. Про це відзвітували в уряді.
«Спільна робота та підтримка один одного — це формула успіху нашої держави й перемоги у війні. Тому уряд після початку повномасштабної війни максимально допомагає і регіонам, і громадам, і громадянам. Програма «єПідтримка», яку ми запустили ще в березні, повністю реалізована. Всі, хто подавався на виплату в розмірі 6500 грн, її отримали. Фінальна сума всіх виплат склала 30 млрд 900 млн грн».
Ігор Мосейчук, народний депутат України VIII скликання: «А ви читали цинізм, та який: шановні вчителі, ви нам віддайте 6500. Ну, ви ще тільки банківські послуги перерахуйте, щоб менше не повернути. Мама дорога, це що взагалі? Якщо навіть у нас виникла якась ситуація з необхідністю якось повертати ці кошти, можливо, запозичені і так далі, нема питань. Для цього є прем’єр Шмигаль, для цього є профільний міністр Арсен Лісовий — збирається уряд, приймається рішення, винаходяться кошти. Парламент, про який ми говоримо, проводить корекцію бюджету, і ніхто нічого нікому не посилає».
Реакцію суспільства довго чекати не довелося. Обурені люди вимагають пояснень від міністра цифрової трансформації.
«Коли кажуть, хтось має право, то це не про Україну. В Україні ніхто ніяких прав не має, окрім деяких, які перед законом рівніші за інших. Судячи з дій влади під час війни, не варто претендувати ні на які допомоги, навіть якщо дуже її потребуєш».
«Мені також тоді ця сума дуже допомогла… Всі клієнти зникли, власних заощаджень немає, але є кредити… Поки що не забирали, але тепер подивимось…»
Однак, поки що на сторінці Федорова лише анонси нових «Єпрограм» та жодних пояснень. Тож що робити тим, від кого вимагають повернути державі кошти?
Олена Доненко, адвокатка: «Я би зараз не поспішала передусім повертати зазначену допомогу, тому що це ситуація складна і потребує певного ще вирішення. Людина має отримати персональний запит стосовно себе певного листа, де вказано, що от саме ця людина ідентифікована прізвищем, ідентифікована відповідним податковим кодом, і до неї є звернення повернути гроші у такий-то сумі на такий-то рахунок».
Стягнути ж кошти можуть лише за рішенням суду, пояснюють адвокати.
Читайте також: У Дніпрі для людей з інвалідністю працює послуга «Соціальне таксі»