Українські жінки мають ставати на військовий облік. Перелік спеціальностей, яких потребує ЗСУ, оприлюднили в інтернеті. До військкоматів кличуть жінок, які працюють за 14 спеціальностями. Яка процедура постановки на облік і чи одразу заберуть до лав ЗСУ?
Менеджерки, астрономки, поліграфістки та представниці ще 11 професій в Україні з 1 жовтня обов’язково повинні стати на облік у військкоматах. Така інформація шокувала всіх жінок!
Аліна Бенхасан, біженка з Дніпра: “Я не дуже добре до цього ставлюся. Плюс — для мене велика проблема повернутися в Україну, побачити своїх близьких, а потім не мати можливості виїхати за кордон, у безпечне місце, де ми і зараз знаходимося. В нашій країні дуже багато жінок які обрали собі військову освіту, наприклад, медики. Вони розуміли, що війна, і вони будуть воєннозобов’язані. А я вважаю, що зараз, коли професії збільшилися, то я не дуже добре до цього ставлюсь”.
Згідно з наказом Міноборони від 7 лютого 2021 року, на військовий облік повинні стати жінки віком від 18 до 60 років, придатні за станом здоров’я і мають фах, який підпадає під облікові спеціальності. До речі, як саме це відбуватиметься – юристи не знають.
“Я от не розумію, чим допоможе маркетолог армії?”
Катерина Ужва – досвідчена юристка та громадська діячка. Запевняє, цей закон потребує доопрацювання. За її прогнозами, базу військовозобов’язаних жінок Міністерству оборони України доведеться створювати не один рік.
Катерина Ужва, адвокатка, громадська діячка: “Чесно кажучи, я прекрасно розумію як відбувається військовий облік. Тож я розумію, що ось так одразу, 2 жовтня, вся ця система не запрацює. Вона запрацює поступово, і кожний крок буде ґрунтовно прописаний відповідними нормативними документами. А ті жіночки, які знаходяться за кордоном, не треба нікуди бігти”.
Це не мобілізація, і примусово змушувати жінок йти на війну не будуть. Заступниця міністра оборони України спростувала усі чутки.
Ганна Маляр, заступниця міністра оборони України: “Не поширюйте фейки про військовий облік жінок! У разі прийняття змін до Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу», Генштаб розробить зміни до переліку військово-облікових спеціальностей для жінок і скоротить перелік до оптимальної потреби. Ще раз нагадую: йдеться про добровільну постановку на військовий облік”.
У лавах Збройних сил України наразі понад 50 тисяч жінок. З них понад 5 тисяч воюють на передовій.
Олена Доненко, адвокатка: “Це найбільша цифра взагалі серед країн НАТО. То про яку ще додаткову мобілізацію жінок може йти мова. Якщо жінка має в собі потребу йти до війська захищати країну, вона це легко може зробити і зараз”.
Олена Доненко, адвокатка, пильно вивчала Закон України “Про військовий обов’язок і військову службу”. І пояснює: не все так однозначно.
Олена Доненко, адвокатка: “Таке покарання визначено — це є і адміністративна відповідальність, це є штрафи, але на сьогодні не визначено кінцевого терміну, до якого жінки цих професій повинні стати на військовий облік”.
Тож хвилюватися жінкам поки не варто. Єдине, що радять юристи, не розповсюджувати непідтверджену інформацію. Адже ворог використовує фейки у своїй пропаганді.